Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartuzy. Konferencja w sprawie nowych zasad zatrudniania cudzoziemców po 1 stycznia 2018 r. ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
W Kartuzach odbyła się konferencja dla pracodawców zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach. Dyskuowano m.in. o nowych zasadach zatrudniania cudzoziemców.
W Kartuzach odbyła się konferencja dla pracodawców zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach. Dyskuowano m.in. o nowych zasadach zatrudniania cudzoziemców. Lucyna Puzdrowska
Wojewódzki Urząd Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach zorganizowały konferencję na temat aktualnego stanu polskiego rynku pracy, zwłaszcza na terenie województwa pomorskiego. Dużą część spotkania poświęcono nowym zasadom zatrudniania obcokrajowców. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

Konferencja w sprawie polskiego rynku pracy, zwłaszcza w oparciu o województwo pomorskie, odbyła się w Kartuzach. Barbara Kapica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, powitała wszystkich pracodawców, którzy zdecydowali sie skorzystać z zaproszenia i uzupełnić swoją wiedzę na temat stanu rynku pracy w naszym województwie i powiecie. Pierwszą prelekcję na ten temat wygłosiła Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor WUP ds. rynku pracy.
- Jesteśmy jako region na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu zatrudnienia, a co za tym idzie, przyrostu dochodów - mówiła wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Jak dodała, jest to zasługa pomorskich przedsiębiorców, samorządów i organizacji pozarządowych, które umieją ze sobą współpracować, czego efekty są widoczne również na forum europejskim.
Wiceszefowa WUP mówiła o plusach, ale też ewidentnych minusach polskiego rynku pracy, jak chociażby o tym, że polskie społeczeństwo się starzeje i ok. roku 2050 liczba emerytów i osób niezdolnych do pracy znacznie wzroście.
- Bardzo nie lubię takich porównań, ale w roku 2050 na jednego pracujacego przypadał będzie jeden emeryt, czyli każdy pracownik będzie jednego takiego emeryta utrzymywał - mówiła Katarzyna Żmudzińska. - Nie lubię takich statystyk, bo to czas, kiedy i ja będę emerytką i świadomość, że mój byt ma zależeć od kogoś innego, krzepiąco nie działa. Dlatego chciałabym jak najdłużej móc pracować i być czynna zawodowo.
Dużą część spotkania poświęcono nowym zasadom zatrudniania obcokrajowców. Przepisy te zaczną obowiązywać po 1 stycznia 2018 r.
I tak od stycznia nastąpią duże zmiany w zakresie legalizowania pracy cudzoziemców na terenie Polski. M.in. wprowadzona zostanie nowa formuła tzw. oświadczenia. Dotychczas funkcjonowało oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, a od stycznia obowiązywać będzie oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Zostaną też wprowadzone specjalne zezwolenia typu S, które dotyczyć będą wykonywania przez cudzoziemców pracy sezonowej. O wszystkich tych zmianach można dowiedzieć się w powiatowych urzędach pracy i na internetowych stronach WUP.
Wszyscy prelegenci twierdzili, że z zebranych danych wynika, iż Ukraińcy dobrze się w Polsce czują, chcą się integrować z lokalną społecznością, tu pracować. Polacy natomiast są w mniej skłonni do otwartości wobec obcokrajowców. Według nowych przepisów każdy, zatrudniony w naszym kraju pracownik innej narodowości musi byc traktowany na takich samych warunkach co nasz krajan na tym samym stanowisku i podobnych kwalifikacjach.
Więcej na ten temat m.in. w piątkowym "Tygodniku Kartuzy", dodatku lokalnym "Dziennika Bałtyckiego".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto