Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izolacja wzmaga przemoc? Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach wprowadza środki zaradcze

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
archiwum Polskapress
W obliczu epidemii, przebywając w kwarantannach i izolacji musimy mierzyć się z wieloma trudnościami, jakich przeważnie nie doświadczaliśmy w normalnych warunkach. Z różnych stron dochodzą jednak niepokojące sygnały, jakoby długie dni spędzane w zamknięciu przekładały się na wzrost przypadków przemocy w rodzinie. O tym, jak sytuacja naprawdę wygląda w powiecie kartuskim oraz jak tutejsze służby są na to przygotowane rozmawialiśmy z Anną Kuczkowską, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach

Zapytam wprost: czy w powiecie kartuskim odnotowuje się więcej zgłoszeń przemocy w rodzinie?
Na dzień dzisiejszy nie posiadamy statystyk dotyczących przemocy w rodzinie w powiecie kartuskim, a dokładnie jej wzrostu w ostatnich tygodniach, objętych ograniczeniami związanymi z pandemią. Niemniej pojawiające się w mediach niepokojące dane o gwałtownym wzroście przypadków przemocy w rodzinie w krajach, które wprowadziły środki zaradcze, były impulsem do zapewnienia przez Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach usług z zakresu interwencji kryzysowej w sposób nieprzerwany, adekwatny do aktualnej sytuacji.

Miernikiem ewentualnego wzrostu zgłoszeń przemocy w rodzinie będzie przynajmniej upływ jednego miesiąca stosowanych środków zaradczych. Po upływie miesiąca kwarantanny rozpoczniemy przygotowywanie zbioru danych z instytucji powiatu kartuskiego.

Można odnieść wrażenie, że koronawirus, będący przyczyną zmniejszonych pensji w firmach, a niekiedy nawet zwolnień, może powodować u nas frustrację. To potem skutkuje agresywnym zachowaniem wobec bliskich?
Pogorszenie sytuacji materialnej, brak poczucia kontroli nad codziennością, życiem, niepewność jutra, ograniczenie wyjść z domu, kontaktu z bliskimi, brak swobody, lęk przed zarażeniem - wszystko to powoduje frustrację, która może przerodzić się w agresję wobec osób bliskich czy też powodować autoagresję. Natomiast może być też grupa ludzi, którzy nie radząc sobie z emocjami, słabościami i niepowodzeniami w życiu, które są następstwem aktualnej sytuacji, mogą jako rozwiązanie zastępować używkami. To są bardzo niebezpieczne zjawiska, które w zdecydowanej większości wymagają długotrwałych oddziaływań terapeutycznych.

Czy taka sytuacja świadczy o tym, że nie umiemy ze sobą przebywać? Potrafimy w ogóle spędzać wspólnie wolny czas?
Sytuacja, w której się aktualnie znajdujemy, jest dla społeczeństwa zupełnie czymś nowym, nieprzewidzianym, czasami bardzo trudnym do zaakceptowania. Kwarantanna jest uciążliwa, ale myślę, że większość z nas potrafi znaleźć różne sposoby i zajęcia na domowe ograniczenia. Poza tym media codziennie wychodzą nam z propozycjami jak spędzać wolny czas niejako dany nam z „przymusu”, ale który można spędzić w gronie dzieci i dorosłych (własnym gronie) dość fajnie, ciekawie i kreatywnie.

Gdzie w takim razie najskuteczniej i najszybciej szukać pomocy?
Bez względu na te ograniczenia prawo nie przewiduje zaprzestania działań instytucji zobowiązanych do ochrony przed przemocą i nie tylko. Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach uruchomiło wsparcie specjalistów poprzez dyżury telefoniczne. W każdej gminie powiatu kartuskiego działalność prowadzi Gminny Zespół Interdyscyplinarny.

Czym są te zespoły?
To grupy przedstawicieli służb i instytucji, pracujących na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ich członkami są przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, oświaty, policji, ochrony zdrowia, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zespół powoływany jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a jego zadaniem jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, których przedstawiciele wchodzą w jego skład oraz innych specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie zespół tworzy grupy robocze w skład których wchodzą przedstawiciele służb i instytucji posiadający kompetencje do pracy przy rozwiązywaniu problemów związanych z przemocą w konkretnej rodzinie. Skład grupy roboczej jest zawsze dobierany w zależności od potrzeb danej rodziny. Członkowie grupy pracują z rodziną według planu pomocy, który został wspólnie ustalony. Ponadto pracują w środowisku, monitorują zmiany, wywierają wpływ na osobę stosującą przemoc i chronią osoby doznające przemocy.

Oferta dyżurów i baza teleadresowa powiatu znajduje się na stronie PCPR w Kartuzach - tutaj
W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia można dzwonić pod nr alarmowy 112.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto