Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hospicjum stacjonarne w Kartuzach już oficjalnie otwarte. Pierwszych pacjentów przyjmie w lipcu

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wiele lat Kartuzy i powiat kartuski czekały na ten dzień.
Wiele lat Kartuzy i powiat kartuski czekały na ten dzień. Pomorski Urząd Wojewódzki
Za nami oficjalne otwarcie hospicjum stacjonarnego w Kartuzach. Jego budowa trwała prawie 5 lat, a inwestycje wsparły wszystkie samorządy powiatu kartuskiego oraz liczni prywatni darczyńcy.

Wiele lat Kartuzy i cały powiat kartuski czekały na ten dzień. We wtorek 20 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie hospicjum stacjonarnego Dom Nadziei w Kartuzach.

W wielkim wydarzeniu w stolicy Kaszub uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz powiatowych, a także wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa Mieczysław Struk oraz biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Nie zabrakło też ks. Marka Trybowskiego, dyrektora Kartuskiego Centrum Caritas, który przez te wszystkie lata czuwał nad wyczekiwaną inwestycją.

Ogromna inwestycja w Kartuzach

Kartuskie hospicjum jest czterokondygnacyjne. Znajduje się w nim 36 pokoi dla pacjentów, a także kuchnia, łazienki i pomieszczenia dla pielęgniarek oraz lekarzy. W budynku są również sala rehabilitacji i kaplica.

Placówka przeznaczona jest dla osób nieuleczalnie i terminalnie chorych, przede wszystkim z chorobą nowotworową, głównie po 60. roku życia, niezdolnych do samodzielnej egzystencji i wymagających wsparcia.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 24 mln zł. Wykonawcą była firma Elwoz ze Szklanej, a inwestorem Kartuskie Centrum Caritas.

ZOBACZ TEŻ:
W Żukowie uczczono pamięć bohaterów 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty

Pomoc dla hospicjum ze wszystkich stron

Wspomnijmy, że Caritas prowadziło już domowe hospicjum w Kartuzach od 2010 r., ale dopiero w 2018 r. zaczęły się realizować marzenia o utworzeniu w stolicy Kaszub hospicjum stacjonarnego. To właśnie wtedy ruszyły prace przy owym gigantycznym dziele.

Budowę wsparły wszystkie gminy powiatu kartuskiego oraz same władze powiatowe. To właśnie dotacje lokalnych samorządów pokryły ok. połowę kosztów całej inwestycji. Kolejnych 7 mln zł powędrowało na ten cel ze środków unijnych, a jeszcze milion udało się pozyskać z rezerwy budżetowej państwa. Pieniądze płynęły także z licznych zbiórek (zwłaszcza w trakcie akcji Pola Nadziei) oraz przy okazji różnorakich wydarzeń. Każdy chciał dać coś od siebie.

Pierwszy etap budowy Hospicjum Stacjonarnego w Kartuzach dobiegł końca w listopadzie 2022 r. Wtedy uroczyście zainaugurowano działalność Zespołu Opieki Wytchnieniowej Dom Nadziei, a samorządowcy mogli zobaczyć, na co zostały przeznaczone pieniądze. Wybudowanie obiektu i jego wyposażenie nie byłoby możliwe bez ogromnego wsparcia finansowego, jakim cieszyła się inicjatywa.

- Ten powiat jest wyjątkowy, ten powiat potrafi współpracować - mówił wtedy starosta kartuski Bogdan Łapa.

Pierwszych pacjentów Hospicjum Stacjonarne w Kartuzach ma przyjąć w lipcu 2023 r.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hospicjum stacjonarne w Kartuzach już oficjalnie otwarte. Pierwszych pacjentów przyjmie w lipcu - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto