Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działalność gospodarcza - od 20 maja zmiana zasad rejestrowania

Lucyna Puzdrowska
Od 20 maja zmieniają się zasady rejestrowania działalności gospodarczej.Przedsiębiorca załatwi wszystko w urzędzie miasta lub gminy.
Od 20 maja zmieniają się zasady rejestrowania działalności gospodarczej.Przedsiębiorca załatwi wszystko w urzędzie miasta lub gminy. Nadesłane/ ZUS Kartuzy
Od 20 maja zmienią się zasady rejestrowania działalności gospodarczej. To kolejne udogodnienie dla przedsiębiorców. Dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy musieli w ciągu siedmiu dni odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, żeby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Teraz załatwią to w urzędzie miasta lub gminy, który prowadzi Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Odwiedza więc jeden urząd zamiast dwóch.

Jak informuje ZUS, od 20 maja zmienią się zasady rejestrowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca odwiedzi o jedną instytucję mniej, a urzędnicy miast i gmin będą mieć dodatkowe zadania.
- Zmiana przepisów to kolejne udogodnienie dla przedsiębiorców - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - Dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy, musieli w ciągu siedmiu dni odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, żeby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Od 20 maja załatwią to w urzędzie miasta lub gminy, który prowadzi Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca odwiedzi więc jeden urząd zamiast dwóch.
W urzędzie miasta lub gminy przedsiębiorca będzie mógł złożyć następujące dokumenty: ZUS ZUA na którym zgłosi siebie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzi zmiany, np. adresu zamieszkania, ZUS ZZA na którym zgłosi siebie do ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzi zmiany, np. adresu zamieszkania, ZUS ZCNA na którym zgłosi członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestruje, ZUS ZIUA na którym zgłosi zmianę swoich danych identyfikacyjnych, ZUS ZWUA na którym wyrejestruje siebie z ubezpieczeń. Dane z tych dokumentów organ ewidencyjny przekaże do ZUS.

Pamiętać należy,
że jeśli przedsiębiorca będzie chciał zgłosić do ubezpieczeń pracownika, zleceniobiorcę lub osobę, z którą współpracuje, musi to zrobić bezpośrednio w ZUS. Ponadto jest zobowiązany do złożenia w ZUS deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA: jeśli rozpoczyna lub wznawia działalność gospodarczą lub jeśli wykreśla lub zawiesza działalność w trakcie miesiąca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto