Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chciał kupić części samochodowe - 40-latek stracił 4 tys. zł

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
Kolejny mieszkaniec powiatu kartuskiego padł ofiarą oszustwa internetowego. 40-latek chciał poprzez znany portal kupić części samochodowe. Sprzedawca przesłał mu link do fałszywej strony bankowej - w ten sposób oszust dobrał się do jego konta.

W poniedziałek 2 października na Komendę Powiatową Policji w Kartuzach zgłosił się 40-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego. Mężczyzna chciał zakupić części samochodowe na popularnym portalu. Niestety zaufanie słono go kosztowało...

- Po omówieniu szczegółów transakcji sprzedający przesłał link, który kierował na stronę banku. Kupujący postępował zgodnie z instrukcjami i zalogował się w ten sposób do konta bankowego. Strona była fałszywa - niestety w tym momencie z konta zniknęły 4 tys. zł, a kontakt ze sprzedającym się urwał - mówi asp. Karolina Jędrzejczak, p.o. oficera prasowego KPP w Kartuzach.

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania!

Powyżej opisany schemat działania oszustów jest bardzo popularny w ostatnich latach. W ten sposób ofiarą paść mogą zarówno kupujący, jak i sprzedający. Kluczowym elementem jest właśnie nadesłany link - odsyła on nas do strony łudząco podobnej do witryny sklepu lub banku. Jednakże tylko wygląd ma wspólny z prawdziwą stroną, bo po wpisaniu tu swoich danych oszuści mogą nawet uzyskać dostęp do naszych oszczędności.

Policjanci niezmiennie przestrzegają, aby po prostu nigdy nie klikać w takie linki. Już jakiś czas temu kartuska komenda opublikowała listę zasad, jakimi należy się kierować, aby nie paść ofiarą oszustów:

  • Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem (np. przez komunikator WhatsApp czy Messenger).
  • Zapoznaj się z instrukcją płatności i regulaminem OLX czy innej strony/aplikacji na której wystawiasz rzeczy na sprzedaż.
  • Czytaj SMS-y z Banku.
  • Zwróć uwagę na to co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego - tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

- Jeśli padniesz ofiarą oszustwa natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Należy zastrzec kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Następnie o sytuacji poinformuj Policję - podają kartuscy mundurowi. - Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie daj się oszukać! Pamiętaj! Weryfikuj otrzymywane wiadomości. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

ZOBACZ TEŻ:
Wypadek w Lemanach. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, ale potem sam stawił się na komendę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chciał kupić części samochodowe - 40-latek stracił 4 tys. zł - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto