Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 edycja Rodnej Mowy już się rozpoczęła!

red.
red.
Dzisiaj (sobota) rozpoczął się czterdziesty, jubileuszowy konkurs Rodno Mowa. W tym roku organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek, zobacz plan imprezy.

Najbliższa sobota i niedziela czyli 4-5 czerwca będą wielkim świętem dla wszystkich Kaszubów. W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Chmielnie odbędzie się wyjątkowy, jubileuszowy Konkursu Recytatorskiego Rodny Mowa.

W tym roku przypada rubinowa, czterdziesta rocznica tego konkursu i jak zapowiadają organizatorzy będzie bardzo wyjątkowa. Uroczyste otwarcie konkursu zaplanowano w sobotę o godz. 9.30. Gala, podczas której pojawi się wiele niespodzianek oraz konkursów, odbędzie się o godz. 19. Zaś w niedzielę w kościele św. Piotra i Pawła w Chmielnie odprawiona zostanie msza św. z kaszubską liturgią słowa i homilią, którą w rodnej mowie wygłosi ks. prof. Jan Walkusz.Po mszy nastąpi podsumowanie konkursu, wręczenie nagród laureatom i występ zespołu folklorystycznego Chmielanie.

Idea zorganizowania konkursu Rodnej Mowy narodziła się w 1972 roku, w kole Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łączyńskiej Hucie. Ówczesny prezes koła, Hubert Lewna zaproponował zorganizowanie konkursu, w którym sztuką recytacji mogliby się popisać Kaszubi. W pierwszym konkursie swoje talenty prezentowali uczniowie zaledwie trzech szkół - z Chmielna, Borzestowa i Łączyna. Pierwszymi jurorami byli nieżyjący już Leokadia i Jan Trepczykowie, Lech Bądkowski, Jan Piepka oraz Wojciech Kiedrowski. O popularności konkursu świadczy fakt, że w drugiej jego edycji wzięło już udział 12 szkół z powiatu kartuskiego, a teraz w eliminacjach gminnych, powiatowych i finale wojewódzkim uczestniczą uczniowie niemal ze wszystkich zakątków Kaszub i Pomorza. Osobą, która uczestniczyła w przygotowaniu wszystkich konkursów szkolnych i gminnych w latach 1972-1976, a od 1977 - zmagań finałowych w Chmielnie, jest Antoni Czaja. Wielokrotny prezes oddziału ZK-P w Chmielnie i członek zarządu podkreśla, że nigdy nie był sam. Zawsze wspierali go członkowie Zrzeszenia, którzy z nim współpracowali. Byli to m.in. Marek Byczkowski, Andrzej Mirosławski, Krystyna Malek, Brunon Cirocki.
Przypomnijmy. Celem Konkursu Recytatorskiego Rodno mowa jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.
Uczestnicy przygotowują dwa utwory, które powstały w języku kaszubskim:
- wiersz,
- proza (całość lub fragment), Łączny czas prezentacji obu utworów nie może przekraczać 6 min. Wysoko oceniane będą próby własnych oryginalnych poszukiwań repertuarowych, zmierzające do poszerzenia zakresu utworów i tytułów.

O programie imprezy Gabriela Jóskowska, kierownik GOK w Chmielnie.
Jak chcecie uczcić jubileusz 40-lecia Rodnej Mowy...
Rozpocznie się on od krótkiego przedstawienia uczniów gimnazjum w Chmielnie. Zaprezentują oni montaż na podstawie tekstów Floriana Ceynowy. Następnie przedstawimy film dokumentalny o naszym konkursie Rodna Mowa. Będą to wspomnienia - zdjęcia oraz filmiki z konkursów przeprowadzanych w poprzednich latach.
Na którą godzinę planowane są przesłuchania finalistów?
Przesłuchania przedszkolaków oraz dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum zaplanowaliśmy na godz. 10.15. Uczniowie szkół średnich oraz dorośli recytatorzy zaprezentują się po godz. 14. Potem czeka nas niespodzianka.
Co nią będzie?
Wszyscy uczestnicy wyjadą autokarami do Stryszej Budy, do Parku Miniatur, gdzie w tym roku otworzono świat bajek.
Jakie atrakcje planowane są na gali?
Zaczniemy od rysu historycznego konkursu i ZKP. Zaprosiliśmy uczestnika pierwszej edycji konkursu. Opowie on o tym, jak ta impreza wyglądała przed czterdziestu latu. Planujemy też odznaczyć osoby, które bardzo wspierają Rodną Mowę i przyczyniają się do jej kontynuacji.
Kto zagra na scenie?
Na deskach sceny zobaczymy bardzo znanych muzyków z Pomorza, będą to: sopranistka Aleksandra Kucharska, Wojciech Winnicki, Szymon Moks oraz Witosława Frankowska. Będzie to koncert pieśni kaszubskiej Jana Trepczyka, a poprowadzi go znany wszystkim Kaszubom Tomasz Fopke. Po koncercie byli uczestnicy konkursu, z poprzednich lat, zaprezentują na scenie wybitne dzieła Jana Trepczyka. Będzie to proza i poezja mówiona.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto