Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia jednego miejsca w Gnieźnie. Targowisko na Warszawskiej kiedyś i dziś. Nie tylko targ, był tu też… kaszalot! [FOTO]

red
Sławomił Łubiński, Leszek Kabaciński, Fotostube
Targowisko przy ulicy Warszawskiej to bardzo dobrze znane gnieźnianom miejsce. Kiedyś służyło nie tylko za plac targowy, ale i miejsce spotkań i niezwykłych imprez. Według relacji Leszka Kabacińskiego, kiedyś przyjechał tam… zaimpregnowany kaszalot! Historia jednego miejsca w Gnieźnie. Targowisko na Warszawskiej kiedyś i dziś. Nie tylko targ, był tu też… kaszalot!

Najstarsi gnieźnianie pamiętają dobrze ten plac jako miejsce spotkań, zakupów i podziwiania towarów, na które nie zawsze było ich stać. W 1979 roku plac wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Przede wszystkim stoiska handlowe były ręcznej roboty, wykonane z blach lub drewna. Nie przeszkadzało to jednak gnieźnianom w zakupach. Jak relacjonuje Leszek Kabaciński, miejsce było wykorzystywane też w celach rozrywkowych. Niejednokrotnie zatrzymywał się tam cyrk, a raz, w okresie głębokiego PRL-u, przyjechał… zaimpregnowany kaszalot! Wystawa z tym zwierzęciem cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

- Dla mnie najciekawszą sprawą był przyjazd na jednej lub dwóch przyczepach małego wieloryba lub kaszalota. Byłem wtedy nastolatkiem. To był może 1968 lub 1970 rok

– relacjonuje gnieźnianin. Niestety, w jego archiwum nie zachowały się żadne zdjęcia z tego sensacyjnego wydarzenia.

Jeszcze w latach 90-tych targowisko było ulubionym miejscem zakupów mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski. Brakowało parkingu, ale nie było to żadnym problemem dla kierowców. Na archiwalnych zdjęciach z zasobów Leszka Kabacińskiego można zauważyć postawione w miejscu, które obecnie jest niezadaszone i w którym stoją betonowe stoły stare fiaty i volkswageny. Były to czasy, kiedy, jak wspominają starsi gnieźnianie, do targowych stoisk trudno było się "dopchać".

Historia jednego miejsca w Gnieźnie. Targowisko w Gnieźnie zmodernizowano w 2014 roku

W kwietniu 2014 roku, po 13 miesiącach generalnego remontu nastąpiło oficjalne otwarcie miejsca. Wybudowany został parking podziemny, sanitariaty i nowoczesne stoiska. Od tej pory na targowisku zlokalizowanych jest 16 kiosków, 109 straganów oraz 38 stołów. Kioski i stragany posiadają wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności handlowej. Komunikacja na targowisku odbywa się z poziomu płyty targowiska - za pomocą wejść zlokalizowanych od strony ul. Warszawskiej, wejścia od strony ul. Św. Wawrzyńca, wyposażonego dodatkowo w podjazd dla osób niepełnosprawnych, a także wejść bocznych usytuowanych wzdłuż placu 21 Stycznia. Wstęgę przecinał ówczesny prezydent Gniezna, Jacek Kowalski w asyście prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp. Józefa Kowalczyka.

Dzięki wspaniałym zdjęciom udostępnionym przez Sławomira Łubińskiego i Leszka Kabacińskiego możemy zobaczyć, jak gnieźnieńskie targowisko wyglądało w 1979 i w latach 90-tych. Mamy też zdjęcia z oficjalnego otwarcia miejsca w 2014 roku, tuż po remoncie!

Historia jednego miejsca w Gnieźnie. Targowisko na Warszawskiej kiedyś i dziś. Nie tylko targ, był tu też… kaszalot! [FOTO]

Historia jednego miejsca w Gnieźnie. Targowisko na Warszawsk...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto