Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSP Sieraowice zakończył realizację międzynarodowego projektu FOTO

Lucyna Puzdrowska
ZSP Sierakowice zakończył realizację projektu. W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odbyli praktyki we Włoszech.
ZSP Sierakowice zakończył realizację projektu. W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odbyli praktyki we Włoszech. Nadesłane/ZSP Sierakowice
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach podsumował realizację projektu „Od ziarnka do bochenka” W 2014 roku zespół projektowy w składzie: Natalia Knapik - koordynator projektu, Agnieszka Kazimierczak, Ewelina Telega, Iwona Tesmer, Mirosława Cyman i Małgorzata Chobot, rozpoczął pracę nad przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych. Tego dnia rozpoczęła się przygoda ZSP Sierakowice z dużym projektem międzynarodowym.

Jesienią 2015 roku do szkoły dotarła wiadomość, że projekt zostanie zrealizowany ze środków POWER. Zaczął się okres wytężonej pracy, związanej z przygotowaniem mobilności oraz rekrutacją uczestników. Projekt był skierowany do uczniów klas drugich technikalnych ZSP Sierakowice.

W lutym 2016 r. odbyła się rekrutacja uczestników

Podczas rozmowy rekrutacyjnej przedstawiali prezentację, której tematyka dla uczniów technikum żywienia dotyczyła kuchni śródziemnomorskiej, a w przypadku technikum agrobiznesu – rolnictwa Włoch. Na podstawie oceny punktowej stworzono ranking uczestników i wyłoniono 18 osób, które zakwalifikowały się do uczestnictwa w praktykach we Włoszech, a pozostałe osoby wpisano na listę rezerwową. Rozpoczęły się też przygotowania do mobilności, polegające na przygotowaniu uczestników w trzech zakresach: językowym, kulturowym i pedagogicznym. Uczestnictwo w zajęciach było obowiązkowe. W czerwcu szkołę odwiedziła Paulina Walacik z firmy YouNet, koordynator stażu po stronie włoskiej.

Wyjazd do Włoch

2 lipca młodzież zebrała się na dworcu autobusowym w Lęborku, skąd rozpoczęła się wielka wyprawa. Osiemnaścioro uczniów wraz z dwiema opiekunkami Eweliną Telegą i Małgorzatą Chobot, wyjechało autokarem do Włoch. W pierwszym dniu pobytu w Bolonii wzięli udział w grze miejskiej, która pomogła im w poznaniu miasta. W miejscach praktyk zapoznali się z personelem, strukturą zakładów i panującymi w nich zasadami bhp. Uczniowie technikum agrobiznesu: Julita Piotrowska, Anita Piotrowska, Marcin Zelewski, Przemysław Bulczak i Stanisław Kropidłowski pracowali w gospodarstwie agroturystycznym Podere San Giuliano, natomiast uczennice technikum żywienia i usług gastronomicznych – w zakładach gastronomicznych. Patrycja Krefta miała możliwość pracy w restauracji odznaczonej gwiazdką Michelin – Ristorante Papa Re, Kamila Markowska pracowała w Hotelu Ramada Encore, Wiktoria Karolina Białk w La Piccola Carovana, Hanna Marszk i Jowita Węsierska w Osteria Al Camping, Magdalena Woźniak w Trattoria Anna Maria, Alicja Kotłowska i Anna Barbara Gawin w Cose d'altre case, Marzena Hinca, Agata Reclaf i Weronika Labuda w Il Pavaglione, a Karolina Krefta i Aneta Ruszkowska w Ristorazione Bolognese.

W trakcie pracy nad projektem

uczniowie technikum agrobiznesu poznawali specyfikę produkcji rolniczej we Włoszech, rośliny tam uprawiane oraz sposoby pozyskania ich i przygotowania do sprzedaży. Uczennice technikum żywienia nauczyły się przygotowywania i eksponowania potraw kuchni włoskiej z uwzględnieniem makaronów i owoców morza, tak charakterystycznych dla tego regionu Europy.
- Praktyka okazała się doskonałym sposobem na to, aby wiedza teoretyczna mogła być zweryfikowana w sposób praktyczny – mówi Natalia Knapik. - Ciekawym elementem mobilności były wycieczki kulturowe, które odbywały się w weekendy. Uczniowie poza zwiedzaniem samej Bolonii w której mieszkali, zwiedzili również Wenecję, Florencję i Weronę. W trakcie trwania praktyk odwiedził nas pan dyrektor Grzegorz Machola. Sprawdził prawidłowość odbywających się praktyk i warunki w jakich przebywają uczniowie.

Po dwóch tygodniach

nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami wrócili do Polski, a ich miejsce zajęły Iwona Tesmer i Agnieszka Kazimierczak. W trakcie pobytu we Włoszech młodzież miała okazję zaprezentować realizowany projekt „Od ziarenka do bochenka” na forum międzynarodowym, podczas konferencji, która odbyła się 21 lipca. Jej uczestnikami były osoby biorące udział w podobnych działaniach realizowanych w innych krajach Unii Europejskiej. Pobyt w Bolonii był również szansą na realizację praktyk przez nauczycieli. Małgorzata Chobot odbyła je w Ristorante Il Pavaglione oraz Ristorante Papa Re, natomiast Agnieszka Kazimierczak i Iwona Tesmer wzięły udział w warsztatach kuchni włoskiej oraz z zakresu uprawy roślin i warzyw w gospodarstwie agroturystycznym Podere San Giuliano. Po powrocie do kraju każdy uczestnik projektu musiał złożyć raport, a dopiero potem mógł udać się na zasłużone wakacje.

26 października

w ZSP Sierakowice zorganizowano konkurs: „Żyj zdrowo – daruj życie”, inspirowany projektem realizowanym we Włoszech. Młodzież otrzymała też certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk, wystawione przez stronę włoską oraz prestiżowe certyfikaty Europass Mobilność.
Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na przeprowadzenie stażu szkoła pozyskała dofinansowanie w wysokości ok. 202 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto