Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości i 15-lecie Gminnej Orkiestry Dętej w Żukowie ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
W Żukowie, po oficjalnych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, przyszedł czas na te mniej oficjalne, ale nie mniej uroczyste obchody. W hali widowiskowo-sportowej odbyła się uroczystość z okazji 15-lecia Gminnej Orkiestry Dętej w Żukowie oraz rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie plastycznym zorganizowanym specjalnie z okazji wyjątkowego w tym roku, bo obchodzonego po raz setny Święta Niepodległości.

W żukowskiej hali widowiskowo-sportowej zgromadził się tego wieczora tłum mieszkańców świętujących 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pragnących posłuchać i złożyć życzenia Gminnej Orkiestrze Dętej Żukowo, z okazji ich 15-lecia.

Przy okazji obchodów Święta Niepodległości, wręczono też nagrody laureatom konkursu plastycznego związanego z tą wyjątkową dla naszego kraju rocznicą. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Powiatu, z wicestarostą Bogdanem Łapą na czele oraz goście z partnerskiej gminy Wendelstein w Niemczech.

Gminna Orkiestra Dęta Żukowo

Przepiękny koncert jubileuszowy przygotował Paweł Gruba, kapelmistrz orkiestry, wraz z całym swoim zespołem. Było patriotycznie, wzruszająco i było też rozrywkowo. Gminna Orkiestra Dęta wszak ma na swoim koncie różnoraki repertuar, tym samym może uświetniać oficjalne gminne uroczystości, jak i umilać spędzanie czasu podczas imprez rozrywkowych. To połączenie muzyki poważnej, patriotycznej z rozrywkową, a nawet ludową, dało wspaniały efekt. Każdy znalazł coś dla siebie, nikt się nie nudził i brawa dla orkiestry były w stu procentach zasłużone.

Historia w pigułce

Wszystko zaczęło się w Chwaszczynie. 22 sierpnia 2003 r. zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie zdecydował o powołaniu Orkiestry Dętej przy OSP w Chwaszczynie. Głównymi pomysłodawcami byli: druh Jan Samp, któremu powierzono zadanie znalezienia sponsorów na zakup instrumentów oraz druh Marek Makurat, któremu zlecono poszukiwania kandydatów do orkiestry. Sfinansowali to przedsięwzięcie Jan Samp oraz państwo Teresa i Roman Walderowie. Do sponsorów dołączył też sołtys Gerard Barsowski z Radą Sołecką w Chwaszczynie.
Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został Eugeniusz Raulin. Na spotkaniu opłatkowym w OSP w Chwaszczynie w grudniu 2003 r. po raz pierwszy można było usłyszeć kilka kolęd w wykonaniu orkiestry. Jesienią 2004 r. patronat nad orkiestrą objął Urząd Gminy Żukowo i zmieniła ona nazwę na Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Chwaszczynie. W tym samym czasie powołano nowego kapelmistrza, majora Marka Gissela. W połowie 2005 r., po oddelegowaniu go przez Wojsko Polskie do pracy dla Ministerstwa Obrony Narodowej, ówczesny wiceburmistrz Tomasz Fopke zaproponował na funkcję kapelmistrza ponownie Eugeniusza Raulina, a naukę gry na instrumentach dętych blaszanych powierzył Pawłowi Gruba, który kończył właśnie Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast naukę gry na instrumentach dętych drewnianych powierzono Barbarze Pappelbaum (uczyła ona do końca 2007 r.). Pierwsze lekcje nauki gry na instrumentach z nowymi nauczycielami rozpoczęły się w październiku 2005 r. Pół roku później, 20 kwietnia 2006 r. funkcję kapelmistrza przejął Paweł Gruba. W styczniu 2010 r. Rada Miejska w Żukowie powołała do życia Gminny Ośrodek Kultury, który przejął finansowanie orkiestry i zmieniła ona nazwę na Gminna Orkiestra Dęta Żukowo. Repertuar wykonywany przez orkiestrę jest głównie aranżowany przez jej kapelmistrza Pawła Grubę.

Podczas gali nie brakowało wzruszających momentów

Orkiestra grała fantastycznie. Były utwory ściśle związane z historią Polski - od czasów najdawniejszych, aż po współczesną naszą walkę o niepodległość, czyli rok 1980. Przepięknie, z pazurem, a jednocześnie z nostalgicznym akcentem zaśpiewała słynną pieśń-hymn "Żeby Polska była Polską" - Iga Pobłocka. Pani Iga wykonała z orkiestrą więcej utworów, każdy w równie ekspresyjny sposób. Najwięcej emocji wywołała jednak "Rota" zagrana przez orkiestrę. To było piękne, gdy po kolei wstawały wszystkie rzędy wypełnionej po brzegi hali.
Na pewno wzruszający był moment podziękowań od samego szefa orkiestry. Paweł Gruba za swój talent i dotychczasowe osiągnięcia podziękował przede wszystkim swojemu tacie. W drugiej kolejności uhonorowani zostali
m.in. Witold Treder, Józef Gryczka i inne zasłużone dla orkiestry osoby.
- To pan Witold był pierwszą osobą, która uczyła mnie nut i rozumienia muzyki. Po moim tacie był tym, który zaszczepił we mnie umiłowanie do muzyki i grania - mówił Paweł Gruba.
Pan Witold skwitował to wyznanie krótko:
- Przepraszam Paweł, że tak męczyłem cię z tymi nutami, ale baw się tym dalej...
Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo, który również został nagrodzony za swoją działalność na rzecz orkiestry, powiedział, że ta orkiestra to duma i chluba gminy Żukowo.
- Jesteście przewodnikami naszych wszystkich najważniejszych uroczystości, tak było również dzisiaj, gdy oficjalnie świętowaliśmy 100-lecie niepodległości Polski. - To wy przewodniczyliście tej uroczystości, grając hymn narodowy i inne ważne dla naszej ojczyzny pieśni. Razem z przewodniczącym i radnymi gminy Żukowo oraz naszymi gośćmi z Wendelstein w Niemczech, pragniemy wam pogratulować. Orkiestra, to jest nasza duma! Dla całej orkiestry wielkie Bóg zapłać, dziękujemy serdecznie.

Paweł Gruba - Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice

Gośćmi honorowymi benefisu żukowskiej orkiestry była kapela i tancerze KZPiT Sierakowice. Wszak to z nimi od wielu lat występuje Paweł Gruba. "Sierakowice" zaprezentowały kilka tańców w tym "Walc po kaszubsku", które wywołały burze braw. Zespół podziękował Pawłowi za wspólne lata występów, życząc sobie dalszych oraz życzył też dalszych sukcesów z żukowską orkiestrą. Paweł Gruba jest członkiem i nadal pozostanie sierakowickiego, znanego z licznych nagród w kraju i Europie KZPiT Sierakowice.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Kategoria Przedszkola
Wyróżnienia: Kornelia Lubocka - SP1 Żukowo, Michał Kopeć - SP1 Żukowo i Błażej Rzepka - SP1 Żukowo.

Kategoria klasy I-III
1. Marta Bazichowska - SP1 Żukowo
2. Tymon Mucha - SP1 Żukowo
3. Jacek Olech - SP1 Żukowo
Wyróżnienia: Pola Brzuskiewicz - SP2 Żukowo i Wiktor Sypniewski - SP Pępowo.

Kategoria klasy IV-VI
1. Izabela Ptach - SP Miszewo
2. Wiktoria Kuźma - SP Pępowo
3. Jakub Sakowicz - SP Chwaszczyno
Wyróżnienia: Oliwia Wilczewska - SP Pępowo, Zuzanna Kierznikiewicz - SP Pępowo i Oliwia Goszka - SP1 Żukowo.

Kategoria klasy VII-II i III gimnazjum
1. Oliwia Flisikowska - SP Chwaszczyno
2. Martyna Kreft - SP2 Żukowo
3. Zofia Boguszewska - SP Chwaszczyno
Wyróżnienia: Emilia Glazik - SP2 Żukowo, Roksana Wenta - SP2 Żukowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto