Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSP Sierakowice. Wycieczka do stolicy w ramach programu "Poznaj Polskę"

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W dniach 8-9 grudnia młodzież Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach miała okazję zwiedzała stolicę. Wyjazd do Warszawy był możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości 10 tysięcy złotych z projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę".

Celem przedsięwzięcia było poznanie naszego dziedzictwa naukowego i kulturowego oraz uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Ministerialni eksperci opracowali listę punktów edukacyjnych, czyli muzeów, miejsc pamięci i obiektów kultury, by ukierunkować programy wyjazdów.

Organizatorem wycieczki uczniów LO w Sierakowicach był Łukasz Reiter, nauczyciel historii, który współpracował z Biurem Usług Turystycznych Legvan z Kiełpina. Dodatkowo opiekę nad uczniami sprawowały Ewelina Telega i Renata Brzezińska-Wróblewska.

- Wczesnym rankiem ósmego grudnia wyjechaliśmy z Sierakowic, by przed południem dotrzeć do Warszawy - relacjonuje Renata Brzezińska-Wróblewska. - Niespodziewanie stolica przywitała nas dziesięciostopniowym mrozem. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich.

W programie wycieczki nie zabrakło też zespołu zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, gdzie przedstawiciele szkolnej 14 DW harcerzy im. Żołnierzy Wyklętych zapalili symboliczne znicze. Kolejnym punktem było zwiedzanie Stadionu Narodowego, a w nim szatni piłkarskiej reprezentacji Polski. Zaraz potem młodzież wraz z opiekunami warszawskim metrem przejechała pod Pałac Kultury i Nauki, by tam z tarasu widokowego na 30 piętrze podziwiać panoramę Warszawy.

- Pierwszy dzień wycieczki był bardzo intensywny, dlatego z radością spożyliśmy obiadokolację w hotelu Aramis na Mokotowie i zakwaterowaliśmy się w obiekcie Portos - kontynuuje pani Renata. - Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i obejrzeliśmy Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Sporo czasu spędziliśmy na Starym Mieście. Tu zwiedziliśmy komnaty Zamku Królewskiego, m.in. Salę Audiencyjną, Matejkowską i Senatorską.

- Pod koniec dnia udaliśmy się do Wilanowa, by obejrzeć letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego. Można powiedzieć, że po królewsku zakończyliśmy wyjazd edukacyjny w ramach programu ministerialnego "Poznaj Polskę".
Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po sześciu godzinach jazdy po północy przyjechaliśmy do śnieżnych Sierakowic - uzupełnia Renata Brzezińska-Wróblewska dodając, że wszyscy uznali wycieczkę za wspaniałą, a urokliwe zabytki Warszawy o każdej porze roku prezentują się pięknie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto