Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy już tegorocznych laureatów Gminnej Nagrody Sucovia - ZDJĘCIA

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Czerwony dywan, uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie zmodernizowanego Spichlerza, koncert w wykonaniu zespołu Jan Konop Big Band oraz Krystyny Prońko - tego wszystkiego mogli doświadczyć w piątkowy wieczór wszyscy przybyli na tegoroczną galę wręczenia Gminnych Nagród Sucovia. Po raz kolejny w Żukowie doceniono osoby najbardziej zasłużone dla promocji gminy i jej rozwoju.

Wielką gale rozdania nagród poprzedziło uroczyste otwarcie i poświęcenie samego budynku, w którym miała się ona odbyć - zabytkowego, XIX-wiecznego Spichlerza przy ul. 3 Maja w Żukowie. Wstęgę przecięli m.in. burmistrz Wojciech Kankowski, przewodniczący rady miejskiej Witold Szmidtke, starsta kartuski Bogdan Łapa, a także Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zobacz też - Otwarcie nowego Centrum Kultury w Żukowie

Sama gala rozdania nagród przypominała wręcz najbardziej prestiżowe imprezy międzynarodowe - do budynku spichlerza prowadził czerwony dywan, z kolei wyniosłość momentu wręczenia samej nagrody Sucovia potęgowała muzyka w wykonaniu zespołu Jan Konop Big Band. Po raz 9. już w gminie Żukowo doceniono osoby najbardziej zasłużone dla promocji gminy i jej rozwoju.

Członkami tegorocznej kapituły Gminnej Nagrody Sucovia byli: Aleksandra Rogalewska-Kania, Justyna Beyer-Rosener, Maria Byczkowska, Andrzej Karczewski, Albin Bychowski, Jerzy Elas oraz Józef Belgrau. Na zakończenie gali obecni mieli też okazję posłuchać koncertu Jan Konop Big Band i Krystyny Prońko.

Laureaci Gminnej Nagrody Sucovia za rok 2018

Kategoria - kultura
Eugeniusz Pryczkowski
Jest poetą, dziennikarzem, działaczem kultury, samorządowcem, doktorem nauk humanistycznych. W roku bieżącym obchodzi 30-lecie pracy artystycznej, zaś w minionym roku wydał monografię „Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo - dzieje dramatyczne i piękne”, która zyskała bardzo dobrą opinię. Dodatkowo jest autorem blisko 30 książek, w tym trzech dotyczących samego Żukowa, napisał też biografię wybitnego syna tej ziemi „Król Kaszubów - Karol Krefft”. Zajmuje się również organizowaniem wielu znaczących wydarzeń kulturowych, w tym Festiwalu Filmów Kaszubskich, co roku odbywającego się w Żukowie i Miszewku.

- dodatkowo nominowany - Chór "Strzelenka" z Tuchomia
Aktywnie włącza się w lokalne przedsięwzięcia oraz z duma reprezentuje gminę Żukowo i parafie w Chwaszczynie. Członkowie „Strzelenki” od lat włączają się w przygotowanie posługi muzycznej mszy świętych kaszubskich w Chwaszczynie. Organizują nabożeństwa, spotkania z kolędą, dożynki parafialne i festyn kaszubski. W ubiegłym roku reprezentowali gminę Żukowo i chwaszczyńską parafię w Norymberdze.

Chórzyści przygotowali kilka większych projektów - zorganizowali pomorską premierę Requiem Bernarda Stieglera poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II, z zaprzyjaźnionymi chórami wykonali „Mszę Kaszubską na chór i skrzypce”. „Strzelenka” wzięła też udział w nagraniach „Bajki na głosy” w języku kaszubskim oraz pieśni adwentowej w cyklu audiowizualnym. W tym roku chór obchodzi 10-lecie istnienia.

Kategoria - sport
Marek Marchewicz
Jest nauczycielem wychowania fizycznego z ponad 30-letnim stażem. Założył sekcję piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w gminie Żukowo. Przez 4 lata, do 2016 roku był II trenerem ligowym drużyny piłki ręcznej GKS Żukowo. Całe swoje życie zawodowe związał nie tylko z edukowaniem młodego pokolenia, ale także z piłką ręczną. To dzięki niemu ta dyscyplina stała się popularna wśród młodych właśnie w tym środowisku. Jako trener wychował kilkunastu zawodników, którzy kontynuują swoja karierę sportową w pierwszo- i drugoligowych klubach Trójmiasta i nie tylko. Jest również organizatorem wielu imprez sportowych.

- dodatkowo nominowana - Weronika Lewandowska
To 15-letnia piłkarka, która poprzez pracę i zaangażowanie została wyselekcjonowana przez trenerów młodzieżowych reprezentacji narodowych i wywalczyła miejsce w Reprezentacji Polski U15. Nie lada sukcesem Weroniki jest gra we wszystkich meczach Kadry Pomorza, z którą w 2018 r. wywalczyła pierwsze miejscę w grupie i awans do Mistrzostw Polski. Jest wychowanką KS Sulmin od 4 roku życia i przez 9 lat godnie go reprezentowała. Obecnie jest „wypożyczona” do GKS Cartusia 1923 Kartuzy, gdzie szlifuje swój talent w najwyższej lidze juniorów w drużynie chłopięcej w swoim roczniku.

Kategoria - inicjatywy społeczne
Kółko Rolnicze - Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu
Działalność tej organizacji skupiona jest przede wszystkim na wydarzeniach, które odbywają się na terenie sołectwa Tuchom. W 2018 roku panie pomagały w radzie sołeckiej przy organizacji takich wydarzeń, jak: Dzień Seniora, dożynki parafialne, Dzień Sąsiada, „Pływanie na byle czym”. festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka. KGW w Tuchomiu aktywne zabiega o pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych i z powodzeniem realizuje liczne projekty. W ubiegłym roku kolo obchodziło 15-lecie działalności.

- dodatkowo nominowani - Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie
Są trzecim pokoleniem kowali, działających na rzecz lokalnej społeczności. Podtrzymując kaszubska tradycję kolędowania, ufundowali stroje i co roku zbierają grupę przebierańców, organizując „Gwiazdki” w wigilię Bożego Narodzenia w Borkowie. W swojej kuźni przygotowali elementy konstrukcyjne scenografii Misterium Męki Pańskiej w Żukowie, w którym występują od początku. Wykonali i przekazali nieodpłatnie również m.in. kwietniki dla SP w Borkowie, podest do transportu stołów do tenisa, wieszaki do świetlicy wiejskiej i stelaże do wieńców dożynkowych.

Kategoria - gospodarka
Firma Interplastic Roger Żółtowski
Firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, lider w branży produkcji sprzętu sportowego w Polsce oraz jeden z czołowych producentów na świecie. Jako pierwszy w Polsce i siódmy na świecie uzyskał Certyfikat International Handball Federation na produkowanie bramek do piłki ręcznej. W 2018 roku Interplastic przebiła rywali i zdobyła prestiżowy kontrakt - dostarczyła wszystkie bramki na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji. Oprócz tego firma tworzy gabloty muzealne - jej produkty chronią eksponaty m.in. w Muzeum Śląskim, Europejskim Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej.

- dodatkowo nominowany - Zakład Usług Elektroenergetycznych "Elmir" Mirosław Płotka
Działa od 1 lipca 1991 roku i świadczy usługi w zakresie projektowania sieci elektrycznych i energetycznych oraz budowy przyłączy kablowych, wykonawstwa instalacji elektrycznych, wykonania automatyki sterowania, utrzymania linii napowietrznych czy usuwania awarii na tychże liniach. Ponadto wspiera finansowo UKS Skrzeszewo, SPR GKS Żukowo i program szkoleniowy ochrony przeciwpożarowej.

Kategoria - edukacja
Anna Borowicz
Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, ucząc biologii. Jest pasjonatką nauczania przedmiotu oraz orędowniczką działań na rzecz ekologii. Od wielu lat uczestniczy w projekcie „Zbiórek surowców wtórnych”, inicjuje i współorganizuje liczne akcje, takie jak: Sprzątanie Świata, Bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji, Setki listów na 100-lecie Wolności. Organizuje dla uczniów wyjazdy edukacyjne, a także przygotowuje ich do różnorodnych konkursów.

Nagroda honorowa - Mecenas
Firma Marba Sport z Miszewka
Od sezonu 2018/19 jest partnerem technicznym ligowego zespołu SPR GKS Żukowo. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu firmy drużyna włączyła się do walki o czołowe miejsce w rozgrywkach o Mistrzostwo I Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn, podnosząc swój poziom i skuteczne promując gminę.

Nagroda burmistrza
Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto