Zmiany nazw ulic w Kartuzach. Radni poprosili o pomoc ZKP - ZKP poparło... burmistrza

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Na początku miesiąca, w reakcji na słowa posłanki Senyszyn oraz zaistniałą burzliwą dyskusję na temat zmian nazw odcinków ulic w Kartuzach, dwójka radnych kartuskich zwróciła się do prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o wsparcie przyjętych przez radę wniosków. Na prośbę prezesa stanowisko w tej sprawie zabrał oddział ZKP w Kartuzach, który poparł... propozycje burmistrza, z jakimi większość radnych się nie zgadza. ZKP w Kartuzach podkreśla przy tym potrzebę przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Zapewne nawet sami wnioskodawcy nie spodziewali się, że ich pisma do Rady Miejskiej wywołają tak długą i złożoną dyskusję. W sprawie zmian nazw ulic wypowiadali się już m.in. burmistrz Kartuz, radni miejscy, powiatowi, wojewódzcy, a także posłanka Joanna Senyszyn wraz z przedstawicielami pomorskiej Lewicy oraz Towarzystwo Miłośników Kartuz. Większość członków Rady Miejskiej jest przychylna wnioskom mieszkańców, aby fragmentom ulic Wzgórze Wolności i Kolejowej nadać imiona odpowiednio św. Jana Pawła II i Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, władze miasta sugerują alternatywne rozwiązanie i upamiętnienie tych osób w innym miejscu, Lewica krytykuje sam dobór patronów, a część mieszkańców pragnie przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Na początku miesiąca radni Klaudia Kałużna i Tyberiusz Kriger zwrócili się też do prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o poparcie wniosków. Przytaczając słowa posłanki Senyszyn, które na sesji Rady Miejskiej wzburzyły praktycznie wszystkich pozostałych uczestników obrad, w piśmie do Jana Wyrowińskiego podkreślali oni potrzebę upamiętnienia postaci Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwłaszcza w okresie ostatnio wzbierającej na sile krytyki Kościoła katolickiego w Polsce.

Możliwe jednak, że prośba radnych obróciła się przeciwko nim. Prezes Jan Wyrowiński poprosił kartuski oddział ZKP o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Działacze ze stolicy Kaszub wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec słów posłanki Senyszyn i podobnych stwierdzeń, ale ostatecznie poparli nie same wnioski, przyjęte przez radę, lecz propozycje burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego.

- Słuszna jest sugestia burmistrza Kartuz, aby skupić się przy nadawaniu nazw tym ulicom i miejscom, które jeszcze nie zostały nazwane. W naszej ocenie nie należy zmieniać nazw już istniejących, takich jak ul. Kolejowa czy Wzgórze Wolności, gdyż stanowią one część dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Nie należy również dzielić ulic na odcinki (...). Tego typu decyzje należy poprzedzić szerokimi konsultacjami społecznymi - pisze Kazimierz Formela, prezes kartuskiego oddziału ZKP. - Uważamy, że z wielu względów lepszą wydaje się propozycja burmistrza, aby imieniem św. Jana Pawła II nazwać aleję, biegnącą od ul. Chmieleńskiej do Zamkowej, przy Ławce Asesora, zaś imieniem Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego nazwać park przy ul. A. Majkowskiego. Jednak także i te propozycje powinny zostać poddane ocenie przez mieszkańców, zanim Rada Miejska podejmie uchwałę w przedmiotowej sprawie.

Kartuscy działacze ZKP nie omieszkali też nadmienić, iż w Kartuzach warto także upamiętnić wybitnych kaszubskich pisarzy, jak Aleksander Labuda czy Jan Trepczyk, oraz wykorzystać nazwy, promujące twórczość kaszubską.

- Warto też pomyśleć o upamiętnieniu pierwszego powojennego starosty kartuskiego Karola Kreffta. Stosowne wnioski były niegdyś składane na ręce Rady Miejskiej w Kartuzach, również przez przedstawicieli naszego Oddziału. Warto do nich powrócić tak, aby kaszubska tożsamość Kartuz jeszcze silniej uwydatniała się w przestrzeni publicznej naszego miasta - dodaje Kazimierz Formela.

Propozycje burmistrza Kartuz, o których wspomniał prezes kartuskiego ZKP, zostaną przedstawione na najbliższej sesji Rady Miejskiej już 3 marca.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie