Złoto Różnickiego, brąz seniorów i czołowe lokaty na 92. PZLA Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych

Bezkonkurencyjny nie tylko na stadionie, ale również w przełaju - Krzysztof Różnicki po raz kolejny pokazał się od najlepszej strony, wygrywając bieg na 3 km w kategorii U18. Dobre starty odnotowali jeszcze m.in. seniorzy. Jako drużyna Wojciech Serkowski, Krzysztof Żygenda i Bartłomiej Zyborowicz wywalczyli tutaj brązowy medal.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowyc, które ze względu na sytuację epiemiologiczną nie odbyły się w marcu, zostały przeniesione na ostatni weekend listopada. Gospodarzem przełajowego czempionatu był nie tak odległy Kwidzyn, a zawodnicy z naszego powiatu mieli okazję zapoznać się z trasą na ubiegłotygodniowych i owocnych w medale Mistrzostwach Okręgu Pomorskiego. Do Kwidzyna po jak najlepsze lokaty pojechała 10-osobowa ekipa zawodników GKS Żukowo i Cartusii Kartuzy, wraz z trenerem obu sekcji Krzysztofem Królem.

Pierwsza na linii startu stanęła Julia Mikołajewska i wśród 70 juniorek młodszych zajęła wysokie 15. miejsce na dystansie 2 km. W pierwszej dziesiątce mistrzostw juniorek, na dystansie dwukrotnie dłuższym, uplasowała się z kolei jej starsza siostra Weronika.

Następnie do walki na dystansie 3 km w juniorach młodszych stanęli nasi Krzysztof Różnicki i Filip Lewandowski. Tegoroczny mistrz i rekordzista Polski pokazał, że świetnie radzi sobie również poza stadionem i po zaciętej walce na finiszu z tegorocznym rekordzistą Polski na 1500 m - Filipem Rakiem - mógł cieszyć się z kolejnego mistrzowskiego. Lewandowski zaś zakończył bieg na 22. lokacie (na 60 startujących).

Na najdłuższym dystansie juniorskim (6 km) zaprezentował się Daniel Marszk. Po dobrym biegu niewiele zabrakło do czołowej dziesiątki, zawodnik zakończył go jednak na 13. miejscu. Warto tu zaznaczyć, że, podobnie jak Weronika Mikołajewska, jest on dolnym rocznikiem juniora.

Ponadto w rywalizacji juniorek na 3 kilometry wysokie 7. miejsce zajęła inna reprezentantka powiatu kartuskiego - Julia Gruchała z Akademii Biegowej Kartuzy.

Brąz drużyny seniorskiej

Po rywalizacji juniorskiej na starcie stanęli młodzieżowcy i seniorzy, w tym trzech z GKS Żukowo, którzy poza indywidualną rywalizacją walczyli o medal w drużynie.

Na krótszym dystansie (4 km) świetnie zaprezentował się Wojciech Serkowski, który stopniowo przesuwał się do przodu, a na ostatnim kilometrze sam zaatakował i przez kilkaset metrów prowadził w biegu. Ostatecznie jednak przegrał indywidualny medal na ostatnich 200 m, zajmując najwyższe jak dotąd 5. miejsce w seniorskiej karierze.

Na dłuższym dystansie wystartowali Krzysztof Żygenda i Bartłomiej Zyborowicz. Krzysztof, po znakomitym biegu ulicznym na MP na 10 km sprzed dwóch tygodni (8. miejsce), bardzo dobrze zaprezentował się również w przełaju. Równo przebiegł cały dystans, dobrze zafiniszował i zajął 11. miejsce. Bartłomiej Zyborowicz również rozegrał świetny bieg, mądrze przesuwając się do przodu i stopniowo wyprzedzając kolejnych rywali. Ostatecznie ukończył rywalizację na 23. miejscu w seniorach i 8. pozycji w kategorii młodzieżowej (zawodnicy U23 biegli razem z seniorami i liczeni byli w obu klasyfikacjach).

Łącznie trzy dobre występy złożyły się na brązowy medal w rywalizacji drużynowej seniorów, w której brane pod uwagę były trzy najlepsze wyniki zawodników z danego klubu. GKS Żukowo uległ jedynie Zawiszy Bydgoszcz z Marcinem Lewandowskim na czele i LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, którą reprezentują czołowi długodystansowcy naszego kraju. Sezon podopieczni Krzysztofa Króla z GKS Żukowo i GKS Cartusi Kartuzy skończyli więc zadowoleni i z medalami. Teraz obie sekcje wracają do treningu, bo już w styczniu czekają ich pierwsze starty na hali.

92. Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych odbyły się w Kwidzynie na terenach TRW "Miłosna"

Kwidzyn. 92 Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. W 16 ...