18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatonięcie Wilhelma Gustloffa - wykład o największej tragedii morskiej w historii

MD
Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf" zaprasza jutro o godz. 10 do Audytorium Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej na prelekcję Jerzego Janczukowicza na temat zatonięcia Wilhelma Gustloffa - największej katastrofy morskiej w historii.

30 stycznia przypadała 69. rocznica zatopienia niemieckiego okrętu „Wilhelm Gustloff”. Z tej okazji Jerzy Janczukowicz, szef gdańskiego klubu płetwonurków „Rekin” wygłosi prelekcję na temat Wilhelma Gustloffa.

Zatonięcie „Wilhelma Gustloffa” to największa katastrofa morska w historii ludzkości. W styczniu 1944 roku niemiecki statek został storpedowany przez radziecki okręt podwodny S-13. Wilhelm Gustloff stał się grobowcem dla około 9 tys. ludzi, zarówno wojskowych, jak i członków niemieckich służb pomocniczych,ale też setek cywilów- uciekinierów z Prus Wschodnich.

Jerzy Janczukowicz jest wielkim znawcą historii „Wilhelma Gustloffa”. Kilkakrotnie schodził pod wodę do położonego na głębokości 43 m wraku. Na spotkaniu opowie o swoich doświadczeniach z podwodną eksploracją statku, o tragicznej historii katastrofy oraz intrygujących losach owianych legendą skarbów przewożonych na pokładzie „Wilhelma Gustloffa”.

Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa zorganizowana przez Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”. Będzie czynna tylko w dniu wykładu. Zobaczyć na niej będzie można elementy wyposażenia wydobyte z wraku „Wilhelma Gustloffa” przez płetwonurków z klubu „Rekin” , a także wiele innych eksponatów m.in. oryginalne mundury marynarzy Kriegsmarine, sowiecką torpedę oraz dokumenty archiwalne. Ponadto wystawę wzbogaci projekcja audiowizualna. Na wystawie obecni będą członkowie grup rekonstrukcji historycznej w mundurach i strojach nawiązujących do tematu prelekcji. Będzie można zobaczyć również inne eksponaty z kolekcji Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”.

Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto