Zapraszamy uczniów pomorskich szkół do udziału w jubileuszowym XXV Konkursie Wiedzy o Kaszubach

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Laureatka Nagrody Specjalnej Redaktora Naczelnego "Dziennka Bałtyckiego" w roku 2020
Laureatka Nagrody Specjalnej Redaktora Naczelnego "Dziennka Bałtyckiego" w roku 2020 Lucyna Puzdrowska
Udostępnij:
Zapraszamy was do kolejnego sprawdzenia swojej wiedzy, ale przede wszystkim do zgłębienia niezwykłej historii regionu, poznawania jej bohaterów, tradycji i mowy. To edycja wyjątkowa, bo jubileuszowa. Już ćwierć wieku wspólnie z „Dziennikiem Bałtyckim” i Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim odkrywamy razem Kaszuby.

Pasjonaci historii i kultury, odkrywcy ciekawych i niezwykłych miejsc, tropiciele tajemnic z przeszłości, tłumacze języka kaszubskiego - tak możemy nazwać małych i dużych uczestników Konkursu Wiedzy o Kaszubach.

Poszczególne kategorie wiekowe uczniów otrzymują zadania sprawdzające nie tylko wiedzę o kulturze Kaszub i ich historii, ale też prowokujące do zajrzenia do słownika. To wspaniała okazja do przypomnienia sobie kaszubskich słówek, którymi będzie można zaskoczyć gości podczas rodzinnych spotkań.

Przed nami XXV edycja Konkursu Wiedzy o Kaszubach

Konkurs został zainicjowany w 1996 roku przez red. Mariusza Szmidkę, ówczesnego redaktora naczelnego "Naszego Tygodnika Kartuzy", potem przez wiele lat "Dziennika Bałtyckiego" oraz Huberta Hoppe, ówczesnego prezesa oddziału ZKP w Kartuzach. Najpierw miał zasięg powiatowy, a potem regionalny.

To właśnie „Dziennik Bałtycki”, w trosce o utrzymanie i rozwój języka kaszubskiego, kultury i tożsamości kaszubskiej wśród kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży, od tylu lat organizuje ten konkurs. A dzięki kaszubskiemu dodatkowi "Norda"’ kształtujemy świadomość i zachęcamy do udziału w konkursie młodych z powiatów: bytowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, gdańskiego, puckiego, wejherowskiego oraz Trójmiasta. Mile widziani są również uczestnicy z innych rejonów Polski.

Od lat wspiera nas w tej idei przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt. Kontynuuje w ten sposób dzieło swojego wielkiego poprzednika, śp. prof. Brunona Synaka. Dzięki naszym Czytelnikom - babciom, dziadkom, rodzicom oraz zaangażowanym nauczycielom, trafiamy do najmłodszych mieszkańców regionu.

Ważne terminy

Dziś publikujemy pytania konkursowe. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 19 listopada (decyduje data wpływu do redakcji). Odpowiedzi poznacie 26 listopada. Opublikujemy je razem z listą nagrodzonych. Z laureatami spotkamy się w sobotę, 4 grudnia, po raz kolejny w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Tym razem, jak na jubileusz przystało, atrakcji będzie multum!

Już dziś rezerwujcie sobie czas na późnojesienny wypad do Kartuz! Mamy nadzieję, że laureaci dotrą do nas albo z rodzicami, albo z opiekunami ze szkół. Aktywne i atrakcyjne niespodzianki dla nagrodzonych tradycyjnie szykuje Muzeum Kaszubskie z dyrektor Barbarą Kąkol na czele. A my - dzięki hojności naszych sponsorów - nagrody rzeczowe i książkowe.

Przesyłajcie, przynoście odpowiedzi i prace

W ubiegłym roku, z uwagi na liczbę zakażeń spowodowanych koronawirusem, po raz pierwszy w historii nadsyłanie odpowiedzi i prac odbywało się wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się przeprowadzić konkurs w miarę normalnych warunkach.

Tak więc odpowiedzi i prace można przesyłać pocztą na adres redakcji "Dziennika Bałtyckiego"’ w Kartuzach, ul. Jeziorna 2/2, 83-300 Kartuzy lub pocztą mailową na adres: [email protected].
Można też przynosić odpowiedzi i prace bezpośrednio do naszej redakcji: ul. Jeziorna 2/2 w Kartuzach.

Pytania konkursowe

Kl. 0-III SP

1. Wymień postaci, które można spotkać w kaszubskich baśniach.

2. Dawniej dzieci na Kaszubach bawiły się zabawkami - wymień je.

3. Jakie instrumenty występują w kaszubskiej kapeli?

4. Co znajduje się w herbie Kartuz?

5. Przetłumacz na język kaszubski: piłka, przyjaciel, brzeg, zaproszenie

6. Kto to był Remus i co robił ?

Klasy IV-VI

1. Jakie miasto nazywane jest „duchową stolicą Kaszub”?

2. Kaszuby słyną z różnych osobliwości krajobrazowych - podaj gdzie znajduje się największa jaskinia i jak jest zwana?

3. Gdzie znajduje się grób Książąt Pomorskich?

4. Podaj nazwę i datę powstania największej organizacji na Kaszubach?

5. Jaką długość ma Mierzeja Helska oraz jak nazywa się miasto położone na jej końcu - podaj nazwę w j. kaszubskim?

6. Kto jest patronem roku 2021 w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim i gdzie się urodził?

Klasy VII-VIII

1. W jakim mieście wydrukowano w 1586 r. dokonane przez pastora Szymona tłumaczenie kancjonału pt. "Duchowne piesnie Doktora Marcina Luthera i ynszich nabożnich mężów. Z niemieckiego w sławięsky jęzik wilozone", które zaliczane jest do najstarszych zabytków piśmiennictwa kaszubskiego?

2. Jak nazywa się rzeka mająca swoje źródło na Kaszubach, która przepływa przez Tucholę i Koronowo?

3. Na terenie jakiego powiatu leży Półwysep Helski?

4. Podaj imię i nazwisko autora „Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej” i „Wesela kociewskiego”

5. W którym roku podpisano Traktat Wersalski decydujący o ustanowieniu zachodniej granicy II Rzeczypospolitej?

6. Dla uczczenia zjednoczenia Kaszub w granicach samorządowego województwa pomorskiego organizowane są Zjazdy Kaszubów. Które miasto było gospodarzem pierwszego Zjazdu Kaszubów?

Szkoły ponadpodstawowe

1. Podaj nazwę pomorskiego miasta w którym nauki pobierał i praktykował w sądzie grodzkim Józef Wybicki?

2. Honorowym obywatelem jakiego miasta jest pochodzący z południa Kaszub marynista Marian Mokwa ?

3. Podaj imię i nazwisko pierwszego prezesa zawiązanego w 1912 r. w Gdańsku Towarzystwa Młodokaszubów.

4. Jak nazywa się miejscowość w pobliżu której w 1462 r. najemne wojska polskie pokonały Krzyżaków?

5. Podaj imię i nazwisko pierwszego po rozbiorach pomorskiego starosty krajowego. 10 lutego 1920 r. na dworcu w Gdańsku wręczył on gen. Hallerowi obrączki, które posłużyły do zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

6. W którym roku powstało Zrzeszenie Kaszubskie (potem przemianowane na Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie)?

Zadanie dodatkowe tzw. specjalne dla ambitnych, nagradzane specjalną nagrodą główną

Tegoroczne zadanie dotyczy biskupa Konstantyna Dominika, prosimy o prace na temat tego Wielkiego Kaszuby. Podzielmy się w postaci wierszy, opowiadań, rysunków, wiedzą o Nim. Możecie malować, rysować, tworzyć kompozycje artystyczne, improwizować - na przykład poprzez wywiady z tym niezwykłym biskupem, korzystając z wiedzy innych osób czy publikacji. Liczymy na waszą kreatywność.

Sponsorami nagród w konkursie są:

Zarząd Główny ZKP - Łukasz Grzędzicki oraz Zarząd Powiatowy ZKP w Kartuzach - Kazimierz Formela, przy pomocy środków finansowych od burmistrza Kartuz i starosty kartuskiego.

Sponsorami nagród głównych za zadanie dodatkowe są: Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" oraz Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, pod którego patronatem od lat odbywa się konkurs.

Kobiety i niepodległość - cz. VII

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie