Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakup lub wymiana kotła to ważna decyzja. Dlatego warto poprosić o pomoc ekspertów, którzy doradzą

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Budowa domu to dość skomplikowany proces. Składa się z wielu etapów. Montaż pieca to jeden z ostatnich. Jednak decyzja w tej sprawie musi zapaść dużo wcześniej. Od niej zależeć będzie nie tylko nasz komfort, ale także wydatki ponoszone na ogrzewanie.

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się kupić kocioł węglowy z nadmuchem, kocioł na pellet, gazowy czy olejowy. Poza rodzajem paliwa różnią się one też konstrukcją, która ma zasadniczy wpływ na efektywność grzania, wkład pracy w obsługę, konserwację oraz poziomem emisji spalin. Dlatego trzeba rozważyć, czy lepszy będzie kocioł dolnego spalania, jednofunkcyjny z zasobnikiem, z podajnikiem, z nadmuchem czy bez tych rozwiązań.

Urządzenie grzewcze w domowej kotłowni może pełnić wyłącznie funkcję zasilania centralnego ogrzewania lub też łączyć ją z ogrzewaniem wody gospodarczej. Wybór odpowiedniego kotła C.O. jest więc uzależniony do tego, jakie będzie pełnił zadania. To one decydują, czy należy wybrać kocioł z zasobnikiem czy bez. Jeśli podgrzana woda będzie dostarczana nie tylko do wymienników ciepła, ale również do kranów, najlepszym rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem lub znacznie wydajniejszy i nowocześniejszy kocioł kondensacyjny z zasobnikiem. Taki model urządzenia ma specjalny zbiornik, w którym ogrzana woda jest gromadzona na potrzeby zmywania naczyń czy kąpieli.

Alternatywą jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Pełni on podobne funkcje, jednak jego wadą są znacznie większe straty ciepła wody. Dlatego takie rozwiązanie nie sprawdza się w domach o sporej powierzchni, w których odległość od pieca i zasobnika do kranu jest duża. Lepszym rozwiązaniem jest wówczas kocioł bez zasobnika oraz samodzielny podgrzewacz wody.

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy mają dostęp do gazu, często decydują o podłączeniu do takiego źródła ciepła. I słusznie. To bardzo wygodne rozwiązanie - nie trzeba się martwić o zapas paliwa i magazynowanie go. Kocioł jest czysty, elegancki i nie zajmuje dużo miejsca. Bezobsługowa kotłownia to wybawienie dla zapracowanych rodzin, które mają masę obowiązków.

Nie lubisz nosić ciężkich worków?

Drażni Cię pył, który pojawia się w czasie opalania domu węglem? To oznacza, że pellet jest rozwiązaniem dla Ciebie. Paliwo w tej postaci to odpady drewniane w formie granulatu. W czasie spalania powstaje dwutlenek węgla, który jest pochłaniany przez rośliny, więc nie przybywa go w atmosferze. Dlatego kotły opalane pelletem są doceniane przez osoby dbające o środowisko. Nowoczesne urządzenia takich firm jak Metal-Fach są w pełni zautomatyzowane. Mają sterowniki, dzięki czemu osiągają wysoką sprawność. Wyposażone są w sondy, które sterują pracą wentylatora wdmuchującego powietrze, podajnika paliwa. Elektryczne zapalarki pozwalają uruchomić system bez ingerencji użytkownika.

Marcin Gregorowicz, doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

- Docieplenie budynku mieszkalnego jest jedną z metod ograniczenia zapotrzebowania obiektu na energię. Oznacza to, że użytkując ten obiekt będziemy zużywali mniej ciepła. Taka sytuacja pozwala ograniczyć moc źródła, jakie nam to ciepło dostarcza, czyli jest znakomitym powodem, by odejść od starych urządzeń. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż nowoczesne źródła posiadają znacznie wyższą sprawność niż te stare i wyeksploatowane. Co ważne, różnica wynosi kilkadziesiąt procent. Skutek jest taki, że w budynku który zużywa mniej energii, użytkując nowoczesne i wysokosprawne źródło zużywamy zdecydowanie mniej paliwa niż dotychczas. Efekt łatwo przeliczyć na oszczędności w kosztach jego zakupu.
Warto też zwrócić uwagę na inne nieoczywiste korzyści. Nowoczesne źródła to mniej czasu poświęconego na ich eksploatację, zakup i transport paliwa, zasypywanie kotłów ich sprzątanie i wywóz popiołu. To również czystsze środowisko i otoczenie.
Stara oczerniona kotłownia węglowa po zainstalowaniu kotła gazowego czy pompy ciepła zmienia się w normalne, czyste i w pełni użytkowe pomieszczenie, a środowisko i przede wszystkim nasze zdrowie zyskują na ograniczeniu emisji szkodliwych pyłów i związków rakotwórczych.

Kamil Brzeski, koordynator ds. programu „Czyste Powietrze” w firmie BAT
- Firma Metal Fach produkuje kotły od 30 lat. W naszej ofercie posiadamy kotły, które spełniają wszystkie wymogi 5 klasy oraz Eco Design. Nasze kotły są wyposażone w zapalarkę do ekogroszku oraz pelletu, automatycznie się rozpalają oraz wygaszają. Co więcej, posiadają tygodniowy czas pracy. Jako ciekawostkę podam, że można je rozpalać oraz wygaszać przez internet, będąc w dowolnym miejscu na świecie. Trzeba pamiętać o tym, że 5 klasa oraz Eco Design umożliwiają skorzystanie z dotacji z programu „Czyste Powietrze’’ oraz z miejscowych dofinansowań. Kotły 5. klasy są nowoczesne i niskoemisyjne, pozwalają uniknąć smogu w przeciwieństwie do urządzeń nazywanych „śmieciuchami”. Oprócz tego kotły posiadają duże zasobniki na opał, co umożliwia 1,5-tygodniowy czas pracy bez ingerencji oraz 1,5 miesiąca w przypadku grzania na ciepłą wodę. Ciekawym rozwiązaniem jest również sterowanie kotłem z pomieszczenia, co oznacza, że nie trzeba schodzić do kotłowni.
Warto dodać jednak, że wymiana kotła nie jest warunkiem koniecznym, aby wziąć udział w programie „Czyste Powietrze”. Wystarczy, iż źródło ciepła będzie spełniało warunki programu, a wnioskodawca będzie mógł złożyć wniosek np. na termomodernizację budynku. Nowy piec musi być precyzyjnie dopasowany do potrzeb budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto