Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadłużenie pomorskich samorządów. Gminy planują wzrost długu! [raport]

Agnieszka Kamińska, AT
Ubiegłoroczne wydatki gmin w całym kraju były rekordowe, co należy tłumaczyć efektem roku wyborczego. Już w pierwszym półroczu były o 87 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wiele samorządów przed wyborami finalizowało inwestycje z zaciągniętych zobowiązań. Gminy zadłużały się też po to, aby z kredytów pokrywać swój deficyt budżetowy albo spłacać z nich inne, zaciągnięte wcześniej kredyty.  

- To oczywiste, że w dużych miastach zadłużenie jest najwyższe. O ile spłacane jest regularnie, to nie ma powodu do niepokoju. Teoretycznie samorządy mogą zadłużać się bez końca pod warunkiem, że są w stanie te długi regulować - wyjaśnia Tomasz Redelicki, radca prawny, specjalizuje się w finansach gmin.

Zadłużenie, które wykazują gminy w raportach, może jednak nie odzwierciedlać rzeczywistości. A to dlatego, że samorządy ujmują w swoich sprawozdaniach długi, zaciągnięte tylko w formach wskazanych w ustawie. 

- Tymczasem gminy stosują też  inne, niestandardowe sposoby zaciągania zobowiązań np. w ramach umów koncesyjnych lub o partnerstwie publiczno-prawnym, i nie muszą tego wykazywać. Długi mogą też przerzucać na podległe im jednostki  - dodaje Tomasz Redelicki
Ubiegłoroczne wydatki gmin w całym kraju były rekordowe, co należy tłumaczyć efektem roku wyborczego. Już w pierwszym półroczu były o 87 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wiele samorządów przed wyborami finalizowało inwestycje z zaciągniętych zobowiązań. Gminy zadłużały się też po to, aby z kredytów pokrywać swój deficyt budżetowy albo spłacać z nich inne, zaciągnięte wcześniej kredyty. - To oczywiste, że w dużych miastach zadłużenie jest najwyższe. O ile spłacane jest regularnie, to nie ma powodu do niepokoju. Teoretycznie samorządy mogą zadłużać się bez końca pod warunkiem, że są w stanie te długi regulować - wyjaśnia Tomasz Redelicki, radca prawny, specjalizuje się w finansach gmin. Zadłużenie, które wykazują gminy w raportach, może jednak nie odzwierciedlać rzeczywistości. A to dlatego, że samorządy ujmują w swoich sprawozdaniach długi, zaciągnięte tylko w formach wskazanych w ustawie. - Tymczasem gminy stosują też inne, niestandardowe sposoby zaciągania zobowiązań np. w ramach umów koncesyjnych lub o partnerstwie publiczno-prawnym, i nie muszą tego wykazywać. Długi mogą też przerzucać na podległe im jednostki - dodaje Tomasz Redelicki
Sprawdzamy zadłużenie pomorskich samorządów. Gminy w tym roku najczęściej planują wzrost swoich długów. Niektóre niewielkie samorządy wzięły kredyty na kwoty wyższe niż większe od nich miasta. A dług gminy, jak mówią eksperci, to przecież dług wszystkich jej mieszkańców. Przejdźcie do galerii i sprawdźcie, jakie długi zaciągają gminy na Pomorzu!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zadłużenie pomorskich samorządów. Gminy planują wzrost długu! [raport] - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto