Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach - przedstawiamy laureatów pomorskiego konkursu

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Przed nami wręczenie nagród laureatom XXIV Konkursu Wiedzy o Kaszubach, organizowanego wspólnie przez "Dziennik Bałtycki" i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Zarząd Główny, pod patronatem honorowym Jana Kleinszmidta, przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Na konkurs wpłynęło w tym roku łącznie 516 prac od uczniów szkół z powiatów: kartuskiego, bytowskiego, kościerskiego, wejherowskiego, puckiego, słupskiego, a także m.in. z Trójmiasta, Słupska, Rumi czy Pucka.

Autorami pytań w konkursie byli:

Jolanta Czerwińska, obecnie emerytowana nauczycielka języka kaszubskiego w Kiełpinie, członek Zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Kartuzach i Rady Naczelnej ZKP.

W najstarszej kategorii wiekowej - dla klas ponadpodstawowych, autorem pytań i naszym ekspertem był Łukasz Grzędzicki, były (w latach 2010-16) najmłodszy w historii prezes Zarządu Głównego ZKP, obecnie wiceprezes zarządu głównego oraz prezes ZKP Oddział w Szymbarku, a przede wszystkim dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Autorką zadania specjalnego - św. Jan Paweł II we wspomnieniach, była Lucyna Puzdrowska, redaktor prowadzący oddziału "Dziennika Bałtyckiego" w Kartuzach.

Sponsorzy nagród

Sponsorami nagród w konkursie są: Zarząd Główny ZKP - Łukasz Grzędzicki oraz Zarząd Powiatowy ZKP w Kartuzach - Kazimierz Formela, przy pomocy środków finansowych od burmistrza Kartuz i starosty kartuskiego.

Sponsorami nagród głównych za zadanie dodatkowe są: Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" oraz Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, pod którego patronatem od lat odbywa się konkurs.

- Dobrze, że nawet w tych skomplikowanych, tegorocznych okolicznościach, odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Kaszubach - mówi Jan Kleinszmidt. - Kontynuujemy w ten sposób działania śp. prof. Brunona Synaka, który przed laty jako przewodniczący Sejmiku inicjował ten konkurs. To dowód na to, że zabiegał o to, aby młode pokolenie mieszkające na Kaszubach lepiej poznało dziedzictwo swojego regionu. Dziękuję wszystkim tegorocznym uczestnikom.

W imieniu zarządu głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego kilka słów tegorocznym uczestnikom i laureatom konkursu przekazuje również Łukasz Grzędzicki.

- Rekordowa liczba uczestników dowodzi, że młode pokolenie chce poznawać Kaszuby, chce wiedzieć więcej, korzystać z tej wiedzy i nią się pochwalić – mówi Łukasz Grzędzicki. - Zauważalny jest też w tym konkursie bardzo pozytywny wpływ nauczycieli, którzy często tę ciekawość dzieci i młodzieży potrafią rozpalić i dobrze ukierunkować. Ten zapał dobrze rokuje na przyszłość, dlatego warto ten konkurs robić w kolejnych latach, tym bardziej w tych zmieniających się okolicznościach.

Nie zabrakło też przesłania dla laureatów i uczestników konkursu od Mariusza Szmidki, redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego".

- Szkoda, że ze względu na pandemię koronawirusa, przyszło nam organizować nasz konkurs w tak trudnych i nietypowych warunkach, bez gali finałowej, ale nie możemy nikogo narażać na zakażenie - mówi Mariusz Szmidka. - Mimo tej niedogodności, niepewności i poczucia lęku, udało się ten konkurs ogłosić, przeprowadzić i sfinalizować korespondencyjnie. I z tego bardzo się cieszę. Bo od pierwszej edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach naszym celem było edukowanie dzieci i młodzieży, zachęcanie ich do poznawania historii małej ojczyzny, kształtowanie świadomości, tożsamości oraz identyfikacji z miejscem zamieszkania. Jestem przekonany, że nasz projekt wzbudza też poczucie dumy z tego, że jesteśmy Kaszubami. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, ale też ich nauczycielom i rodzicom. I gratuluję laureatom. Życzę zdrowia i spotkania na żywo po powrocie do normalności.

Kilka refleksji i słów podsumowania

Kochani, pierwsze co się narzuca, to fakt, że zdążyliśmy przeprowadzić ten konkurs tuż przed rekordowym wzrostem zakażeń w Pomorskiem i przejściem szkół ponadpodstawowych i starszych klas podstawowych, na tryb nauki zdalny - mówi Lucyna Puzdrowska. - To na pewno ulga, bo w szkole mogliście liczyć na pomoc waszych nauczycieli. Jednocześnie smutek ściska serca, bo mamy pandemię i z uwagi na działania zachowawcze polskiego rządu czy jak kto woli, obostrzenia, nie możemy się w tym roku spotkać - uściskać was, pogratulować i wręczyć wam osobiście nagród, na które zapracowaliście i w pełni zasłużyliście.

Tym bardziej, że Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, przygotowała dla naszych tegorocznych laureatów wyjątkowe niespodzianki. A przede wszystkim, zwłaszcza osoby, które w latach poprzednich miały już okazję bywać w Muzeum Kaszubskim, przeżyłyby miłe, zaskakujące wrażenia, widząc nowoczesną salę audiowizualną, w której odbyć miała się nasza uroczysta gala.
Atakujący, zwłaszcza w powiecie kartuskim, koronawirus, pomieszał nam szyki. Ale cóż, nie tylko nam. Ważne, żebyśmy wszyscy byli zdrowi.

O waszych pracach

Zdecydowana większość z was przesłała nam odpowiedzi i prace na pocztę internetową, ale nie brakowało też tych nadesłanych pocztą tradycyjną. Postawiliśmy w tym roku głównie na te osoby, które: w najmłodszej kategorii - wykonały pracę własnoręcznie, natomiast w starszej i najstarszej kategorii wykazały się kreatywnością.
Niektóre z waszych prac wzbudziły zachwyt!

Nadesłaliście do nas przepiękne prace związane z zadaniem specjalnym, czyli ze św. Janem Pawłem II w tle - czy to w pracach plastycznych, czy w wierszach, czy też w wywiadach, które na temat tego Wielkiego Polaka przeprowadziliście z najbliższymi - rodzicami, dziadkami, znajomymi.

Fantastyczne prace nadesłali do nas uczniowie SP w Tuchomiu. Niestety, musieliśmy nagrodzić tylko jedną z uczennic, w zasadzie losowo, ponieważ wszystkie prace były bardzo podobne i wykonane przez profesjonalistę. Ale za pomysł, brawo! Tym bardziej, że niewielka szkoła wysłała aż tyle prac!

Zwrócił też naszą uwagę pan Robert Kloskowski, nauczyciel SP w Kołczygłowach, który w sposób wyjątkowy przygotował uczniów do konkursu. Otrzymaliśmy z tej szkoły prace wykonane wręcz perfekcyjnie, dopieszczone w przeróżne detale. Niestety i w tym wypadku, nie wszystkich mogliśmy nagrodzić.

Co ciekawe, od razu naszą uwagę przyciągnęły prace uczniów, którzy rok, dwa lata temu również byli laureatami konkursu. W tym roku z premedytacją postanowiliśmy ich pominąć, żeby dać szansę innym. Należą się jednak w tym miejscu słowa uznania dla naszych dobrych znajomych, m.in. Mileny Świątek-Brzezińskiej z Brzeźna Szlacheckiego, czy jej młodszej siostry Natalii oraz utalentowanego rodzeństwa - Emilki i Antosia Majkowskich z Orla. Wielkie brawa dla was! Takich autorów, którzy wygrywali konkurs w poprzednich latach, było wielu.
Przyznaliśmy w tym roku w pierwszej kategorii wiekowej trzy nagrody pierwsze - równorzędne oraz wyróżnienia. W drugiej kategorii - nagrodę pierwszą oraz dwie drugie i wyróżnienia, w trzeciej, najstarszej (i tu wkradł się błąd w Nordzie "Dziennika Bałtyckiego") - również trzy pierwsze nagrody równorzędne
Do usłyszenia i mam nadzieję, że do zobaczenia za rok.

Laureaci nagród w XXIV Konkursie Wiedzy o Kaszubach

Kategoria klas 0-III

* Oliwia Śmigiel - SP Tuchom, ale gratulacje dla całej szkoły!
* Barbara Dombrowska-Suska – SP 10 Rumia
* Milena Reszczyńska – SP Mosty
Wyróżnienia: Kacper Labuda – SP Jelonko, Blanka Trawicka – SP Łubiana

Kategoria klas IV-VIII

1. Weronika Kolińska – SP Łubno
2. Izabela Ginter – SP Kołczygłowy
2. Alina Stankiewicz – SP Mrzezino
Wyróżnienia: Krzysztof i Bartłomiej Klasa z SP nr 2 w Kartuzach

Kategoria szkoły ponadpodstawowe

* Dominika Gierszewska – ZSZiO Kartuzy
* Ksawery Runowski – Technikum TEB Edukacja Słupsk
* Mikołaj Garstka – Powiatowy ZS nr 4 w Wejherowie
Wyróżnienia: Mateusz i Damian Prądzyńscy – I LO w Kościerzynie

Nagrody główne za zadanie specjalne i ponadprzeciętną kreatywność:

Nagroda redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego” dla Wiktorii Kostuch z SP w Koloni oraz Kornelii Garstki z SP w Górze.
Nagroda Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego: Bartłomiej Wicki - I LO w Kartuzach

Wszystkie nagrody dotrą do was za pośrednictwem Poczty, Kuriera, lub zostaną dostarczone osobiście przez redaktorów „Dziennika Bałtyckiego”.

Komunikat

Zwracamy się z prośbą do laureatów konkursu o nadesłanie do nas swoich zdjęć na adres: [email protected]. Nie mogliśmy się spotkać osobiście, ale chcemy się wami pochwalić. Na kartuzy.naszemiasto.pl ukażą się nadesłane przez was zdjęcia. Mogą to być fotki ze szkoły, przy pracy, z rodziną. Ilość dowolna. Ważne, żebyście wy na nich byli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto