Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXI Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Laureaci odebrali nagrody ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Rozstrzygnięty został XXI Konkurs Wiedzy o Kaszubach, organizowany przez redakcję "Dziennika Bałtyckiego" i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Rozstrzygnięty został XXI Konkurs Wiedzy o Kaszubach, organizowany przez redakcję "Dziennika Bałtyckiego" i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Lucyna Puzdrowska
W Kartuskim Centrum Kultury odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Wiedzy o Kaszubach, organizowanego od 21 lat przez redakcję "Dziennika Bałtyckiego" i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze szkół powiatu kartuskiego, kościerskiego, wejherowskiego, bytowskiego i lęborskiego.

Konkurs Wiedzy o Kaszubach organizowany jest od 21 lat. Podczas gali wręczenia nagród w Kartuskim Centrum Kultury goście zwrócili uwagę, w jak znaczący sposób przyczynia się do pogłębienia wiedzy o naszym regionie.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze szkół:

powiatu kartuskiego, kościerskiego, wejherowskiego, bytowskiego, lęborskiego. Zadebiutowali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie w powiecie lęborskim, Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi, ZS II LO Mistrzostwa Sportowego w Bytowie, ZS im. Jana III Sobieskiego w Brzeźnie Szlacheckim, Szkoły Podstawowej w Gostkowie, gimnazjum w Bytowie i Żukowie. Po raz pierwszy najaktywniejszą grupą zostali gimnazjaliści. Nadesłali 113 odpowiedzi.

Na podsumowaniu obecny był patron honorowy i sponsor nagród, Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie reprezentowali Elżbieta Kowalewska, prezes oddziału w Kartuzach i Kazimierz Formela, wiceprezes. Obecny był Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, sponsor nagrody za zadanie specjalne.
Juror, Jolanta Czerwińska, nauczycielka języka kaszubskiego w Kiełpinie, krótko podsumowała odpowiedzi młodszej grupy. Łukasz Grzędzicki wyjaśniał, skąd w pytaniach dla uczniów starszych pojawiły się wątki zachodniopomorskie.
- Mamy nadzieję, że wiedza przekazywana im przez nauczycieli będzie się pogłębiać, by mogli wykazać się nią także, gdy wejdą do kolejnej kategorii wiekowej - zaznaczyła Janina Stefanowska, członek komisji i prowadząca galę wręczenia nagród.
Przepiękny wiersz pt. "Kaszubski haft" zaprezentowała Milena Świątek-Brzezińska, jedna z laureatek konkursu.
- To wiersz, którego powstanie zainicjowała moja babcia, która mieszka 500 km od Kaszub - mówiła Milenka, ubrana w strój kaszubski. - Podczas pobytu babci na Kaszubach, usiedliśmy całą rodziną w naszym domu w Brzeźnie Szlacheckim i z inicjatywy babci powstał ten wiersz. Każdy jakąś strofę do niego dołożył, choć najwięcej pracy włożyła weń babcia.
Jak mówi Milenka, bardzo się w domu starają, by pielęgnować wartości regionu. Maja to po tacie, który jest Kaszubem z urodzenia.

Nagroda specjalna redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”

Za zadanie specjalne nagrodę - powerbank - zdobyła Nicola Myszk z Garcza, uczennica SP w Kożyczkowie. Wykonała pracę plastyczną, na której przedstawiła jak wyobraża sobie swoją miejscowość za 100 lat.
- Jestem szczęśliwa, że moja praca tak się spodobała, bo jest od początku do końca samodzielna - cieszyła się Nicola. - Bardzo bym chciała, żeby Garcz za 100 lat wyglądał właśnie tak jak ten z mojej wyobraźni. Myśląc o przyszłości, zwracałam głównie uwagę na szybki rozwój techniki i technologii w ostatnich latach.
Dla Nicoli nie jest to pierwsza nagroda. Wygrywała już podobne konkursy w gminie Chmielno.
- O konkursie powiedziała nam pani Ela, nasza nauczycielka, która bardzo dobrze nas uczy i motywuje do takich właśnie wyzwań jak ten konkurs - mówiła Nicola. Jej młodszy brat, przedszkolak, również jest utalentowany artystycznie. Niedawno wygrał konkurs tańca. Jak mówi Nicola, zdolności artystyczne odziedziczyli po mamie.

Laureaci

W kategorii klas I-III
Paulina Zaborowska z ZKiW w Gołubiu,
Zuzanna Szuster z Zespołu Szkół w Tuchlinie
Nikola Formela z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej.

W kategorii klas IV - VI
Anna Leik ze Szkoły Podstawowej w Gostkowie
Damian Treder z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie,
Rozalia Formella ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach,
Milena Świątek - Brzezińska z Brzeźna Szlacheckiego
Nikola Formela z klasy V Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

W kategorii gimnazjów
Zuzanna Pieksza z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie gmina Cewice
Jan Żywicki z Nakli,
Monika Bednarek z ZKiW w Stężycy,
Bartosz Manikowski z Gimnazjum nr 2 w Bytowie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych
Witosław Pryczkowski z ZSZiO im. Książąt Pomorskich w Żukowie,
Damian Borzyskowski z LO im. Bojowników o Polskość Ziemi Bytowskiej w Bytowie
Barbara Knitter z Liceum o profilu medycznym w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie,
Agata Reclaf z ZSP w Sierakowicach

Nagroda Jana Kleinszmidta, przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego
- otrzymał ją Kacper Wydrowski z Prokowa – za kosmiczne wyobrażenie naszego świata

Nagroda specjalna Elżbiety Kowalewskiej, prezesa ZKP oddział w Kartuzach
otrzymała Weronika Plichta z SP nr 2 w Kartuzach – za dostrzeżenie faktu, że to my mamy wybór, jak będzie wyglądał nasz świat za 100 lat.

Na temat laureatów i idei samego konkursu wypowiedzieli się również inicjatorzy konkursu

- 21 lat temu wspólnie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim chcieliśmy poprzez ten konkurs zaszczepić wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie historią, własnej rodziny, miejscowości regionu - mówił red. Mariusz Szmidka. - Na przestrzeni lat pięknie nam się ten konkurs rozrósł. Mam nadzieję, że wiedza, którą w ten sposób zdobywacie, daje wam siłę do mocnego identyfikowania się ze swoją małą ojczyzną i wzmacnia waszą tożsamość.
Jan Kleinszmidt podziękował „Dziennikowi Bałtyckiemu” za 21 lat konkursu, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży za udział i konsekwentne zgłębianie wiedzy o Kaszubach.

Autorami pytań byli:

Jolanta Czerwińska, nauczycielka języka kaszubskiego w ZS w Kiełpinie - dla grupy młodszej i Łukasz Grzędzicki, były prezes ZKP - dla grupy starszej.
Uroczystą galę uatrakcyjnił swoim występem zespół "Modraki", działający przy Gimnazjum nr 1 w Kartuzach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto