Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wnioski złożone, ale dotacji nie będzie. Duże zamieszanie z programem Czyste Powietrze Pomorza

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się w gminach naszego powiatu program Czyste Powietrze Pomorza. Z dofinansowania na wymianę pieców węglowych na inne, ekologiczne, chciało skorzystać wiele rodzin. Niestety, w tym roku takiej szansy nie będzie.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłosił konkurs dla mieszkańców gmin chcących uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców. Samorządy zbierały więc wnioski od mieszkańców, które następnie zostały złożone w WFOŚiGW. Wyniki konkursu mieliśmy poznać do końca czerwca. Niestety, ostatniego dnia czerwca konkurs został unieważniony. Powodem jest planowana realizacja rządowego Programu Priorytetowego Czyste Powietrze (nie mylić z Czyste Powietrze Pomorza).

Komunikat WFOŚiGW wprawił w osłupienie wszystkich zainteresowanych

W komunikacie przeczytaliśmy m.in., że unieważnienie konkursu związane jest z zawarciem przez WFOŚiGW w Gdańsku porozumienia w sprawie realizacji krajowego Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Na terenie województwa pomorskiego program będzie wdrażany właśnie przez WFOŚiGW w Gdańsku. Tym samym wszystkie wcześniejsze wnioski złożone m.in. przez mieszkańców gmin powiatu kartuskiego, zostały unieważnione. Jeśli wnioskodawcy złożą je ponownie, kierując tym razem do rządowego Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, to nie wiadomo, jak długo potrwa wdrażanie programu.
- Z oficjalnych informacji wynika, że Program Priorytetowy Czyste Powietrze ma być dostępny w tym roku - komentuje Tadeusz Kobiela, wójt gminy Sierakowice. - Jednak z doniesień medialnych wynika, że w okresie od lipca do października mają odbyć się szkolenia dla osób zainteresowanych udziałem w konkursie. Rodzi to naszą obawę, czy uda się mieszkańcom zdążyć z wymianą kotłów jeszcze przed sezonem grzewczym.
Informacje, które pojawiły się na stronie WFOŚiGW, a następnie na internetowych stronach gmin, wywołały niemały chaos wśród właścicieli domów, którzy jeszcze w tym roku zamierzali wymienić stare piece na nowe, ekologiczne.

Niepotrzebne zamieszanie, którego można było uniknąć

O zaistniałą sytuację mieszkańcy obwiniają samorządy, no bo to przecież nie kto inny a właśnie gminy nakłaniały do udziału w programie Czyste Powietrze Pomorza. Póki co, w gminach powiatu kartuskiego nie ma dotąd oficjalnych protestów, ale panuje duże zamieszanie, mieszkańcy są zdezorientowani i nie ma dnia, aby w urzędach nie pojawiały się osoby, żądające wyjaśnień w tej sprawie.
- Mają prawo czuć się rozgoryczeni - mówi Mariusz Laska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Sierakowicach. - W związku z tegoroczną edycją, do udziału w której z oczywistych powodów jako gmina zachęcaliśmy, ci ludzie po złożeniu wniosków poczynili już znaczące inwestycje. Przystosowali kotłownie do nowego ogrzewania, zainwestowali pieniądze. Jeśli rząd miał w planie całkiem inny konkurs, to uważam, że niepotrzebnie był ogłaszany ten, który potem został w tak nieoczekiwany sposób unieważniony. Bo sposób był niefajny. Ostatniego czerwca miały się ukazać konkretne dane o rozstrzygnięciu, a tymczasem pojawiła się zgoła inna informacja. Ten zapowiadany, rządowy program założenia ma dobre, ale wydaje się wątpliwym, czy zdążą go wdrożyć przed sezonem grzewczym, a właśnie ten najbliższy sezon stanowić będzie problem dla osób, które już przygotowały grunt pod nowe, ekologiczne ogrzewanie. Ci ludzie wydali pieniądze i zostali z niczym.

Rządowy Program Priorytetowy Czyste Powietrze

Jak informuje WFOŚiGW w Gdańsku, finansowanie w ramach nowego, rządowego programu, który ma ruszyć jeszcze w tym roku, w formie dotacji wyniesie 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów w całej Polsce. Mieszkańcy, których dochody są najniższe, mają otrzymać do 90 proc. dotacji. Pożyczki na wkład własny mogą być udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które na dziś wynosi 2,4 proc. Choć brzmi to optymistycznie, to jednak szanse, by jeszcze przed sezonem grzewczym udało się wdrożyć program, są mało realne.

Inwestowanie w ochronę środowiska może zwiększyć konkurencyjność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto