Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy witrażu i szkła artystycznego CLARITAS SOLIS odbył się w Galerii Refektarz w Kartuzach

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Wernisażem wystawy witrażu i szkła artystycznego CLARITAS SOLIS Marzeny Wilk i Andrzeja Kałuckiego rozpoczął się tegoroczny, opóźniony z powodu pandemii sezon artystyczny w Galerii Refektarz w Kartuzach. W imieniu gospodarzy tego miejsca i miasta powitali artystów i podziękowali za przepiękną wystawę Marcin Plichta, dyrektor galerii oraz Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz.

Jest to pierwsza tak duża wystawa szkła w kartuskiej Galerii Refektarz. Oboje artyści przyjechali do Kartuz z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorami wystawionych eksponatów są prof. Andrzej Kałucki i jego młoda doktorantka Marzena Wilk.

Marzena Wilk


Ukończyła kierunek malarstwo ze specjalnością malarstwo w architekturze (pracownia witrażu i szkła artystycznego) na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 2019 roku uzyskała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem w pracowni witrażu i szkła artystycznego dr hab. Andrzeja Kałuckiego, prof. UMK oraz w pracowni malarstwa sztalugowego dr hab. Anny Wysockiej, prof. UMK.
Jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych Academia Artium Humaniorum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyscyplina sztuki plastyczne).
Odbyła praktyki związane z nauką szkła artystycznego, m.in. w pracowni ARCHIGLASS Tomasza Urbanowicza we Wrocławiu, w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku oraz na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Dr hab. Andrzej Kałucki


W latach 1972-77 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. W ramach praktyk w PLSP miał dwuletni kontrakt z Pracownią Witraży p. Jakuba Cubera z Głogówka. Ten staż pozwolił mu na realizację pierwszego artystycznego dyplomu z zakresu witrażownictwa.
Studia artystyczne rozpoczął w 1978 roku w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od 1980 roku studia kontynuował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ramach studiów przez dwa lata brał udział w zajęciach Pracowni Witraży prowadzonej przez p. Konstantego Łyskowskiego. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych ukończył w 1985 roku. Otrzymał dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem, z zakresu grafiki w pracowni wypukłodruku u prof. Ryszarda Krzywki. W tym roku również wygrał konkurs na stanowisko asystenta - stażysty w Pracowni Witraży. W roku akademickim 1985/86 otrzymał jednoroczne stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Od 1985 roku pracuje jako asystent w Pracowni Witrażowniczej Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
W roku 1997 pierwszy w Polsce obronił przewód kwalifikacyjny na adiunkta I stopnia z zakresu witrażownictwa na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu.

Wystawy indywidualne miał w: Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Sakralnej w Gdańsku, w Galerii "Forum" Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a także w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku. Jego prace wystawiane były podczas wielu wystaw zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

- Nie jestem po raz pierwszy w Kartuzach - wspominał Andrzej Kałucki. - Pamiętam jak odbywaliśmy plener artystyczny i wówczas każdego dnia siedziałem w tej kolegiacie, szkicując przy otwartych wrotach świątyni, siedząc na posadzce. To się w niedługim czasie zemściło ostrym przeziębieniem i... złapaniem wilka. Może więc dlatego po latach wracam tu również z wilkiem, tym razem w innej formie, bo z panią Marzeną Wilk, moją doktorantką - śmiał się artysta.
Andrzej Kałucki jest też związany z Kartuzami w inny sposób. Jest współautorem witraży w kościele św. Wojciecha.

Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz, poza upominkami dla artystów, wręczyła Marzenie Wilk maskotkę misia Bruno.
- Normalnie o tym czasie mieliśmy mieć już za sobą kilka wystaw, tymczasem z powodu pandemii mamy dopiero pierwszą, ale za to jaką! - mówiła wiceburmistrz. - Gratuluje panu dyrektorowi, gratuluję autorom wystawy, a dla pani Marzeny mam jeszcze misia Bruno. Patronem miasta jest św. Brunon, a Brono jest naszą maskotką promocyjną. Nie jest tak piękna jak prace pani Marzeny, ale zapewniam, że przynosi szczęście. Jeśli ktoś jest po raz pierwszy w Kartuzach i otrzyma tę wyjątkową wizytówkę Kartuz, to na pewno miś Bruno zadba o to, żeby ta osoba do nas wróciła.

- To wystawa szczególna, do której obejrzenia serdecznie zapraszam mieszkańców Kartuz i okolic, ale też wypoczywających na Kaszubach turystów - mówi Marcin Plichta, dyrektor Galerii Refektarz. - Warto nas odwiedzić również dlatego, że tą wystawą otwieramy tegoroczny sezon. Późno, bo późno, ale wiadomo z jakich przyczyn nie mogliśmy go rozpocząć na wiosnę. To wystawa bardzo oryginalna. Po raz pierwszy wystawa szkła, naczyń, form rzeźbiarskich, witraży. Nigdy dotąd w Galerii Refektarz na taką skalę nie prezentowaliśmy szkła. Serdecznie zapraszam do zwiedzania.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia. Galeria Refektarz otwarta jest : wtorek-piątek w godz. 10-16, sobota-niedziela w godz. 10-14. W poniedziałki nieczynne.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto