Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „Rok obrzędowy na Kaszubach” cieszył się dużym zainteresowaniem [ZDJĘCIA]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W piątek na sali weselnej „Stodoła Remus” w Szymbarku odbył się wernisaż wystawy „Rok obrzędowy na Kaszubach”, połączony z tradycyjną potańcówką. Spotkanie było też swoistym zwieńczeniem warsztatów EtnoKGW.

Ponad 160 osób wzięło udział w piątkowej wystawie i potańcówce, zorganizowanej przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy w ramach zadania „EtnoKGW. Nowocześnie o historii i obyczajach Kaszub”. Całe wydarzenie jest efektem wieloletnich spotkań plenerowych artystów, specjalizujących się w malarstwie sztalugowym, malarstwie na szkle i rzeźbie.

- Obrzędy i zwyczaje kaszubskie zawsze były dla artystów tematem ważnym, inspirującym. To odkrywcze poszukiwanie własnej tożsamości, spotkanie z przeszłością jest potrzebą inspirującą wielu twórców, nie tylko ludowych. Dzięki tym pracom kaszubska tożsamość kulturowa wzrasta wśród odbiorców, a historia staje się bliższa - mówiła Iwona Klinger-Niemczyk, kuratorka wystawy.

Otwarciu wystawy towarzyszyło seminarium wspomnieniowe artystów z XXXV Jubileuszowego Pleneru Sztuki Ludowej i Rękodzieła Kaszub i Pomorza. O plenerach i swoich wspomnieniach mówili m. in. rzeźbiarz Edmund Zieliński, Alicja Serkowska, prezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a także etnografka Dominika Gonciarz.

Efekty pracy KGW

Spotkanie było również swoistym zwieńczeniem organizowanych w ostatnich miesiącach w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym warsztatów EtnoKGW. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w warsztatach, zaprezentowały efekty swojej pracy: uszyte stroje oraz wyćwiczone choreografie taneczne, występy wokalne i przygotowane potrawy.

Wernisaż zakończyła wspólna potańcówka wraz z występem zespołu muzycznego „O co idze”. Muzycy zagrali melodie słyszane na Kaszubach i Pomorzu od końca XIX w. do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zespół osobiście wspierał Eugeniusz Tandecki, który grywał na zabawach w latach 30. i 40. XX wieku. Pan Eugeniusz zagrał na bębnie pruskim, odziedziczonym po ojcu z 1900 roku, wykonanym z łuski naboju artyleryjskiego. Na zabawie wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca z Szymbarku.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

(info: nadesłane/Anita Brzoskowska)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto