Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wehikuł czasu mieszkańców Kartuz czeka na przyszłe pokolenia ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
9 czerwca w ogrodzie Muzeum Kaszubskiego mieszkańcy Kartuz zakopali swoje rodzinne oraz związane z pracą zawodową i działalnością pamiątki.  .
9 czerwca w ogrodzie Muzeum Kaszubskiego mieszkańcy Kartuz zakopali swoje rodzinne oraz związane z pracą zawodową i działalnością pamiątki. . Lucyna Puzdrowska
9 czerwca na terenie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach zakopano "Wehikuł czasu mieszkańców Kartuz". Mieszkańcy, instytucje, organizacje pozarządowe pozostawiły ślad po swoim życiu i działalności w postaci zdjęć, dokumentów, filmów, rysunków i innych przedmiotów. Dokładnie za 100 lat odkopią tę skrzynię pełną pamiątek kartuzianie z roku 2117.

9 czerwca do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach przybyło wielu mieszkańców Kartuz - osoby prywatne, przedstawiciele instytucji i organizacji.Byli rodzice z dziećmi, byli uczniowie kartuskich szkół. Wszyscy chcieli pozostawić po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń.

Wehikuł Czasu

to inicjatywa Piotra Smolińskiego z Klubu Literatury i Sztuki, działającego przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Rzucił pomysł, żeby takie przedsięwzięcie zorganizować i natychmiast otrzymał wsparcie gminy Kartuzy oraz MiPBP i Muzeum Kaszubskiego. Osoby, które nie mogły przynieść pamiątek 9 czerwca, mogły to uczynić wcześniej. Skrzynie były wystawione zarówno w muzeum, jak i w bibliotece. Jednak najwięcej osób przyszło w dniu uroczystości. Chcieli być świadkami tego doniosłego wydarzenia, zobaczyć jak ich pamiątki są zabezpieczane dla przyszłych pokoleń i zakopywane w przymuzealnym ogrodzie.
Każdy z nich chciał zostawić po sobie ślad - po swoim życiu, pracy zawodowej, działalnośc. Do skrzyni przekazywali zdjęcia rodzinne, kserokopie dokumentów, fotografie miasta i swojego najbliższego otoczenia, np. widoku z okna mieszkania czy instytucji w której pracują.
Kaźdy z nas , którzy tam byli, coś po sobie zostawił. Przeczytają to, obejrzą nasi pra pra dziadkowie.
Specjalny list do potomnych przygotował na tę okoliczność burmistrz Kartuz. 9 czerwca przebywał na Litwie, ale współczesna technika umożliwiła bezpośrednie połączenie z włodarzem gminy Kartuzy, dzięki czemu mógł wirtualnie uczestniczyć w tej uroczystości i podzielić się swoimi refleksjami odnośnie tego wydarzenia. Pamiątki, które przekazała do Wehikułu czasu gmina Kartuzy, zaprezentował wiceburmistrz Wojciech Jaworowski. Poza oficjalnym pismem na temat liczby ludności, inwestycji gminy Kartuzy i realiów w których żyjemy, do skrzyni trafiła też publikacja Romana Apolinarego Reglińskiego o Kartuzach, foldery gminne czy nalewki zakonu kartuzów, przekazane specjalnie burmistrzowi Kartuz z roku 2117.

Mieszkańcy Kartuz

przekazywali do skrzyni przeróżne pamiątki. Poza dokumentami, zdjęciami i listami do potomnych, do Wehikułu czasu trafiły odznaczenia, zdobyte medale, rysunki, wiersze, obecnie używane żarówki czy telefon Nokia 3310, który młodzież uznała za niezniszczalny. Każdy z uczestników zadawał sobie jedno pytanie: Jakie będą mieli miny nasi potomni, gdy 9 czerwca 2117 roku odkopią tę skrzynię?
Więcej na temat tego wydarzenia w "Tygodniku Kartuzy", który ukaże się z "Dziennikiem Bałtyckim" 16 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto