Ważne zmiany dla NGO - nieodpowiednio przygotowane wnioski mogą stwarzać problemy

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Styczeń i luty to okres ogłaszania konkursów na realizację zadań publicznych w gminach i powiatach. Od tego roku NGO muszą jednak zwrócić szczególną uwagę przy składaniu ofert - wprowadzono bowiem nowe wzory w zakresie dotacji, co może w wielu przypadkach oznaczać poważne komplikacje i problemy. O tym, jak wygląda teraz cała sytuacja oraz jak sobie poradzić z nowościami rozmawialiśmy z Aleksandrą Kuczkowską, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Na czym dokładniej polegają wprowadzone od tego roku zmiany?
Przede wszystkim na skupieniu się organizacji pozarządowych wokół rezultatów, jakie mają być osiągnięte w ramach wykonania zaproponowanego przez nich zadania. Wiele informacji, które wcześniej opisywała organizacja w ofercie, określi teraz organ ogłaszający konkurs, czyli gmina, powiat czy samorząd województwa. Na przykład, organizacja nie określa już celu realizacji zadania, a robi to organ ogłaszający konkurs i składana oferta musi na ten cel odpowiadać.

Organizacja powinna także wskazać, że zadanie na jakie składa ofertę jest komplementarne z działaniami jej i innych podmiotów, czyli jeżeli składa ofertę z zakresu pomocy społecznej, np. o aktywizacji seniorów, to powinna wykazać, że takie działania także prowadzi lub te działania wpisują się w politykę choćby naszego samorządu. Ponadto każdy zaplanowany w kosztorysie koszt będzie musiał odpowiadać zaplanowanemu w harmonogramie działaniu. Oferta jest w tym zakresie bardzo logiczna i spójna.

Wcześniej tak nie było?
W poprzednich formularzach opis zadań, termin jego realizacji i koszty jego wykonania były rozbite. Organizacja musiała na etapie oferty wskazać, który konkretnie koszt będzie finansowany z dotacji, który z wkładu własnego czy jeszcze innego źródła. Obecnie określa jedynie jaką część całości kosztów stanowi dotacja, ile wkład własny, a ile np. praca wolontarystyczna. To pozwala na bardziej elastyczną realizację zadania. Poprzednio organizacje musiały także wykazywać sposób wyceny wkładu rzeczowego i wolontarystycznego.

Tego typu zmiany mogą przynieść jakieś problemy, komplikacje?
Komplikacje mogą się pojawić jeżeli organizacja zaplanuje do realizacji bardzo trudne lub skomplikowane do osiągnięcia rezultaty, bo sprawozdając się na końcu z realizacji zdania będzie musiała udokumentować osiągnięcie tych rezultatów. Już w ofercie organizacja musi określić rezultat, poziom jego osiągnięcia, czyli wartość docelową, jaką planuje osiągnąć, i jakie będzie źródło informacji o osiągnięciu wskaźnika. Ponadto organizacja powinna zaplanować, że rezultaty te będą miały trwały efekt i wpłyną na konkretną zmianę społeczną.

W poprzednich konkursach na etapie umowy organ określał czy organizacja może do jakiegoś poziomu procentowego przesuwać koszty finansowane z dotacji bez potrzeby uzyskania na to zgody, teraz taką informację urząd ogłaszający konkurs musi podać już w konkursie. Niestety wiele istotnych informacji musi się znaleźć w ogłoszeniu konkursowym i dużo zależy też od podmiotu ogłaszającego ten konkurs. Na przykład ustawodawca oddzielił świadczenia pieniężne od odbiorców zadania i nie są one wliczane we wkład własny organizacji. W efekcie czytając dane ogłoszenie należy się dowiedzieć, jaki rodzaj wkładu własnego będzie wymagany przez organ ogłaszający konkurs, czy wystarczy wkład osobowy, czy musi to być wkład własny finansowy? Tutaj mogą się pojawić także komplikacje.

Co to oznacza bezpośrednio dla organizacji pozarządowych?
Wszystkie organizacje realizujące zadania publiczne dotknie zmiana rozporządzenia. Oprócz dokumentowania osiągnięcia rezultatów organizacje nadal obowiązywać będzie celowe wydatkowanie dotacji, co oznacza, że dotację tak jak dotychczas trzeba będzie wydać na koszty zaplanowane w kosztorysie w określonym w umowie terminie. Nadal trzeba będzie opisywać dokumenty księgowe zgodnie z ustawą o rachunkowości i będą one podlegały kontroli.

Jak wtedy uniknąć ewentualnych problemów?
Przede wszystkim organizacje muszą uważnie przestudiować ogłoszenie konkursowe, dobrze zaplanować rezultaty, a w razie wątpliwości zawsze pytać urzędników. Naszym zadaniem jest służyć pomocą i udzielać odpowiedzi. Każde ogłoszenie konkursowe będzie inne, dlatego trzeba być uważnym.

Nasz urząd przygotuje dla organizacji szkolenie z pisania ofert, więc zachęcam już teraz organizacje do wzięcia w nim udziału. Pod koniec stycznia ogłosimy konkurs i w tym samym czasie zorganizujemy to szkolenie.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie