Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty "Ocalić piękno jezior kaszubskich" - 24 listopada w Hotelu Miłosz

Lucyna Puzdrowska
Warsztaty "Ocalić piękno jezior kaszubskich" dla mieszkańców gminy Kartuzy odbęda sie 24 listopada o godz. 17.30 w Hotelu Miłosz przy ul. 3 Maja w Kartuzach.
Warsztaty "Ocalić piękno jezior kaszubskich" dla mieszkańców gminy Kartuzy odbęda sie 24 listopada o godz. 17.30 w Hotelu Miłosz przy ul. 3 Maja w Kartuzach. Nadeslane
Fundacja ,,Ocalić Źródło” im. bł. Salomei, przygotowała i prowadzi warsztaty edukacyjne pn. Ocalić piękno jezior kaszubskich, dla mieszkańców powiatu kartuskiego z sołectw znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie jezior. Jutro kolejne w Hotelu Miłosz o godz. 17.30.

Warsztaty te, realizowane są w ramach projektu Akademii Jezior Kaszubskich, dofinansowanego przez Fundusz AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne,j Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Z dotychczasowych działań fundacji i przeprowadzonych ankiet wynika, że użytkownicy jezior zdają sobie sprawę z wartości walorów przyrodniczo - krajobrazowych, turystycznych i rekreacyjnych czystych jezior oraz uciążliwości tych zanieczyszczonych (odór wydzielający się z Jeziora Karczemnego latem 2016 r. skutecznie odstraszał nie tylko z korzystania z jeziora, ale nawet wjazdu do Kartuz, a brak możliwości rekreacyjnych w jeziorach kartuskich skutecznie hamuje rozwój gospodarki i biznesu w tym mieście).
- Jednak niski poziom wiedzy o funkcjonowaniu jezior, ich stanie ekologicznym oraz przyczynach i skutkach degradacji, przekłada się na brak motywacji użytkowników, żeby zapobiegać skutkom tej degradacji i aktywnie włączać się w działania na rzecz ich ochrony - mówi Teresa Dyl-Sosnowska, prezes fundacji. - Spotkania warsztatowe dają możliwość nabycia wiedzy popularnonaukowej, poznania życiowych problemów na danym terenie, a co najważniejsze, szansę merytorycznej dyskusji i dialogu mieszkańców, którym leży na sercu wykorzystanie dobrostanu jezior przede wszystkim przez miejscową ludność.

W czasie warsztatów

pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego i specjaliści przedstawiają prezentacje a następnie są prowadzone konsultacje mające na celu promowanie walorów czystych jezior i diagnozowanie swoistych problemów w danym sołectwie.
- Warsztaty wspiera zespół Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby, szczególnie jej prezes Stanisław Klimowicz, udostępniając nie tylko lokal, ale także swoje własne opracowania i torując drogę do ludzi - kontynuuje Teresa Dyl-Sosnowska.- Bardzo cenna jest pomoc i zaangażowanie nauczycieli i uczniów oraz wsparcie dyrekcji I LO w Kartuzach.

W niektórych miejscowościach już się odbyły, w innych sie odbędą

We wrześniu odbyły się już takie spotkania z uczniami I LO w Kartuzach , 5 października z sołtysami gmin Chmielna, Stężyca i Kartuzy a 10 listopada z mieszkańcami sołectw gminy Chmielno ( z sołectw : Borzystowska Huta, Chmielno, Miechucino, Przewóz, Zawory). 20 listopada odbyły sie warsztaty dla mieszkańców gminy Stężyca ( sołectw: Borucino, Zgorzałe, Stężyca, Pierszczewo, Potuły, Łączyno, Gołubie, Żuromino, Czaple i Ostrzyce).

Dla mieszkańców gminy Kartuzy - w piątek o godz. 17.30
Warsztaty "Ocalmy piękno jezior kaszubskich" dla mieszkańców Kartuz i sołectw: Ręboszewo, Brodnica Górna i Brodnica Dolna odbędą się 24 listopada ( piątek) o godz. 17.30 w Hotelu Miłosz w Kartuzach przy ul.. 3 Maja.

W spotkaniu w Chmielnie uczestniczyli prawie wszyscy sołtysi z gminy Chmielno, Stężyca i Kartuzy. Są dumni że mieszkają na Kaszubach, gdzie jest tak pięknie. Po prezentacjach Teresy Dyl – Sosnowskiej stwierdzili jednak , że nie mieli świadomości, iż jeziora kaszubskie ulegają degradacji. Nie wiedzieli, że wiele z nich jest zarybiana, bo ryby nie dochodzą do dojrzałości rozrodczej. Nie wszyscy z nich jednak interesują się jeziorami, ale po spotkaniu przyznali, że, to przecież oni mieszkają i żyją nad jeziorami i powinno im zależeć na tym, aby były czyste, zadbane i atrakcyjne. Zgodzili się, że mimo różnych, związanych z tym problemów, warto przeprowadzić takie warsztaty w ich miejscowościach.
Prezes LGR Kaszuby Stanisław Klimowicz zapoznał sołtysów ze strategią LGR Kaszuby i zwrócił uwagę, że ochrona jezior kaszubskich jest bardzo ważna. Docenił wagę przeprowadzanych warsztatów, ponieważ dają możliwość zastanowienia się co można zmienić i na co mamy wpływ.
W czasie prezentacji dla mieszkańców gminy Chmielno, profesor UG, dr hab. Dorota Burska omawiając przyczyny i skutki degradacji jezior kaszubskich zwróciła uwagę, że czysta woda z jezior jest nie tylko miejscem rekreacji czy źródłem dochodu z łowionych ryb, ale też źródłem wody pitnej dla mieszkańców Gdańska i rezerwuarem wody do celów egzystencjalnych. Przy niezmiernie małych zasobach wody w Polsce, zajmujemy przedostatnie miejsce w Europie ( na mieszkańca przypada średnio trzy razy mniej wody niż w Europie). Każde nasze działanie, żeby poprawić stan ekologiczny jezior ma ogromne znaczenie dla każdego osobiście.
Dr Barbara Wojtasik z firmy HydroBiolLab przedstawiła złożoność problemów związanych z oceną stopnia degradacji. Równocześnie w sposób niezwykle jasny przedstawiła metodę MeioEco, którą sama opracowała i stosuje do oceny stanu ekologicznego jezior. Taki sposób badań jest niezwykle ważny od kiedy Polska weszła do struktur Uni Europejskiej i obowiązuje ją Ramowa Dyrektywa Wodna.

W taki sposób uzasadnił to, konsultant prawny, mgr Maciej Sosnowski:
,,Z chwilą wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej, parlament RP przyjął nową ustawę o ochronie przyrody w której pojawiła się dodatkowa forma ochrony przyrody – obszary Natura 2000 a także zapisy dyrektyw , które obowiązują kraje zrzeszone w UE. W konsekwencji zbiorniki wodne leżące na terytorium naszego kraju objęte są ochroną wynikającą z aktu prawnego obowiązującego na terytorium całej Unii Europejskiej, Ramowej Dyrektywy Wodnej ( Dziennik Urzędowy UE nr327 z dnia 23 grudnia 2000 r.).

RDW określa parametry chemiczne, biologiczne i hydromorfologiczne wód. . Podstawą oceny stanu ekologicznego są tzw. elementy biologiczne (zespoły organizmów wodnych: fitoplanktonu, makrofitów i fitobentosu, makrobezkręgowców bentosowych oraz ryb). Elementy fizyczno-chemiczne oraz hydromorfologiczne mają natomiast znaczenie wspomagające.
Według Ramowej Dyrektywy Wodnej obowiązującej w Unii Europejskiej, jakość wód powierzchniowych należy klasyfikować na podstawie pięciu poziomów stanu ekologicznego, dla których podczas prezentacji klas jakości, np. na mapach, używa się pięciu kolorów:
I klasa – bardzo dobry stan ekologiczny ( niebieski)
II klasa – dobry ( zielony)
III – umiarkowany (żółty)
IV – słaby (pomarańczowy)
V – zły (czerwony)

Prezentacje pracowników naukowych i formularz przygotowany przez mgr Teresę Sosnowską zainspirował dyskusję uczestników ,,Czyste jeziora kaszubskie atrakcją dla turystów i źródłem dobrobytu miejscowej ludności”.
Miała ona wysoki poziom merytoryczny dzięki obecności aż trzech pracowników Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kartuzach, pasjonatów jezior i przybyłych uczniów I LO w Kartuzach.
Niezwykle cenna była obecność i wypowiedzi zastępcy wójta gminy Chmielno, Zygmunta Wenty. Gmina ta jako jedyna w powiecie kartuskim przeprowadziła, na wniosek marszałka województwa pomorskiego inwentaryzację nielegalnej zabudowy nad jeziorami. Niestety, nikt dalej tym się nie zainteresował, a ponadto obecne prawo zezwala dzielić działki, także te nad jeziorami, co utrudnia ich ochronę.
Obecność piętnastu licealistów na warsztatach w Chmielnie , którzy z rodzicami przyjechali z różnych miejscowości, to efekt współpracy I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach z Fundacją ,,Ocalić Źródło” im. bł. Salomei i angażowania się w działania na rzecz ochrony jezior kaszubskich nauczycieli: Ewy Kowaluk, Izabeli Bystron, Anny Bychowskiej, Beaty Grzenkowicz, Bożeny Wesołowskiej.
Ci młodzi ludzie nie przychodzą na dodatkowe zajęcia tylko dlatego bo są atrakcyjnie prowadzone (wycieczki na uczelnie, badania w terenie, tworzenie piosenek, spotów, prezentacji), ale poważnie traktują problem ochrony jezior. Potwierdzili swoją obecnością słowa piosenki, którą ułożyli ,, … to nie zabawa tylko wspólna sprawa – niech perełką Kaszub są…”

Info. Fundacja "Ocalić Źródło"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto