Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ZSP w Sierakowicach rozmawiali o tym, jak nie marnować jedzenia

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W dobie wysokiej inflacji i stale rosnących cen żywności, niepotrzebne czy nieuważne wyrzucanie jedzenia staje się tematem coraz głośniejszym. Zauważyli to również nauczyciele ZSP w Sierakowicach, którzy przygotowując się na nadchodzący Światowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności, pokazali swym podopiecznym, jak w prosty sposób zaoszczędzić wiele.

29 września obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności. W przygotowaniu do tej okazji Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach postanowił nieco więcej opowiedzieć swym uczniom, a także zaangażować ich bezpośrednio w najróżniejsze prace, zadania, które pokażą im, jak łatwo zaoszczędzić poprzez przetwarzanie jedzenia, które wielu wyrzuciłoby już na śmietnik.

W ramach wydarzenia w ZSP, rozciągniętego na nadchodzące tygodnie, nauczyciele m.in. opowiedzieli swym podopiecznym o tym, jak wiele żywności jest marnowanej w Polsce, w Europie i na świecie. Co ciekawe z badań statystycznych wynika, że to w dużej mierze właśnie konsumenci za to odpowiadają, a nie przemysł, producenci.

Uczniowie mieli też okazje bezpośrednio włączyć się w walkę z marnowaniem jedzenia - wszystkie klasy technikum żywienia oraz agrobiznesu miały za zadanie przynieść z domu różne produkty, którym może niedługo kończyć się termin przydatności do spożycia, które może niekoniecznie by się zjadło w najbliższych dniach. Z owych produktów uczący się jeszcze technicy żywienia przygotowali poczęstunek, a w kolejnych tygodniach zabiorą się i za przetwory.

- Chcieliśmy w ten sposób pokazać uczniom, że nie marnujemy jedzenia, nie wyrzucamy - że wszystko idzie przetworzyć - opowiada Stanisława Cyra, jedna z koordynatorek wydarzenia. - Specjalnie to też zrobiliśmy teraz, aby pokazać, jak można zaoszczędzić. Wszędzie wokół słyszymy, że jedzenie jest drogie, że wysoka inflacja nad nami wisi (...). Oszczędzając żywność, którą da się zgromadzić latem, jesienią, czy nawet późną wiosną, a następnie ją przetwarzając, przygotowując na porę zimową, prostym sposobem oszczędzamy też pieniądze.

Z racji, że dopiero w przyszłym tygodniu Światowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności w planach są jeszcze kolejne zadania dla uczniów, zwłaszcza na pracowniach. Całe wydarzenie w ZSP w Sierakowicach przygotowały: Stanisława Cyra, Agnieszka Kazimierczyk, Małgorzata Chobot oraz Mirosława Cyman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto