Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szkole w Załakowie stanęła tablica, upamiętniająca uczestników Strajku Dzieci

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Na tablicy widnieją nazwiska uczestników strajku.
Na tablicy widnieją nazwiska uczestników strajku. UG Sierakowice / Elwira Cyman
Przedstawiciele samorządów, parlamentu, a także dyrektorzy okolicznych szkół spotkali się w miniony piątek w SP w Załakowie. Wszystko w związku z uroczystością odsłonięcia tu tablicy, poświęconej uczniom placówki, którzy w 1906 r. stanęli w obronie języka polskiego.

25 listopada okazał się szczególnie ważnym dniem dla społeczności Szkoły Podstawowej w Załakowie. To właśnie wtedy miała tu miejsce podniosła uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej mieszkańcom, którzy ponad 100 lat temu, gdy jeszcze te tereny znajdowały się pod zaborem pruskim, podjęli strajk szkolny w obronie języka polskiego.

Uroczystość zgromadziła w szkole licznych przedstawicieli władz samorządowych, na czele z samym wójtem Sierakowic Tadeuszem Kobielą. Przybyli też m.in. dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, a także senator Ryszard Kleina.

Odsłonięta tablica upamiętnia tzw. Strajk Dzieci, gdyż to właśnie uczniowie placówki, wspierani przez rodziców, 22 listopada 1906 r. sprzeciwili się nauce w języku niemieckim. Sama uroczystość okraszona była przemówieniami zaproszonych gości. W części oficjalnej przybliżono również zebranym historię owego protestu. Dalej przyszedł czas na rozbudowany program artystyczny, gdzie dzieci w przepięknych strojach zaprezentowały różne utwory i tańce, nawiązujące do wspominanego okresu.

- Wyrażono [w nim] wdzięczność i szacunek dla pokolenia naszych przodków - zaznaczają władze placówki.

Warto tu też zaznaczyć, że dla szkoły w Załakowie upamiętnienie uczestników Strajku Dzieci jest podwójnie istotne. Od 2018 r. placówka za patronów ma Rodzimych Bohaterów II Wojny Światowej, co jeszcze bardziej nakłania społeczność szkoły do wspomnienia i uhonorowania osób, które lokalnie walczyły o polskość regionu - czy to w właśnie latach II wojny światowej, czy jeszcze w czasach zaborów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto