Można powiedzieć, że w Staniszewie miało miejsce przyrodnicze święto. Stary budynek po szkole podstawowej odzyskał dawny blask, tym razem mieszcząc inną placówkę służącą nauczaniu - Centrum Edukacji Ekologicznej. We wtorek 23 maja odbyło się uroczyste otwarcie, pełne podziękowań i gratulacji.
Droga do celu nie była bowiem łatwa - jak to bywa z tak złożonymi przedsięwzięciami budowlanymi. Wszystko jednak dodatkowo utrudniała wpierw pandemia COVID-19, a później wojna w Ukrainie i problemy gospodarcze.
- Rozbudowa, przebudowa i adaptacja tego typu obiektu to jest prosty przepis na kłopoty. Jeżeli do tego jeszcze dodamy, że to się dzieje w czasie, gdy jest covid, następnie wojna tuż za granicą, inflacja. Do tego wszystkiego jeszcze tu się działy różne rzeczy, które w ogóle nie powinny się zdarzyć. Już chcieliśmy egzorcyzmy odprawiać. Jak się to wszystko weźmie pod uwagę, to naprawdę: było trudno, ale warto - komentuje Marzena Sikora, dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Obiekt w Staniszewie przysłuży się całej społeczności
To właśnie Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych wziął na siebie stworzenie centrum w Staniszewie. Budynek po szkole podstawowej zaadaptowała firma ECOZET Mirosława Zblewskiego z Kalisk Kościerskich.
W Centrum Edukacji Ekologicznej w Staniszewie funkcjonować będą Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz siedziba Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Cały budynek został rozbudowany i przebudowany na potrzeby funkcjonowania ośrodka oraz parku. W pobliżu powstały też m.in. teren edukacji ekologiczno-przyrodniczej i rekreacyjny, a na poddaszu wykonawca umieścił planetarium.
Placówka ma przede wszystkim nauczać dzieci, młodzież, ale i dorosłych o znaczeniu ochrony środowiska.
- Cały obiekt będzie służył do prowadzenia szeroko rozumianej edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego - mówi Marzena Sikora. - Jest to jakby cel województwa pomorskiego, samorządu wojewódzkiego (…). Szczególnie dzisiaj, w dobie zmian klimatycznych, w dobie wyzwań, musimy się przygotować, musimy mieć wiedzę i ta wiedza będzie tutaj przekazywana w bardzo różnorodnej formie.
Dotychczas centrum funkcjonowało już na terenie powiatu kartuskiego - w Szymbarku. Przeniesienie go do Staniszewa daje przy tym bardzo duże możliwości wykorzystywania okolicy, zwłaszcza pobliskich Lasów Mirachowskich. Jak to podkreśla dyrektor Sikora, choć budynek jest nowoczesny, będzie to swego rodzaju powrót do korzeni - do wychodzenia w teren.
- A tutaj teren i walory tej okolicy są fantastyczne. To jest po prostu otwarta baza edukacyjna. Wystarczy tylko wyjść i poprowadzić zajęcia - zauważa Marzena Sikora.
Inwestycja ostatecznie pochłonęła ponad 6 mln zł. Połowę z tego opłaciła gmina Kartuzy, resztę pokryły środki unijne.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?