Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie kartuskim autobusy w strefie czerwonej - bez maseczki nie pojedziesz!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Maciej Krajewski
Jak informują Przewozy Autobusowe GRYF, w związku z zakwalifikowaniem powiatu kartuskiego do strefy czerwonej, maksymalna liczba osób mogąca jednocześnie podróżować środkami publicznego transportu zbiorowego na liniach, których trasa nie wykracza poza granice powiatu kartuskiego wynosi 30 procent łącznej liczby miejsc siedzących i stojących. Obowiązek zakrywania nosa i ust wymagany jest bezwzględnie i obowiązuje zarówno w pojazdach (podczas całego przejazdu), jak i w przestrzeni publicznej (na przystankach, w drodze do i z autobusu).

- Od poniedziałku uruchomimy kilkanaście dodatkowych autobusów na liniach w granicach powiatu kartuskiego, równolegle do regularnych połączeń w stałym rozkładzie jazdy - informuje Bartosz Milczarczyk ze spółki PA Gryf. - Autobusy w formule tzw. autobusu dodatkowego "bis" pojadą jeden za drugim na najbardziej obciążonych fragmentach tras linii 2, 4, 5, 11 i 12 w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przewozowego do i z Kartuz.

Dodatkowo, do obsługi linii 7 skierowany zostanie autobus wielkopojemny, przegubowy. Wprowadza się też pierwszeństwo przejazdu dla podróżnych z biletami miesięcznymi.

- Osoby niezakrywające nosa i ust nie będą mogły skorzystać z przejazdów - kontynuuje Bartosz Milczarczyk.

Dodatkowe ograniczenia w liczbie dostępnych miejsc dotyczą wyłącznie połączeń organizowanych na liniach, których trasa nie wykracza poza granice powiatu objętego strefą czerwoną

W związku z tym na organizowanych przez Gryf liniach autobusowych numer: 3 - do Nowej Wsi Przywidzkiej, 4 - do Lęborka i Lini, 801 i 810 - do Gdańska oraz 11 - do Łebieńskiej Huty w powiecie wejherowskim - podtrzymane zostają dotychczasowe, zakładające większą aniżeli wyłącznie w strefie czerwonej dopuszczalną liczbę osób na pokładzie autobusów.

- Wszystkie uruchamiane przez nas autobusy są zasobami ograniczonymi, tak samo jak liczba kierowców obsługujących te autobusy - objaśnia przedstawiciel GRYF-a. - Musimy zdawać sobie zatem sprawę, że zasoby te nie są nieograniczone, a na uwadze mieć także chociażby przepisy nadrzędne stanowiące ustawą o czasie pracy kierowców, czy przede wszystkim niemały koszt uruchomienia każdego dodatkowego autobusu. Zwyczajnie też nie jesteśmy w stanie bezzwłocznie w każdym miejscu naszej sieci komunikacyjnej zapewnić dodatkowy autobus w wyniku niespodziewanego zapotrzebowania. Chcąc uniknąć niespodziewanych sytuacji związanych z zatłoczeniem autobusów, zwłaszcza w godzinach porannego szczytu przewozowego w dojazdach do szkół przed godziną ósmą, bardzo prosimy już dzisiaj o zaplanowanie przejazdów z zachowaniem marginesu ewentualnego opóźnienia i w miarę możliwości wybór wcześniejszych połączeń przewidzianych w obowiązujących rozkładach jazdy naszych autobusów na dojazd do pracy, czy szkoły.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie firmy:

podkreślenia wymaga fakt, że spółka GRYF jest przedsiębiorstwem prywatnym, a wszystkie kosztowne, podejmowane aktualnie działania nie mają żadnego wsparcia oraz finansowania zewnętrznego. Organizacja publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu kartuskiego objętego strefą czerwoną od soboty 26 września br. ponownie nie była przedmiotem rozmów Centrum Zarządzania Kryzysowego powiatu kartuskiego, a sam zarząd powiatu nie wyraził woli zminimalizowania ewentualnych skutków związanych z brakiem możliwości skorzystania z transportu w codziennych podróżach do pracy, czy szkoły, jakie mogą mieć miejsce w związku z koniecznością limitowania miejsc w pojazdach.

- Spółka działając we własnym zakresie dokłada wszelkich możliwych starań, podejmując różne działania, celem zachowania tak niezbędnej dla każdego mieszkańca powiatu kartuskiego działalności, polegającej na regularnym przewozie osób z zachowaniem należytej dbałości, mając na względzie obowiązki wynikające z przepisów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa - dodaje Bartosz Milczarczyk. - Przez cały czas od samego początku pandemii nasze autobusy są codziennie gruntownie sprzątane i dezynfekowane, a w czasie dłuższych przerw i postojów dodatkowo wietrzone.

Jak dodaje przedstawiciel firmy GRYF, na nowy rok szkolny przygotowane zostały korekty w rozkładach jazdy autobusów, zakładające równomierne rozłożenie zapełnień i wprowadzenie atrakcyjnego dla podróżnych rytmicznego taktu odjazdów na najbardziej obciążonych ciągach komunikacyjnych.

- Przez wszystkie dni nowego roku szkolnego prowadzone były obserwacje zapełnień autobusów, które pozwoliły wypracować doraźne działania wspomagające, które będą miały zastosowanie od najbliższego poniedziałku, kiedy w strefie czerwonej, w jakiej znalazł się powiat kartuski, ponownie jako spółka będziemy musieli zmierzyć się z dodatkowo nałożonymi obostrzeniami - kończy wypowiedź Bartosz Milczarczyk. - Sytuację będziemy również monitorować w kolejnych dniach. Prosimy wszystkich podróżnych o wyrozumiałość i jednocześnie apelujemy o rozsądek i zachowanie przyjętych zasad bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim polegających na konieczności zakrywania nosa i ust tak w przestrzeni publicznej, jak i podczas wsiadania i podróży autobusem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto