Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja książki "Gniazdo Gryfa" ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W czwartkowe późne popołudnie, 30 września w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja obszernej publikacji "Gniazdo Gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury" pod redakcją prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. W spotkaniu wziął też udział dr. Tomasz Rembalski - jeden z autorów. Całość poprowadziła Barbara Kąkol, dyrektor muzeum.

Organizatorami tego promującego książkę spotkania byli Instytut Kaszubski, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Książka jest efektem pięcioletniego projektu badawczego zrealizowanego w ramach grantu Narodowego Programu
Rozwoju Humanistyki. Stanowi kompendium wiedzy o kaszubskich symbolach, mitach, pamięci, świecie wyobrażonym, tradycji itd. Na ponad 700 stronach zawarto 400 haseł przygotowanych przez jedenastu autorów, reprezentujących różne dyscypliny naukowe, ośrodki akademickie, pokolenia oraz spojrzenia na kulturę kaszubską.

- Tak naprawdę praca nad tą publikacją rozpoczęła się sześć lat temu, wtedy, kiedy zobaczyliśmy, że na Śląsku zaczęto tworzyć projekt związany właśnie z leksykonem pamięci, tradycji i kultury - mówił prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Zapoznałem się z tym projektem i zacząłem zastanawiać, no dobra, ale dlaczego my, tu na Kaszubach czegoś takiego nie mamy. Zwłaszcza, że mieliśmy przekonanie, że taka książka bardzo jest na Kaszubach potrzebna.

- Założyliśmy sobie więc, że zrobimy coś, co jest bardzo poważne w takim standardzie akademickim, czyli prezentującym najnowszy stan wiedzy, a jednocześnie napisany w taki sposób, żeby było to użyteczne dla każdego czytelnika - kontynuował prof. Obracht-Prondzyński.

Jak dodał, najlepszej recenzji po przeczytaniu publikacji udzieliła żona, mówiąc: "No, wreszcie coś dla ludzi!".

- Założenia od początku były takie, że musi to być praca zespołowa, co jest niezwykle trudne, zawsze łatwiej pisać samemu, bo wszystko ma się pod kontrolą, a jedenastu autorów, to Maryja Józef! - kontynuował profesor.

Jak dodał, publikację wydał Instytut Kaszubski, pracując społecznie. Żaden z autorów nie zyskał z tego tytułu ani złotówki.

- Nie ma u nas etatów, nie ma wynagrodzeń. Mamy Bogu dziękować tylko jedną sekretarkę, która potrafi wszystko - kontynuował prof. Obracht-Prondzyński. - Napisaliśmy ten projekt i otrzymaliśmy grant, co było niezwykle trudną sprawą i wierzcie mi, otrzymanie tego grantu jest niezwykle prestiżowym wydarzeniem.

Jak dodał profesor, częściej takie pieniądze trafiają do autorów projektów z zakresu biologii czy fizyki. Tam bowiem chodzi o wielkie badania i odkrycia.

- Tym bardziej jesteśmy dumni, że tym razem udało się również zawalczyć o grant z zakresu humanistyki - dodał prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Barbara Kąkol w roli prowadzącej spotkanie wypadła znakomicie

Rozmowa, którą pokierowała dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, pozwoliła uczestnikom spotkania zrozumieć na czym tak naprawdę polegała praca naukowców w zakresie odkrywania przeróżnych aspektów Kaszub, mieszkających tu od pokoleń ludzi, wydarzeń odbywających się na tych ziemiach.

Czytając prolog do książki, wiele pytań rzucało się na usta, ale gospodyni tego spotkania, niczym czarodziejka zadawała właśnie te właściwe.

Chcesz wiedzieć więcej o Kaszubach z naukowego punktu widzenia? Zakup tę książkę!

Podczas spotkania padło też przesłanie, aby każda biblioteka w Kartuzach, przede wszystkim szkolne, posiadały tę publikację w swoim składzie. Naprawdę warto.

Jednym z gości wieczoru autorskiego w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach był Mieczysław Grzegorz Gołuński, który taką obietnicę złożył.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto