Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Kaszubskim rozpoczęły się Europejskie Dni Dziedzictwa

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Przepiękne obrazy, malowane na szkle, a także mieszanka spokojnych i wesołych piosenek, idealna na zakończenie dnia - tak najkrócej można by opisać rozpoczęcie Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. W sobotę zaprezentowali się tutaj Alicja Serkowska oraz Paweł Ruszkowski, organizatorzy przewidzieli też kolejne atrakcje na niedzielne popołudnie.

W sobotni wieczór w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach wystartowały Europejskie Dni Dziedzictwa. To cykliczne wydarzenie, organizowane w całej Europie, w tym roku odbywa się pod hasłem Smaki Dziedzictwa. I choć w pierwszy dzień w stolicy Kaszub tego aspektu za bardzo widać nie było, organizatorzy na całość poszli drugiego dnia. Ale o tym trochę więcej w dalszej części...

Wieczorne spotkanie było bowiem bardziej „ucztą dla ducha”. Rozpoczęło je otwarcie wystawy prac Alicji Serkowskiej, pochodzącej z Kartuz twórczyni ludowej, znanej z haftu oraz malarstwa na szkle. Ta druga dziedzina była tematem wystawy.

Na ścianach nowego budynku Muzeum Kaszubskiego zawisły piękne obrazy, malowane na szkle - wszystkie o tematyce sakralnej, gdyż to właśnie był motyw przewodni jeśli chodzi o tę nietypową i lekko zapomnianą już sztukę.

- To jest bardzo trudne - malowanie na szkle - dlatego, że zaczyna się od małych elementów, a kończy na dużych - komentowała Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego.

Sama artystka opowiedziała nieco o swej przygodzie z malowaniem na szkle, początkowych inspiracjach. Przybliżyła też zebranym historię tej niecodziennej dziedziny, bardzo mocno związanej właśnie z Kaszubami.

- Najważniejsze jest dla mnie zachowanie tradycji, bo przy wszelkich obrazach można sobie wymyślać różne tematy, ale właśnie na szkle przeważała tradycja malowania obrazów sakralnych - mówiła Alicja Serkowska. - Za to najbardziej ceni się Kaszubów, że oni wymyślili swój styl malowania. To są ich wielkie dokonania i powinniśmy im za to dziękować.

Po krótkim wernisażu zainteresowani mogli jeszcze podejść na piętro budynku, gdzie odbył się koncert Pawła Ruszkowskiego. Znakiem rozpoznawczym muzyka z Kościerzyny są kaszubskie tłumaczenia znanych przebojów, czego nie zabrakło podczas występu. Były też piękne aranżacje bardziej i mniej znanych utworów polskich wykonawców, znalazło się również miejsce na nietypowe podejście do tematu słynnego utworu „Kaszëbsczé jezora”.

Dziś bardziej praktycznie

Na niedzielę 19 września zaplanowano bardziej dosłowne podejście do hasła Smaki Dziedzictwa. Od godz. 11 do 15 będzie można się rozsmakować w kuchni kaszubskiej poprzez degustację chleba domowego wypieku oraz innych produktów regionalnych. Później swych sił spróbują głodni wiedzy - do godz. 16 potrwają warsztaty kulinarne.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto