Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Kaszubskim promowali kolejny tom Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Otwarto też nową wystawę tymczasową

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W czwartkowe popołudnie wiele osób zawitało do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Tego dnia bowiem miała miejsce promocja kolejnego, czwartego już numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych - wydawanego od 2016 r. zbioru artykułów zakresu etnografii oraz historii Kaszub. Nie zabrakło też czegoś dla pasjonatów motoryzacji - po rozmowach z autorami otwarto wystawę „Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L`Illustration”.

Spotkanie rozpoczęła Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego. Po powitaniu gości, w tym reprezentującej władze gminy wiceburmistrz Kartuz Sylwii Biankowskiej, dyrektor muzeum wprowadziła zebranych w główny temat nadchodzących rozmów.

- Na początku myśleliśmy, że być może kolejnych numerów nie uda się wydać, ale tak już właśnie mamy czwarty numer. Nie byłoby to możliwe bez pomocy Urzędu Miejskiego w Kartuzach, ale też i samych autorów. Bo ich bezinteresowne pasje spowodowały, że społecznie piszą do tego rocznika - podkreślała Barbara Kąkol.

Recenzentem kolejnego tomu Kartuskich Zeszytów Muzealnych ponownie był dr Tomasz Rembalski. Co istotne w pewnym sensie przyczynił się on też do powstania tegorocznego numeru, ponieważ w czwartym tomie znajdują się prace jego studentów, których namawiał, aby pisali o historii Kaszub. Samo spotkanie natomiast poprowadził Bartosz Gondek, historyk, muzealnik i dziennikarz, a także pomysłodawca tworzenia owych zbiorów artykułów. Przede wszystkim zwracał uwagę na to, ile przypisów zaczyna się pojawiać w tym roczniku - jak bardzo zbliża się on wyglądem i przesłaniem do prawdziwych pozycji naukowych.

- To jest naprawdę istotna rzecz, bo [Kartuskie Zeszyty Muzealne] już zaczynają robić się literaturą bardzo naukową. Nie mają jeszcze punktów, ale warto się zaopiekować, żeby były ze cztery punkciki, to wtedy wszyscy będą pisali do tych zeszytów i będzie tutaj kolejka - mówił.

Prowadząc spotkanie Bartosz Gondek nadmienił również, że dzięki pracy autorów o sprawach lokalnych dla społeczności kaszubskiej zaczyna się mówić w szerszym gronie, a przede wszystkim coraz częściej i w Trójmieście.

- Dla mnie ważne jest to, że tematy kartuskie, tematy kaszubskie, zaczynają znowu chodzić po Trójmieście. Że to nie są tylko tematy „tutejsze” (...). Bo chyba po to to wszystko robimy, żeby nieść chwałę i sławę regionu oraz miasta - dodawał.

W dalszej części można było z kolei bliżej poznać kilku autorów artykułów w tegorocznym tomie. O przygotowaniach oraz pracy nad tekstami opowiadali dwaj studenci doktora Rembalskiego - Karol Bieszka oraz Szymon Świątkowski - z kolei dłuższą opowieść zaserwował zebranym Marian Jeliński. W rozmowach z autorami nie mogło zabraknąć i krótkich wypowiedzi dyrektor Muzeum Kaszubskiego oraz Bartosza Gondka, którzy także przygotowali artykuły do kolejnego tomu rocznika.

Nie tylko promocja tomów

Czwartkowe spotkanie w Muzeum Kaszubskim nie ograniczyło się tylko do promocji czwartego numeru „Zeszytów...”. Tego dnia otwarta została również wystawa „Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L`Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX-lecia międzywojennego”. Wpierw krótką prezentacją o samym „L`Illustration” w temat wprowadził Bartosz Gondek, pomysłodawca wystawy, dalej wszyscy mieli okazję ją obejrzeć, a nawet dopytać się o niektóre szczegóły.

Wystawa składa się z 16 całostronicowych, oryginalnych reklam z najdroższej niegdyś trzeciej strony „L`Illustration”, z lat 20. i 30. XX wieku. Ich autorami są między innymi: Alexis „Alex” Kow, jeden z pierwszych designerów samochodowych, związany głownie z Hotchkissem i Panhardem i jeden z współtwórców modernistycznej grafiki reklamowej; Georges Hamel, artysta malarz i rysownik, pilot i entuzjasta lotnictwa, czy Adolphe Jean-Marie Mouron „Cassandre”, mistrz plakatu, inspirujący się kubizmem i surrealizmem.

Oprawione jednolicie reklamy uzupełniają też archiwalne numery tygodnika, w tym egzemplarze, których tematem z okładki była Kampania Wrześniowa. Patronat nad projektem objął m.in. Instytutu Kultury Francuskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto