Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kartuzach uczczono pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Tuż przed godziną 17 przed obeliskiem Danuty Siedzikówny, w parku jej imienia, zebrali się mieszkańcy Kartuz i okolic, by uczcić 78. rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. By uczcić pamięć bohaterów, punktualnie o godzinie 17 na terenie powiatu zawyły syreny, sygnalizując godzinę W. Po uroczystości przed obeliskiem "Inki" zebrani przeszli do Kartuskiego Centrum Kultury, gdzie odbył się koncert zespołu Zdążyć przed północą. Artyści wykonali pieśni m.in. do słów poetów Powstania Warszawskiego.

Gdy umilkł dźwięk syren, sygnalizujących, że dokładnie w tym czasie 78 lat temu bohaterscy powstańcy sięgnęli po broń, uczestnicy kartuskiej uroczystości odśpiewali hymn państwowy.

Ze względu na bardzo napięty program uroczystości, znacznie skróconą wersję przygotowanej przez siebie prelekcji na temat czasów przed, w trakcie i po Powstaniu Warszawskim, przedstawił Andrzej Borzestowski, historyk. Szkoda, że była to tylko skrócona wersja przygotowanego materiału, bo każde wypowiedziane słowo trafiało do naszych umysłów i serc.

Wszystko zaczęło się od akcji "Burza"

Jak opowiadał Andrzej Borzestowski, wycofywanie się wojsk niemieckich z ZSRS od sierpnia 1943 r. i zbliżanie Armii Czerwonej do ziem polskich zmuszało dowództwo Armii Krajowej do podjęcia decyzji o formie wystąpienia zbrojnego przeciw Niemcom. Kierownictwo wojskowe i cywilne Polski podziemnej znajdowało się w bardzo trudnej sytuacji, gdyż władze sowieckie nie utrzymywały stosunków z rządem polskim na uchodźstwie i popierały podporządkowany sobie i zdominowany przez komunistów ZPP, stanowiący narzędzie Stalina.

Akcja "Burza" zakładała zajmowanie obszarów polskich przez AK w walce z ustępującymi pod naporem Armii Czerwonej Niemcami, a następnie ujawnienie oddziałów AK oraz aparatu administracyjnego delegatury rządu i wystąpienie wobec władz sowieckich w roli gospodarza ziem polskich. Mimo świadomości ryzyka i wiedzy o dotychczasowej polityce sowieckiej wobec Polski plan "Burza" był kolejnym wyrazem dobrej woli Polaków w stosunku do ZSRS. Sądzono, że ewentualne wrogie posunięcia przeciwko suwerennym władzom polskim spotkają się z protestem zachodnich aliantów. Niestety, Polska nie uzyskała wsparcia.

- Akcja "Burza" była bojem o wyzwolenie Warszawy i całej Polski spod niemieckiej okupacji - mówił Andrzej Borzestowski. - Niestety, pełna poświęcenia walka zakończyła się kapitulacją Polaków oraz ogromnymi stratami.

Powstanie Warszawskie

- Niepowodzenie "Burzy", represje sowieckie wobec żołnierzy AK oraz zbliżanie się Armii Czerwonej do Warszawy zmuszały władze Polski podziemnej do podjęcia nowych decyzji - opowiadał pan Andrzej. - Mimo obawy przed sowieckimi represjami uważano, że w imię obrony niepodległości Polski należy być gotowym na ofiary i ponieść ryzyko. Zdecydowano, że ostatnią szansą obrony polskich praw jest samodzielne uwolnienie Warszawy z rąk Niemców i objęcie władzy w mieście przez kierownictwo cywilne Polski podziemnej.

Dowódca AK wydał rozkaz rozpoczęcia walki o Warszawę 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 (tzw. godzina „W”).

- Nierówna walka z hitlerowskim okupantem trwała 63 dni - kontynuował Andrzej Borzestowski. - W powstaniu zginęło lub zaginęło ponad 18 tys. żołnierzy AK i 150 tys. cywilów.

Po kapitulacji Warszawy Niemcy przystąpili do systematycznego niszczenia miasta. Wysadzono w powietrze wiele zabytków, m.in. Zamek Królewski, część pałacu w Łazienkach, Pałac Saski, kolumnę Zygmunta, liczne kościoły. Spalono największe polskie biblioteki: Narodową, Publiczną i Uniwersytecką oraz archiwa, z Archiwum Głównym Akt Dawnych na czele. Spośród 987 zabytkowych budowli ocalało 64. Łącznie zburzono 42 proc. domów i gmachów użyteczności publicznej.

By oddać cześć poległym bohaterom w Kartuzach złożono kwiaty i znicze pod obeliskiem "Inki"

Kwiaty złożyły m.in. delegacje Urzędu Miejskiego w Kartuzach z burmistrzem Mieczysławem Grzegorzem Gołuńskim na czele, oddziału rejonowego Prawa i Sprawiedliwości z jego przewodniczącą Sylwią Leyk na czele, przedstawicielka europoseł Anny Fotygi, Tadeusz Moryń, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kartuz, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kartuzach - Andrzej Leyk i Jolanta Tersa.

Jednak jak słusznie zauważył Kazimierz Socha-Borzestowski, od siedmiu lat główny organizator wydarzenia pod obeliskiem Danuty Siedzikówny, najbardziej cieszył serce udział dzieci i młodzieży w tej uroczystości. Pieśń patriotyczną zaśpiewał Igor, uczeń Szkoły Podstawowej w Borczu, wspierany przez kolegę harcerza.

Również Andrzej Pryczkowski, radny Rady Miejskiej w Kartuzach, przybył i złożył kwiaty pod obeliskiem w towarzystwie dwóch nastoletnich wnuczek.

- Nasze pokolenie niejako otrzymało w spadku obowiązek pamięci o bohaterach walki o naszą wolność, ale dziś to my musimy ją przekazywać dzieciom i wnukom, żeby oni mogli przekazać kolejnemu pokoleniu - powiedział Andrzej Pryczkowski.

Koncert zespołu Zdążyć przed północą

Druga część wydarzenia odbyła się w Kartuskim Centrum Kultury, gdzie w koncercie "Jak wiatr" poświęconemu poetom Powstania Warszawskiego, wystąpił zespół Zdążyć przed północą. Grupa powstała w 2014 roku jako formacja związana z nurtem twórczości poetyckiej i folkowej.

W skład zespołu wchodzą profesjonalni artyści muzycy: Grzegorz Radtke - gdańszczanin mieszkający w Malborku - poeta, wokalista i gitarzysta grający też na harmonijce ustnej, Mariusz Wilke - znakomity trójmiejski gitarzysta, współpracujący również z grupą Bez Jacka oraz Tomasz Wiczyński - kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku i organizator wielu imprez muzycznych oraz przedsięwzięć kulturalnych.

W Kartuzach zaprezentowali się w repertuarze związanym z poezją poetów Powstania Warszawskiego, ale też m.in. z pieśniami według poezji Karola Wojtyły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto