Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kartuzach odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W następny weekend Muzeum kaszubskie w Kartuzach będzie gościło artystów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W ciągu dwóch dni zorganizowane zostaną wystawa prac Alicji Serkowskiej, koncert Pawła Ruszkowskiego, a także warsztaty kulinarne wraz z degustacją domowo wypiekanego chleba.

Europejskie Dni Dziedzictwa - Smaki Dziedzictwa w Muzeum Kaszubskim zaplanowano na dni 18-19 września. Sobotni wieczór (o godz. 18.30) rozpocznie się od otwarcia wystawy Alicji Serkowskiej „Malowanie na szkle”. Będzie można obejrzeć jej niezwykłe dzieła, sama artystka zapewne nie omieszka co nieco o nich opowiedzieć. O godz. 19 zaś z koncertem wystąpi muzyk Paweł Ruszkowski.

Niedziela to natomiast bardziej praktyczna odsłona wydarzenia. Od godz. 11 do 15 będzie można się rozsmakować w kuchni kaszubskiej poprzez degustację chleba domowego wypieku oraz innych produktów regionalnych. Później swych sił spróbują głodni wiedzy - do godz. 16 potrwają warsztaty kulinarne.

Wstęp na Europejskie Dni Dziedzictwa jest wolny.

O artystach:

Alicja Serkowska
Urodzona 13.03.1955 roku w Kartuzach. Twórczyni ludowa w dziedzinie haftu kaszubskiego oraz kaszubskiego malarstwa na szkle. Mieszka i pracuje w Kartuzach. Jest córką Leona i Jadwigi Grot. Umiłowanie do haftu i zainteresowanie twórczością ludową wyniosła z domu rodzinnego. W wieku 18 lat otrzymała wyróżnienie za haft kaszubski w konkursie Młodych Twórców Ludowych Pomorza Gdańskiego „Ludowe Talenty” oraz dyplom uznania za osiągnięcia hafciarskie.

Od 1993 zajęła się również malarstwem na szkle. Także w tej dziedzinie osiąga sukcesy w postaci nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Obrazy na szkle Alicji Serkowskiej zdobią wiele pomorskich instytucji kultury, a także znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

W 2003 r. została odznaczona Medalem za zasługi w upowszechnianiu twórczości ludowej, nadanym przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Twórców Ludowych im. Longina Malickiego. W tym samym roku została nominowana do nagrody „Perła Kaszub” nadawanej przez Kapitułę i Starostę Powiatu Kartuskiego, w 2006 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność twórczą z okazji jubileuszu 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w kwietniu 2013r. otrzymała Wyróżnienia Burmistrza Kartuz „Kartesko Skra”, natomiast we wrześniu 2013r. decyzją Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych O/ Gdańskiego została uhonorowana medalem Teodory i Izydora Gulgowskich.

Bierze udział w wielu plenerach i wystawach sztuki ludowej w kraju i zagranicą. Uczy haftu kaszubskiego oraz malarstwa na szkle dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe na warsztatach sztuki ludowej lub na zaproszenie szkół i przedszkoli. Uczestniczy w festynach, jarmarkach ludowych oraz innych imprezach folklorystycznych. Swoją pasję haftowania oraz malowania na szkle przekazała córce Karolinie. Przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Gdańskiego. Obecnie jest jego wiceprezesem.

Paweł Ruszkowski
Wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, absolwent studiów magisterskich na kierunku wokalistyka jazzowa w klasie dr Anny Domżalskiej, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Kojarzony głównie z solową działalnością w nurcie poezji śpiewanej – jest jednocześnie muzykiem otwartym na wszelkie inspiracje i eksperymenty, pasjonującym się sztuką aranżacji i współpracującym z wieloma artystami.

Komponując najchętniej czerpie z dorobku muzyki jazzowej, amerykańskiego i brytyjskiego folku oraz muzyki klasycznej, a tekstowo – inspiruje się szczególnie słowem poetyckim.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów. Pierwsze z nich tworzył w wieku 16 lat. Wybrane utwory z lat 2010-2013 do słów L. Staffa, A. Zagajewskiego,

B. Leśmiana, E. Stachury i A. Osieckiej znalazły się na jego debiutanckiej solowej płycie zatytułowanej „Ars poetica” (2016).

W kwietniu 2017 wydał swój drugi album pt. „Kamiszczi” – zawierający kilkanaście unikatowych piosenek poetyckich w języku kaszubskim, w opracowaniach na jazzowo-folkowy kwintet.

W listopadzie 2018 pojawiło się trzecie wydawnictwo wyprodukowane przez Pawła Ruszkowskiego – płyta CD(s) uwieczniająca suitę „Lilije” skomponowaną do fragmentów ballady Adama Mickiewicza (na głos, trio jazzowe i wiolonczelę).

Paweł Ruszkowski pisze także piosenki we współpracy z autorami swojego pokolenia. Przykładem takiej kooperacji jest najnowszy album „Absencja” (premiera 25.10.2020) z piosenkami do słów Karoliny Słyk, nagrany z jazzującym kwintetem i gośćmi.

W repertuarze ma także własne interpretacje standardów piosenki polskiej i światowej, które chętnie wplata w autorskie recitale. Znakiem rozpoznawczym artysty są też kaszubskie tłumaczenia znanych przebojów, dzięki którym

Mieszka i tworzy w rodzinnej Kościerzynie na Kaszubach. Jest wielokrotnym laureatem wielu lokalnych nagród kulturalnych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto