Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chmielnie odbył się Wieczór Patriotyczny - z piękną muzyką i wspomnieniami | WIDEO

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
W czwartkowy wieczór, poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, szczególna uczta muzyczna miała miejsce w chmieleńskim Domu Kultury. Tłumnie przybyli mieszkańcy mieli okazję posłuchać pięknych pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic oraz Chóru Polifonia z Przodkowa. Wszystko to przeplatały wspomnienia o osobach zasłużonych dla regionu.

W ubiegłym roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Chmielno zgromadziło w tutejszym Domu Kultury licznych melomanów. Wszystko za sprawą patriotycznego koncertu z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic, Chmieleńskiego Chóru Parafialnego, a także Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Z racji bardzo pozytywnego przyjęcia wydarzenie powtórzono i w tym roku, aczkolwiek rozszerzając je do rangi Wieczoru Patriotycznego.

W wymienionych powyżej trzech grup powróciła łapalicka orkiestra. Tym razem piękne dźwięki instrumentów dętych uzupełniał śpiew Chóru Polifonia z Przodkowa. Artyści zaserwowali zebranym różne piękne utwory, bezapelacyjnie kojarzone ze Świętem Niepodległości.

Wspomnienie zasłużonych

Tak jak napisaliśmy wyżej, tegoroczna odsłona wydarzenia przybrała formę Wieczoru Patriotycznego. Organizatorzy postanowili bowiem połączyć muzyczną ucztę ze wspomnieniami osób, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości; które tworzyły kulturę regionu; które krzewiły ducha polskości.

- To święto, które jako patrioci jesteśmy zobowiązani uczcić, obchodzić godnie (...). Tym koncertem symbolicznie oddajemy hołd wszystkim naszym rodakom, którzy na przestrzeni wieków oddali życie za Polskę. Ale myślę, że warto tu wspomnieć też żyjących - tych, którzy w dniu dzisiejszym strzegą naszej granicy, wszystkich patriotów, którym leży na sercu dobro naszej ojczyzny - mówił Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno.

W efekcie przed występem orkiestry i chóru słuchacze mieli okazję jeszcze doświadczyć charakterystycznej dla Kaszub tradycji śpiewów Pustej Nocy. Są to pieśni o charakterze pożegnania, ale również prośby o przyjęcie zmarłego do nieba, a nawet utwory skierowane do samych żyjących - umoralniające i z przestrogą.

Wspomniano też sylwetki trzech zmarłych w ubiegłym roku osób, zasłużonych dla społeczności lokalnej. Chodzi o Józefa Cybulę, założyciela orkiestry dętej z Łapalic; Stanisława Piaska, wieloletniego radnego powiatowego oraz o Marię Pankowską, sybiraczkę przez lata związaną z Chmielnem.

Wielki chmielanin

Sam koncert również przyjął formę wspomnienia. Orkiestra z Łapalic oraz Chór Polifonia prezentowały utwory ze Zbioru Pieśni Nabożnych. Dobór śpiewnika nie był tu jednak przypadkowy - jego autorem jest ks. Szczepan Keller, który w swym krótkim życiu zrealizował wiele dzieł podtrzymujących polskiego ducha w narodzie.

Urywki historii ks. Kellera przeplatały występy orkiestry i chóru. Chętni mogli też zaznajomić się z sylwetką zarówno jego, jak i wspomnianych wcześniej dzieki przygotowanym na sali tablicom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto