Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W niedzielę 1 marca w całej Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w poprzednich latach kartuskie obchody tego święta jednak nie ograniczyły się wyłącznie do tego dnia. W piątek 6 marca bowiem w stolicy Kaszub odbyło się uroczyste upamiętnienie poległych, planowane są też dodatkowe wydarzenia towarzyszące.

Piątkowe obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Kazimierza w Kartuzach. Nabożeństwo w intencji poległych żołnierzy wyklętych poprowadzona była przy udziale pocztów sztandarowych szkół, harcerzy, służb mundurowych, a także Aresztu Śledczego w Gdańsku - miejsca, gdzie w sierpniu 1946 roku została zastrzelona Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, której obelisk znajduje się w Kartuzach.

Właśnie pod owym pomnikiem odbyła się druga część piątkowych uroczystości. Po mszy zebrane delegacje oraz mieszkańcy przeszli przez centrum miasta, aby złożyć kwiaty i znicze pod obeliskiem pamięci „Inki”.

- Od 6 lat mamy to miejsce, gdzie możemy się spotykać w pierwszych dniach marca, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ale te obchody to nie jest tylko msza święta, to są również zawody sportowe (...), mamy turniej szachowy, wykłady - wymieniał Kazimierz Socha-Borzestowski, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz, organizatora uroczystości. Prezes TUMK szczególnie podziękował też za obecność licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej oraz harcerzom.

Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” poszczególne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem Danuty Siedzikówny. W ten sposób żołnierzy wyklętych upamiętnili m. in. poseł Magdalena Sroka, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kartuzach, kartuskiej Rady Miejskiej, Nadleśnictwa Kartuzy, Związku Piłsudczyków RP, komendanci powiatowi straży pożarnej i policji w Kartuzach, a także wspomniane szkoły, harcerze oraz przybyli na uroczystość mieszkańcy.

Na zakończenie głos zabrali jeszcze przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Treder oraz starostwa powiatowy Bogdan Łapa, dziękując Kazimierzowi Socha-Borzestowskiemu za organizację obchodów oraz podkreślając jak ważna jest obecność właśnie młodzieży na takich wydarzeniach. Organizatorowi kartuskich uroczystości podziękowała również Magdalena Sroka.

- Nie znam drugiego takiego człowieka, który tak walczy i dba o pamięć historyczną. Rzeczywiście mamy szczęście, że mamy Kazimierza w Kartuzach - mówiła posłanka. - Dziś jeden z wielu dni, kiedy upamiętniamy żołnierzy wyklętych. Dziękuję bardzo za to, że możemy zbierać się, spotykać, rozmawiać i ta pamięć nigdy nie przestanie istnieć.

Obchody trwają

VI Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podobnie jak w poprzednich latach, nie ograniczają się tylko do mszy świętej i uroczystego upamiętnienia poległych. 1 marca w Kiełpinie, tak jak w całej Polsce, odbył się „Bieg Żelaznego” Tropem Wilczym (relacja z wydarzenia - tutaj), zorganizowany przez Związek Piłsudczyków RP, Okręg Kaszubsko-Pomorski.

Na niedzielę o godz. 18, w małej sali Urzędu Miejskiego w Kartuzach planowana jest z kolei prelekcja dr Ewy Kurek pt. Mjr Hieronim D. Kutowski ps. „Zapora” i jego żołnierze, natomiast w sobotę 21 marca w Kartuskim Centrum Kultury odbędzie się II Turniej Szachowy im. Władysława i Jana Kostuchów. Obchodom towarzyszyć będą też dodatkowe prelekcje i projekcje filmów o żołnierzach wyklętych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto