Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Lesie Hopowskim 2022

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Nie tylko w Kartuzach czy w Żukowie, również w przepięknie odrestaurowanym miejscu pamięci pomordowanych Polaków w Lesie Hopowskim, odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. To tu 11 listopada 1939 roku dokonano zbiorowej egzekucji Polaków uprzednio osadzonych w kartuskim więzieniu. W uroczystości w Lesie Hopowskim wzięli udział przedstawiciele samorządów powiatu kartuskiego ze starostą Bogdanem Łapą na czele, organizacji i instytucji oraz rzesze młodzieży z okolicznych szkół.

11 listopada 1939 roku na terenach należących do Nadleśnictwa Sarni Dwór, znajdujących się w pobliżu miejscowości Egiertowo, Selbstschutz dokonał zbiorowej egzekucji Polaków uprzednio osadzonych w kartuskim więzieniu. Zamordowano 45 osób, które spoczęły we wspólnym grobie. Ofiary zostały rozstrzelane, a rannych dobijano za pomocą kolb od karabinów oraz łopat.

Po egzekucji grób został przysypany ziemią, jednakże dzięki obecności kilku okolicznych mieszkańców w pobliżu tego miejsca w chwili egzekucji, miejscowa ludność dowiedziała się o zbrodni. Świadkowie tamtych zdarzeń twierdzą, że szczątki ofiar zostały przez Niemców przed końcem wojny ekshumowane oraz wywiezione w niewiadome miejsce, celem zatarcia zbrodni.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości 2022 w Lesie Hopowskim

Rozpoczęły się przemarszem z procesją do pomnika w Lesie Hopowskim. W miejscu pamięci, po odśpiewaniu hymnu narodowego, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem pomordowanych. Uroczystej mszy świętej polowej przewodniczył ks. Tadeusz Łącki, proboszcz parafii w Hopowie. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Wilkowski, wikariusz parafii w Goręczynie.

Przepiękny program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Franciszka z Asyżu w Egiertowie. Nie zabrakło poczęstunku dla uczestników uroczystości.

W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy okolicznych miejscowości, licznie przybyła młodzież szkolna oraz delegacje parlamentu i samorządów. Był senator Stanisław Lamczyk, Bogdan Łapa, starosta kartuski, Iwona Formela, członek Zarządu Powiatu Kartuskiego wraz z radnymi powiatowymi. Gminę Kartuzy reprezentował burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Żukowo - burmistrz Wojciech Kankowski.

Nie zabrakło oczywiście gospodarzy gminy Somonino z wójtem Marianem Kowalewskim i Andrzejem Sołtyskiem, przewodniczącym Rady Gminy na czele.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto