Uroczystość 80-lecia działalności Szpitala w Dzierżążnie z udziałem gości, pacjentów i pracowników

Redakcja
Tłum gości, byłych i obecnych pacjentów, a także pracowników - byłych i obecnych, wzięło udział w uroczystości związanej z 80-leciem Szpitala w Dzierżążnie koło Kartuz, placówki Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
Tłum gości, byłych i obecnych pacjentów, a także pracowników - byłych i obecnych, wzięło udział w uroczystości związanej z 80-leciem Szpitala w Dzierżążnie koło Kartuz, placówki Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
8 września Szpital w Dzierżążnie oficjalnie świętował 80 lat działalności oraz pięćdziesięciolecie istnienia oddziałów rehabilitacji. To niezwykła rocznica, która wzbogaca historię tej placówki o kolejny, wyjątkowy rozdział. Podczas uroczystości nie zabrakło prelekcji medycznych, ale przede wszystkim stref dobrej zabawy dla wszystkich gości.

Uroczyste obchody jubileuszu w Dzierżążnie rozpoczęły się mszą świętą w intencji wszystkich pacjentów, pracowników oraz emerytów, którzy na przestrzeni lat byli częścią wspólnoty tego szpitala. Eucharystię celebrowali ks. Grzegorz Fąferko, kapelan kaplicy w Dzierżążnie oraz ks. Wiesław Badaszek, kapelan kościerskiego szpitala.

- Niech ta uroczystość będzie czasem refleksji nad wielkimi dokonaniami placówki w Dzierżążnie oraz okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jej rozwoju – mówił ks. Wiesław Badaszek

To już nie jest ten szpital co kiedyś. Baraki zamieniły się w nowoczesną placówkę medyczną

Podczas głównej uroczystości, Marzena Mrozek, prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Bogdan Łapa, starosta powiatu kartuskiego oraz Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz, podkreślili ogromne osiągnięcia placówki. Dźwięczała w ich słowach nuta satysfakcji, że szpital, który kiedyś mierzył się z trudnościami, dzięki zmianom organizacyjnym i przeprowadzonym inwestycjom, może teraz oferować standard opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie.

ZOBACZ TEŻ SOR w Kościerzynie po gruntownym remoncie

- Historia szpitala zaczęła się w trudnych, wojennych czasach, ale kontynuowana była przez 80 lat, a przez 50 lat rehabilitacja – mówiła Marzena Mrozek. - I ta rehabilitacja była słynna w połączeniu z ortopedią. W 1973 roku powstały cztery oddziały rehabilitacyjne i oddział ortopedyczny. Mówiło się wtedy, kto trafia do Dzierżążna, to uzyska pomoc. Tego szpitala też nie ominęły kryzysy, problemy finansowe, restrukturyzacje. Od pięciu lat mam przyjemność zarządzać całym kościerskim szpitalem, w tym placówką w Dzierżążnie.

- W 2020 roku powstała pierwsza inwestycja, podyktowana trochę czasami pandemii. To pierwszy oddział - zakład opiekuńczo-leczniczy, który stanowił zaplecze dla przeniesionego oddziału ze szpitala zakaźnego. Był to pierwszy krok ku zmianom w Dzierżążnie. Widzieliśmy, że dla Dzierżążna pojawia się szansa na istnienie. Tu bowiem znajduje się opieka długoterminowa, psychiatryczna i rehabilitacja. Te oddziały mogą ze sobą współgrać, współpracować i dawać efekt terapeutyczny, wykorzystując lokalizację, otoczenie przyrody i ludzi. To właściwie załoga walczyła o ten szpital, bo go kochają i chcieli utrzymać – podkreśliła prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Marszałek Mieczysław Struk wyraził szczere podziękowania dla wszystkich pracowników szpitala, podkreślając jednocześnie kluczową rolę, jaką odgrywa ta placówka w życiu regionu. Przypomniał o nieocenionej pomocy w czasie pandemii, kiedy to Szpital w Dzierżążnie stanowił ostoję dla pacjentów, których musiano przenieść z zakaźnego szpitala w Gdańsku.

- Doskonale pamiętamy i przyznajemy, że mieliśmy w samorządzie województwa poważne dylematy, czy utrzymać Dzierżążno, które było w znacznym stopniu zdekapitalizowane - mówił szef samorządu województwa. - Wiedzieliśmy jednak, że renoma tego ośrodka była bardzo wysoka i budowana przez lata. Paradoksalnie w ostatecznych decyzjach pomogła nam pandemia i walka z covidem. Chcę bardzo podziękować personelowi szpitala, za to, że uczestniczyliście w tej batalii, bo przecież musieliśmy przenieść kilkadziesiąt łóżek ze szpitala zakaźnego w Gdańsku do Dzierżążna. Nagle ci pacjenci zobaczyli, że to jest wspaniałe miejsce i że tutaj rzeczywiście można nabrać sił i zdrowia. Stąd późniejsze decyzje dotyczące poszczególnych obiektów i ich modernizacji. Cieszymy się więc, że dotrwaliśmy do tej chwili.

A dęby będą rosły dla przyszłych pokoleń

Jubileusz był wyjątkową okazją do podsumowania osiągnięć placówki w Dzierżążnie oraz podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jej rozwoju i sukcesu. By uczcić ten historyczny moment, zasadzono aleję dębów, które stanowią symbol trwałości i siły, a w przyszłości stworzą niezwykłą aleję.

Każde z drzew otrzymało indywidualne imię, nawiązujące do grupy, która je sadziła. W ten sposób za wiele lat spacerujący kuracjusze przejdą obok Dębu Marszałkowskiego oraz drzew o nazwach: Odrodzenie, Konsulka, Samorządowiec, Symeon, Psikus, Puchatek, Alicja, Dzierżążnianka, Seniorek, Kuracjusz, Kapelan, Niedźwiadek, Fizjoziomek i Empatia.

Nie obyło się bez ciekawych prelekcji

Prelegentami części naukowej podczas jubileuszu były dwie wybitne postacie w dziedzinie medycyny rehabilitacyjnej. Prof. n. med. CMKP Małgorzata Łukowicz, uznana ekspertka i Konsultant Krajowy w Dziedzinie Rehabilitacji Medycznej, zaprezentowała wykład naukowy pt. "Terapia Poliwagalna w Rehabilitacji". Temat ten skupia się na badaniach wpływu stresu na nasze zdrowie psychofizyczne i otwiera nowe perspektywy w rehabilitacji. Dodatkowo uroczystość uświetniła prelekcja dr. n. med. Katarzyny Gierat-Haponiuk, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie fizjoterapii, która mówiła o "Nowych Kompetencjach i Rolach Zawodowych Fizjoterapeuty w Polskim Systemie Ochrony Zdrowia".

Obchody jubileuszu Szpitala w Dzierżążnie były nie tylko okazją do świętowania, ale także do zadbania o własne zdrowie

W utworzonej strefie zdrowia uczestnicy mieli okazję doświadczyć, jak niezmiernie istotne jest dbanie o własne zdrowie i stosowanie profilaktyki w życiu codziennym. W trakcie jubileuszu, każdy mógł skorzystać z konsultacji z doświadczonym lekarzem onkologiem oraz nauczyć się samobadania piersi, zmierzyć BMI i skonsultować się z dietetykiem. Fizjoterapeuci udzielali cennych porad oraz prezentowali innowacyjne rozwiązania przy wykorzystaniu dostępnego w kościerskim szpitalu urządzenia tzw. INDIBY.

Ważnym punktem były konsultacje dotyczące wad postawy u dzieci, które są szczególnie istotne dla prawidłowego rozwoju maluchów. Personel medyczny przeprowadzał pomiary ciśnienia i poziomu glukozy we krwi oraz badania spirometryczne. Prowadzone były warsztaty z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Pracownicy Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej przybliżali świat patogenów na przedmiotach codziennego użytku.

Ratownicy medyczni przeprowadzali ćwiczenia na fantomach oraz prowadzony był punkt informacyjny dla rodziców i dzieci borykających się z problemami natury psychologicznej w ramach prowadzonych w obu placówkach szpitala w Kościerzynie - Poradni Psychologicznych dla dzieci.

Zobacz też jak w szpitalu w Dzierżążnie bawiły się dzieciaki

Nie zabrakło atrakcji w strefie rodzinnej

W strefie rodzinnej na uczestników uroczystości czekała masa atrakcji. Specjalnie przygotowane gry i zabawy, quizy z zagadkami i konkursy z nagrodami, trzymały najmłodszych uczestników w ciągłym ruchu i uśmiechu. Animatorzy, w tym psychologowie i terapeuci zajęciowi na co dzień pracujący w szpitalu, nie pozwolili na nudę ani na chwilę. Dzieci mogły m.in. bawić się na dmuchanym placu zabaw, spróbować swoich sił w jeździe konnej, wyściskać i nakarmić alpaki oraz cieszyć się smakiem pysznej waty cukrowej.
Nie zabrakło malowania twarzy i tatuaży brokatowych, które cieszyły się dużym powodzeniem również u dorosłych.

Nie mogło się obyć bez poczęstunku

Zgodnie z tradycją pikniku, na gości czekał również poczęstunek, m.in. grochówka przygotowana według staropolskiej receptury, aromatyczne kiełbaski, dzik, kaszubska pajda chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz słodkie drożdżówki.

Wydarzeniu towarzyszyły wspaniałe występy artystyczne

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz zachwycił publiczność swoim niepowtarzalnym talentem i pasją do kaszubskiej kultury. Dzieci ze Zespołu Kształcenia w Łubianie pod opieką Anny Cupy z niesamowitą ekspresją estradową wniosły na scenę energię, która wszystkich rozruszała.

Wokalistka o niezwykłym talencie, ceniona i wielokrotnie wyróżniana Maja Domżalska oczarowała uczestników pikniku swoim głosem i wyjątkowym wyrazem artystycznym, a Adrianna Gizela z Kiełpina poza kilkoma coverami, zaśpiewała autorską piosenkę „Marzenie”.

Niezwykle poruszająca okazała się aranżacją "Tańca Motyli" w wykonaniu charyzmatycznych seniorów. Wszystkie występy stanowiły piękną oprawę uroczystości, przypominając, że dobroć i sztuka potrafią przemieniać świat.

(Info: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie)

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie