UKS Bat Kartuzy wicemistrzem Polski w koszykówce kobiet U16 - ZDJĘCIA cz.1

Jeden rzut za dwa punkty, wykonany w ostatniej sekundzie - tyle wystarczyło, aby zmienił się zwycięzca niedzielnego, finałowego spotkania Mistrzostw Polski w Koszykówce Kobiet U16 w Sierakowicach. Choć nawet pod koniec meczu dziewczyny z UKS Bat Kartuzy prowadziły, to jednak po serii rzutów wolnych i błyskawicznej akcji przeciwniczek ubiegłoroczne mistrzynie Polski musiały ustąpić drużynie Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski.

Już od pierwszych minut spotkanie zapowiadało się na wyrównane. W końcu naprzeciw siebie stanęły dwie najlepsze drużyny w Polsce - UKS Bat Kartuzy, które w ubiegłym roku zwyciężyły na Mistrzostwach Polski U14, oraz Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski. Hala widowiskowa przy SP nr 2 w Sierakowicach dawno nie gościła tak wielu osób, jak podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w Koszykówce Kobiet U16.

Podopieczne Moniki Tomaczkowskiej i Magdaleny Makurat, które w finale wspierali Arkadiusz Blok i Dorota Marszk, wyraźnie dawały z siebie wszystko. Drugą i trzecią kwartę zakończyły z przewagą, zaś niedługo przed końcowym gwizdkiem wydawać by się mogło, że różnica 6 punktów wystarczy, aby zdobyć mistrzostwo. Jednak po serii rzutów wolnych, podyktowanych przez sędziego w związku z faulami Wanesy Furman i Agaty Makurat na zawodniczkach z Gorzowa Wielkopolskiego, oraz wręcz desperackich kontrach przeciwniczek złoto powędrowało właśnie do reprezentantek województwa lubuskiego. Równo z gwizdkiem końcowym wynik z 71:70 zamienił się na 71:72.

Wielki sukces

I choć obrona tytułu była niewyobrażalnie blisko, nie należy zapominać, jak dużym osiągnięciem jest drugie miejsce na tego typu zawodach, a tym bardziej znalezienie się na podium drugi rok z rzędu. W ręce zawodniczek Batu powędrowały też nagrody indywidualne: Agata Gilmajster została Najlepszą zawodniczką z Pomorza (w Sierakowicach grały dwie drużyny z woj. pomorskiego), a w pierwszej piątce turnieju znalazły się Cyntia Formela i Agata Makurat. Agatę uhonorowano również tytułem Najlepiej Rzucającej Zawodniczki za 3 punkty. W przerwie w połowie spotkania Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, oraz Tadeusz Kobiela, wójt gminy Sierakowice, wręczyli też kwiaty dwóm koszykarkom z Kaszub - Annie i Aleksandrze Makurat - za ich imponujący dorobek sportowy.

Trzecie miejsce w turnieju zajął zespół UKS Lider Swarzędz, który pokonał w niedzielę rano KKS Olsztyn 82:63.Kartuzianki wystąpiły w składzie: Cyntia Formela 18, Anna Majkowska, Agata Makurat 23, Agata Gilmajster 21, Julia Górlikowska oraz Wanesa Furman 5.