Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazał się 7. numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych - w czwartek spotkanie promocyjne

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Zbiór jak zwykle obfituje w ciekawe artykuły.
Zbiór jak zwykle obfituje w ciekawe artykuły. UM Kartuzy
Już siedem odsłon mają Kartuskie Zeszyty Muzealne. Jak zwykle w najnowszym numerze znajdziemy wiele ciekawych tematów, o których zresztą nieco więcej będzie można się dowiedzieć już w najbliższy czwartek, podczas spotkania z autorami.

Przypomnijmy, że Kartuskie Zeszyty Muzealne są kontynuacją Kaszubskich Zeszytów Muzealnych, wydawanych od 1993 r. Później nastąpiła kilkuletnia przerwa i zeszyty wznowiono w 2016 r. pod redakcją Barbary Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

W numerze siódmym Zeszytów opublikowano kilkanaście tekstów. Między innymi Dariusz Dolatowski przygotował dwa artykuły poświęcone działalności opiekuńczo-wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Kartuzach (1927-1977) oraz 100-leciu istnienia sierocińca i Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Kartuzach (1922-2022). Krzysztof Kowalkowski z kolei poświęcił publikację Józefowi Serwacemu Kowalkowskiemu, nauczycielowi i wójtowi gminy Starogard Wieś.

ZOBACZ TEŻ:
Święto Złotnicy rozpoczęło obchody 100-lecia nadania Kartuzom praw miejskich

Nieodłącznie w zbiorze pojawił się i tekst Barbary Kąkol, który dotyczy biogramu zasłużonych postaci dla Kartuz: Emila Sobieckiego, starosty kartuskiego, i jego syna Olgierda. Ciekawą pozycją jest też artykuł prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Marcina Schulza, przygotowany wraz z prof. Moniką Tomkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Traktuje on o nieznanych zbrodniach nazistowskich popełnionych na Kaszubach - dokładnie w Połęczynie we wrześniu 1939 roku. Spod pióra Sławomira Formelli natomiast wyszedł tekst „Wojciech Kiedrowski i jego działalność w świetle akt Służby Bezpieczeństwa (część 1)”. Autor, w oparciu o akta archiwalne, skupia się tu na działalności Kiedrowskiego w czasach Polski Ludowej. Piotr Kazana z kolei pisze o potrzebie badań nad dobrze zachowanym grodziskiem Zamkowa Góra niedaleko Kartuz.

Nie zabrakło także tekstów wspomnieniowych - Antoni Mroczkiewicz dzieli się np. swoim wspomnieniem o ks. Witoldzie Szymczukiewiczu. W tomie opublikowano również przemówienia dr. Eugeniusza Pryczkowskiego oraz prof. Krzysztofa Ruchniewicza z okazji odsłonięcia obelisku poświęconego ofiarom reżymów hitlerowskiego i stalinowskiego w Baninie.

W czwartek spotkanie

Chętni dowiedzieć się nieco więcej o najnowszym numerze, porozmawiać z autorami niektórych tekstów czy po prostu zaopatrzyć się w publikację „u źródła” będą mieli ku temu okazję już w czwartek 26 stycznia. O godz. 17 w Muzeum Kaszubskim odbędzie się tradycyjne już spotkanie promocyjne.

A jak te spotkania wyglądają możecie zobaczyć chociażby w naszej relacji z ubiegłorocznego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto