Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z ZSP w Przodkowie na konferencji kaszuboznawczej

MD
Uczniowie ZSP w Przodkowie na konferencji w Bytowie
Uczniowie ZSP w Przodkowie na konferencji w Bytowie
Twórczość literacka Anny Łajming była tematem XII Konferencji Kaszuboznawczej, która odbyła się w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. Uczestniczyła w niej młodzież z ZSP w Przodkowie.

Uczniowie z ZSP w Przodkowie podczas konferencji wysłuchali prelekcji wybitnych znawców twórczości Anny Łajming, którzy przybliżyli nietuzinkową postać i jej dokonania.

Anna Łajming urodziła się 24 lipca 1904 r. w Przymuszewie koło Leśna. Jako pisarka zadebiutowała dopiero w wieku 54 lat. W 1958 roku otrzymała nagrodę na konkursie literackim w Koszalinie za humoreskę „Parzyn”. Debiutem prozatorskim pisarki było opowiadanie „Dwaj żebracy”. Anna Łajming w swojej twórczości ukazuje rzeczywistość kaszubskiego regionu sprzed I i II wojny światowej. Umiejętnie przeplata w swojej twórczości polszczyznę z językiem kaszubskim.

W trakcie konferencji prof. Zbigniew Zielonka z Instytutu Kaszubskiego mówił o fenomenie twórczości Anny Łajming w literaturze kaszubskiej i polskiej, prof. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku zreferował dramaturgię autorki. Podczas wystąpienia prof. Adeli Kuik – Kalinowskiej (Akademia Pomorska w Słupsku) uczestnicy spotkania słuchali o realiach codzienności w opowiadaniach Anny Łajming. Prof. Jowita Kęcińska – Kaczmarek przedstawiła krajobraz pomorski w dziele Łajming. Dr Tomasz Derlatka z Instytutu Slawistyki, Czeskiej Akademii Nauk omówił polifonię w twórczości prozatorskiej Anny Łajming na tle zachodniosłowiańskim. Został również zreferowany temat dotyczący tłumaczenia twórczości kaszubskiej pisarki na języki obce, przygotowany przez przez nieobecnego na konferencji prof. Józefa Borzyszkowskiego.

Konferencja, w której uczestniczyła młodzież z ZSP w Przodkowie pomogła w systematyzowaniu wiedzy na temat twórczości Anny Łajming. Postać pisarki zaciekawiła młodych na tyle, że chcą lepiej poznawać jej literacki dorobek .

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto