Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Sierakowic brali udział w zajęciach z okazji Tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych - ZDJĘCIA

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W pierwszej połowie marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Branżowej Szkole I stopnia w Sierakowicach odbył się tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych. W ramach tego specyficznego wydarzenia uczniowie mieli okazję wziąć udział w nietypowych zajęciach i wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Tematyka poszczególnych atrakcji była zależna od przedmiotów, jakim poświęcony był dany dzień. W efekcie z okazji Dnia Fizyki i Chemii młodzież klas pierwszych przygotowała, przedstawiła i omówiła doświadczenia - jakżeby inaczej – fizyczno-chemiczne. Następnie uczniowie wzięli udział w quizie pod „Życie i osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie” oraz uczestniczyli w warsztatach z eksperymentowania, przeprowadzonych przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Odbył się też pokaz w mobilnym planetarium na temat budowy wszechświata i początkach obserwacji astronomicznych.

Dzień Biologii i Geografii minął pod hasłem: „Zmiany klimatyczne na świecie”. 8 marca przedstawiciele klas pierwszych obu szkół uczestniczyli w pokazie filmu, przygotowanego przez młodzież z klasy III TE pt. „Gdy zabraknie powietrza”. Poruszał on tematykę skutków zanieczyszczenia atmosfery. Nie obyło się też bez kolejnego quizu, tym razem pt. „Globalne zanieczyszczenia środowiska i energia odnawialna”. Atrakcje jednak nie skończyły się na tym.
- Dzięki emisji filmu z cyklu SOS dla świata - „Kropla w morzu potrzeb” - uczestnicy dowiedzieli się, jak gospodarować wodą pitną - opowiadają nauczyciele z ZSP w Sierakowicach. - Niestety w XXI wieku jej deficyt może być najpoważniejszym problemem świata, gdyż zasoby bezpiecznej do picia wody kurczą się błyskawicznie.
Na koniec dnia odbyła się wystawa ulotek promocyjnych - „Jak dbam
o środowisko, alternatywne źródła energii oraz źródła zanieczyszczenia środowiska”, którą przygotowali wszyscy uczniowie pierwszych klas.

Matematyka i przedsiębiorczość

Dzień Matematyki adekwatnie przypadł na 14 marca, czyli Światowy Dzień Liczby π”. Zajęcia skupiły się na popularyzacji przedmiotu i przybliżeniu go młodzieży poprzez nietypowe działania i zabawę. Nieszablonową inicjatywą było wykonanie specjalnie na ten dzień przez uczniów klasy I LO rzeźby przedstawiającej „4 Wymiary”.
W ramach obchodów Dnia Matematyki odbył się również Szkolny Konkurs Matematyczny.

Kolejnym w „kalendarzu” był Dzień Przedsiębiorczości. Uczniowie pierwszych klas wzięli udział w quizie i swoistym teleturnieju. W obu zabawach musieli wykazać się znajomością podstawowych zagadnień z przedsiębiorczości.
Specyficzny tydzień zwieńczył zaś Dzień Informatyki, podczas którego przeprowadzona została kampania społeczna „Przytul hejtera”. Oryginalny jej scenariusz przygotowała Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z firmą Facebook. Celem spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na problem agresywnych komentarzy w Internecie, zapoznanie z pojęciem „hejt” i mową nienawiści oraz zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem.

- W ciągu tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych podjęliśmy wiele różnorodnych działań. Ich „wspólnym mianownikiem” było hasło: Uczymy inaczej! - wyjaśniają nauczyciele. - Nieszablonowe nauczanie zachwyciło naszych uczniów. Wielu z nich zmieniło nastawienie do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, twierdząc, że nie są one takie trudne, a nawet można je polubić.

(info: ZSP Sierakowice)

Zobacz też: Konkurs „English und Deutsch Masters” w ZSP w Sierakowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto