Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twoje dziecko ma tak na imię? Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś byłoby to prawie niemożliwe! Zobacz, o jakich imionach mowa ZDJĘCIA

SR
Teraz popularne, kiedyś w złym guście. Sprawdźcie w naszej galerii o jakich imionach mowa.
Teraz popularne, kiedyś w złym guście. Sprawdźcie w naszej galerii o jakich imionach mowa.
Wielu przyszłych rodziców staje przed tym dylematem - jakie imię wybrać dla dziewczynki, a jakie dla chłopca? Portale parentingowe są pełne porad na ten temat, wskazując np. najmodniejsze imiona, czy takie, które popularnością cieszyły się w minionym wieku. A czy wiecie, które imiona 100 lat temu były w złym guście? Trudno w to uwierzyć, bo teraz są z chęcią wybierane! Sprawdźcie w naszej galerii o jakich imionach mowa.

Imiona męskie, imiona żeńskie - Te imiona nie były mile widziane sto lat temu! Mogły "narażać na śmieszność"

Moda na imiona nadawane dzieciom zmienia się bardzo dynamicznie. Raz najpopularniejsze są imiona nowoczesne, zapożyczone z Zachodu, zaś innym razem do łask wracają te, które nosili nasi dziadkowie i babcie. Co ciekawe, kwestia imion była również poruszana w poradnikach dla kobiet. Z dzisiejszej perspektywy szczególnie ciekawa wydaje się być książka Mieczysława Rościszewskiego, pt. "Pani Domu", wydawana w 1904 roku.

Mieczysław Rościszewski wymienia imiona, których lepiej nie nadawać swoim dzieciom. Dlaczego? Bowiem jego zdaniem, mogły wówczas narazić naszą pociechę na śmieszność lub uznawane były za zbyt ckliwe. Inne z kolei były zarezerwowane dla przedstawicieli tzw. wyższych sfer.

Co zdaniem autora "Pani Domu" świadczyło o tym, że imię narażało na śmieszność? "Wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie" - tłumaczył Rościszewski.

Te popularne imiona były kiedyś ZAKAZANE! Trudno w to uwierzyć, bo dzisiaj nazywamy tak swoje dzieci - zobacz w galerii o jakich imionach mowa.

Imiona zakazane w Polsce: Rada Języka Polskiego wydaje zalecenia i opinie w tej sprawie

Chyba każdy z nas chociaż raz spotkał się w sieci z informacją dotyczącą bardzo nietypowego imienia, którym rodzice chcieli nazwać swoje dziecko. Decyzja o tym, czy propozycja imienia spełnia konieczne wymogi należy do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który nierzadko prosi o opinię członków Rady Języka Polskiego - instytucji opiniodawczo-doradczej, która dba o poprawność języka polskiego.
Jednym z zadań tego organu jest m.in. właśnie wydawanie opinii w sprawie imion, które Polacy nadają swoim dzieciom. Kwestię nadawania imion w Polsce reguluje art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego:

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka.

Zalecenie Rady Języka Polskiego - jakich imion nie powinno się nadawać dziecku?

Członkowie RJP stworzyli kilka zasad, o których powinni pamiętać rodzice przy wyborze imienia dla swojej pociechy:

  • Nadawane imiona powinny mieć postać przyswojonej przez język polski - Katarzyna, a nie Catherine itp,
  • Nie powinno nadawać się imion pochodzących od wyrazów pospolitych (np. goździk, cytryna, sonata), ale także tych, które pochodzą od nazw geograficznych - Malta, Wisła, Azja,
  • Zgodnie z ustawą, należy także unikać imion, które wywołują negatywne skojarzenia - Lucyfer, Kurtyzana,
  • Należy pamiętać także o tym, aby imiona były zgodne z polskimi zasadami gramatycznymi i ortograficznymi,
  • Zaleca się, aby imiona żeńskie kończyły się na literkę "a", zaś imiona męskie - na spółgłoskę, np. Tomasz, Andrzej. Zalecane imiona dla chłopców mogą się także kończyć na "i" lub "y", czyli Walery, Antoni.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto