MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tusze do wykonywania tatuaży i makijaży permanentnych mogą być niebezpieczne! Inspektor sanitarny ostrzega

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Nie wszystkie tusze wykorzystywane do tatuaży i makijaży permanentnych są bezpieczne.
Nie wszystkie tusze wykorzystywane do tatuaży i makijaży permanentnych są bezpieczne. 123 rf
Planujesz tatuaż, albo makijaż permanentny? Koniecznie sprawdź tusz do jego wykonania, bo ten może być niebezpieczny dla zdrowia. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega.

Niestety nie wszystkie tusze wykorzystywane do tatuaży i makijaży permanentnych są bezpieczne. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed produktami, które trafiają na rynek polski, a mogą być groźne dla zdrowia. Zanim zgodzisz się na tatuowanie, sprawdź z jakim tuszem masz do czynienia.

- Ważne jest, aby poznać skład stosowanego tuszu i jego potencjalne skutki dla zdrowia - ostrzega GIS. - Na potrzeby tatuowania należy stosować wyłącznie mieszaniny opatrzone następującą informacją: „Mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”.

Nie wszystkie tusze trafiające na rynek europejski mogą być stosowane u ludzi. Na etykiecie tuszu może znajdować się informacja producenta np. o treści:

  • Nie jest to tusz do tatuażu
  • Nie jest przeznaczony do użytku ludzkiego
  • Tylko do celów treningowych
  • Do tatuowania mebli
  • Do tatuowania zwierząt

Sprzedający stosują jednak różne sztuczki i może okazać się, że informacja producenta jest zaklejona inną treścią, która wprowadza w błąd. I tu koniecznie należy to sprawdzić.

Co zatem powinno znaleźć się na etykiecie?

  • numer partii,
  • wykaz wszystkich składników,
  • instrukcję bezpieczeństwa na potrzeby używania,

Na tym jednak nie koniec. Jeśli wynika to ze składu produktu, to niezbędne są także informacje o: zawartości regulatorów pH, obecności związków niklu: „zawiera nikiel. Może powodować reakcje alergiczne”, obecności związków chromu (VI): „zawiera chrom (VI). Może powodować reakcje alergiczne”.

Informacje muszą być wyraźnie widoczne, czytelne i oznakowane w nieusuwalny sposób, a te dopuszczone do obrotu w Polsce - w języku polskim. Przed wykonaniem tatuażu tatuator powinien poinformować klienta o informacjach umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania.

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa wynikają ściśle z przepisów prawa, a dokładniej z rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej.

- Regulacja nałożyła szereg ograniczeń na substancje, które znajdowały zastosowanie przy produkcji tuszy i które mogą wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka - wyjaśnia Główny Inspektor Sanitarny. - Celem wprowadzonych ograniczeń nie jest zakazanie tatuowania, tylko zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom tatuującym się, wykonującym makijaż permanentny, jak i pracownikom branży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto