Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kartuzach ponownie umożliwia porody rodzinne

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
fot. ilustr./Lucyna Puzdrowska
Od jutra w kartuskim szpitalu zniesione zostają ograniczenia dotyczące porodów rodzinnych. W związku z nieustającym zagrożeniem zakażenia koronawirusem obowiązywać będą jednak specjalne procedury bezpieczeństwa.

Równo od godz. 8 w środę 27 maja zniesione zostają ograniczenia w zakresie porodów rodzinnych w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach. Obecność osoby towarzyszącej będzie możliwa od momentu przywiezienia pacjentki do sali porodowej aż do czasu zakończenia pierwszego kontaktu „skóra do skóry” matki z dzieckiem. Niemożliwe będą przy tym późniejsze odwiedziny pacjentek w szpitalu.

- Pragniemy jednak podkreślić, że konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii, mając na uwadze zdrowie kobiet rodzących oraz zdrowie personelu medycznego, nadal nie zalecają łagodzenia ograniczeń dotyczących opieki w zakresie położnictwa i ginekologii. Wierzymy jednak, że odpowiedzialna obecność osoby bliskiej podczas porodu zapewni wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa oraz zmniejszy stres związany z porodem - czytamy w oficjalnym komunikacie PCZ w Kartuzach.

Ze względu jednak na wciąż obecny stan epidemii w Polsce podczas porodów rodzinnych obowiązywać będą odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Przede wszystkim w porodzie może uczestniczyć tylko jedna osoba towarzysząca, która wcześniej zamieszkiwała z kobieta rodzącą co najmniej 14 dni. W dniu porodu osoba towarzysząca musi być zdrowa, nie objęta kwarantanną oraz izolacją, bez styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19.

- W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 kobieta rodząca oraz osoba towarzysząca proszeni są o ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów z osobami obcymi przez okres min. 7 dni - dodaje kartuski szpital.

Wskazane jest też, aby do porodu rodzinnego osoba towarzysząca posiadała aktualny wynik wymazu PCR w kierunku SARS-CoV-2, nie starszy niż 5 dni. W przypadku, gdy osoba towarzysząca nie wykonała owego testu o dalszej diagnostyce decyduje lekarz oddziału ginekologiczno-położniczego. Od niego też zależy, czy testowi poddana będzie też kobieta rodząca.

Ponadto osoba towarzysząca powinna mieć czystą odzież na zmianę, zobowiązana jest też do noszenia maski medycznej, dezynfekcji rąk oraz zachowania bezpiecznego dystansu wobec osób opiekujących się rodzącą. Musi również bezwzględnie słuchać poleceń personelu medycznego.

Szczegółową listę procedur można znaleźć na stronie internetowej Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach (tutaj). Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiologiczną zarząd spółki zastrzega sobie przy tym prawo do zmiany decyzji o porodach rodzinnych w trybie natychmiastowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto