Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Kartuzach wznawia porody rodzinne

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Lucyna Puzdrowska
Od środy 21 października w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach przywrócono porody rodzinne. Ze względu jednak na wciąż trwającą i przybierającą na sile pandemię koronawirusa, odbywają się one z zachowaniem szczególnych procedur bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że porody rodzinne w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach ponownie zostały wstrzymane pod koniec września. Zarząd spółki podjął decyzję o ich wznowieniu od środy 21 października.

Podobnie jak wcześniej odbywać się będą one przy zachowaniu dodatkowych zasad bezpieczeństwa. M.in. w porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca, która wcześniej powinna zamieszkiwać z kobietą rodzącą przez okres min. 14 dni. W dniu porodu osoba towarzysząca musi być zdrowa, nie objęta kwarantanną oraz izolacją, bez styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19.

- W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 kobieta rodząca oraz osoba towarzysząca proszeni są o ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów z osobami obcymi przez okres min. 7 dni - podaje PCZ w Kartuzach.

Decyzja o możliwości porodu rodzinnego podejmowana jest każdorazowo przez lekarza oddziału ginekologiczno-położniczego, po analizie ankiety epidemiologicznej oraz po wstępnym badaniu Pacjentki. Lekarz oddziału ginekologiczno-położniczego podejmuje też decyzję o ewentualnym wykonaniu testu kobiecie rodzącej w ramach triage. W przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u pacjentki rodzącej wskazane jest odbycie porodu w szpitalu jednoimiennym.

Przed wejściem do szpitala, osoba towarzysząca przechodzi triage, w takim samym zakresie jak pacjentka.

- Wskazane jest, aby do porodu rodzinnego osoba towarzysząca posiadała aktualny wynik wymazu PCR w kierunku SARS-CoV-2, nie starszy niż 5 dni (badanie można wykonać w diagnostycznych punktach komercyjnych) - czytamy dalej w komunikacie. - W przypadku, gdy osoba towarzysząca nie wykonała testu PCR w kierunku SARS-CoV-2 o dalszej diagnostyce decyduje lekarz oddziału ginekologiczno-położniczego

Ponadto osoba towarzysząca musi mieć czystą odzież na zmianę, a przed wejściem na salę porodową proszona jest o zmianę odzieży w szatni Izby Przyjęć, wraz ze zmianą obuwia.
Dodatkowo zobowiązana jest do noszenia maski medycznej, dezynfekcji rąk oraz zachowania bezpiecznego dystansu wobec osób opiekujących się rodzącą. Kobiety rodzące nie muszą przebywać w maskach.

- Osoba towarzysząca musi bezwzględnie przestrzegać poleceń personelu medycznego. Nie może opuszczać wskazanej sali porodowej. W przypadku zabiegów medycznych, np. znieczulenie zewnątrzoponowe, poród zabiegowy, itp., osoba towarzysząca może zostać poproszona o opuszczenie sali i oczekiwanie we wskazanym miejscu. Związane jest to z koniecznością przebywania w sali porodowej odpowiedniej ze względów epidemiologicznych, ilości osób. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować nakazem natychmiastowego opuszczenia szpitala. Po okresie około 2h po porodzie, po zakończeniu pierwszego kontaktu matki z dzieckiem „skóra do skóry”, osoba towarzysząca zobowiązana jest do opuszczenia budynku szpitala - podaje PCZ w Kartuzach.

Nie dopuszcza się przy tym obecności osoby towarzyszącej podczas cięcia cesarskiego, obowiązuje też zakaz późniejszych odwiedzin pacjentek w szpitalu.

Zarząd Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Kartuzach , biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, zastrzega sobie prawo do zmiany decyzji o porodach rodzinnych w trybie natychmiastowym, zgodnie z rekomendacjami Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz zaleceniami konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii a także neonatologii.

(info: PCZ Kartuzy)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto