Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości poszukują wolontariuszy - w tym roku w Kartuzach potrzeba jeszcze ponad 30 osób

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Ubiegłoroczny Weekend Cudów w Kartuzach
Ubiegłoroczny Weekend Cudów w Kartuzach nadesłane
Co prawda do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, niemniej Szlachetna Paczka, wraz z Akademią Przyszłości, już teraz zachęcają do zasilenia szeregów wolontariuszy. Jak mówią prowadzący programy: wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat.

W ubiegłym roku w Kartuzach można było mówić o wręcz niezwykłej chęci pomocy, jeśli chodzi o Szlachetną Paczkę. W stolicy Kaszub działało wtedy 25 wolontariuszy, którzy odwiedzili łącznie 62 rodziny, z czego ostatecznie 37 otrzymało paczki. Co istotne w zaledwie trzy dni od momentu otwarcia bazy rodzin wszystkie miały tutaj przypisanych już darczyńców. Znacznym zainteresowaniem cieszyła się też poprzednia edycja Akademii Przyszłości, gdzie 13 wolontariuszy-tutorów pracowało z trzynastoma dziećmi, skupiając się na budowaniu ich pewności siebie i rozwijaniu wcześniej niewykorzystanego potencjału.

Teraz nadszedł czas, aby powtórzyć te pozytywne osiągnięcia...

- W zeszłym roku w województwie pomorskim 693 rodziny otrzymały pomoc w ramach Szlachetnej Paczki, a 97 dzieci, podopiecznych Akademii Przyszłości, miało możliwość uwierzyć w siebie. W naszym regionie działało 530 wolontariuszy, bez których mądra pomoc dla potrzebujących i systemowe wsparcie dzieci w wieku szkolnym nie byłyby możliwe. Po pandemii, w kryzysie, który już nas dotyka, programy takie jak Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości będą w Pomorskiem potrzebne bardziej niż kiedykolwiek - podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia Wiosna, prowadzącego oba programy.

W tym roku w samych Kartuzach do Szlachetnej Paczki wciąż poszukiwanych jest 20 wolontariuszy oraz trzech asystentów ds. paczek specjalistycznych. Jeśli zaś chodzi o Akademię Przyszłości, działającą ponownie przy Szkole Podstawowej nr 1 i nr 5 w Kartuzach, potrzeba 10 wolontariuszy i 2 liderów.

Każdy może chcieć pomóc

Aby włączyć się w pomoc w ramach Szlachetnej Paczki czy Akademii Przyszłości nie trzeba też wiele. Jak podkreślają sami prowadzący programy oraz osoby od lat w nich działające - wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat.

Do wolontariatu zgłosić można się na stronie szlachetnapaczka.pl/superw. Po wypełnieniu krótkiego formularza na chętnych czeka rozmowa z tymi, którzy będą czuwać nad ich przygodą z wolontariatem. Kolejny krok to spotkanie wdrażające, przeprowadzane w formie szkolenia - z uwagi na sytuację epidemiczną będzie się ono odbywało online. Na końcu zostaje podpisanie niezbędnych dokumentów i włączenie się w pomoc. Co ważne, wszystkie działania obu programów społecznych będą dostosowane do obowiązujących obostrzeń, aby zadbać o zdrowie zarówno beneficjentów, jak i wolontariuszy. Warto też nadmienić, iż czas na zgłoszenie jest ograniczony.

Wielkie programy ogólnopolskie

Trudno porównać Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości do innych programów społecznych, prowadzonych w Polsce, przede wszystkim ze względu na ich skalę. Przez wielu uznawane są za jedne z największych i najskuteczniejszych tego typu działań.

- W Szlachetnej Paczce dzięki mądrej pomocy rokrocznie dedykowane wsparcie (w postaci paczek, ale również spotkań i nawiązywanych relacji oraz poczucia, że są dla kogoś ważni) otrzymują tysiące rodzin i osób samotnych. Akademia Przyszłości skupia się na budowaniu pewności siebie wśród dzieci, które dotychczas nie rozwijały całego swojego potencjału. Wolontariusze-tutorzy pracują indywidualnie z podopiecznymi na cotygodniowych godzinnych spotkaniach, podczas których pomagają im przezwyciężać bariery na drodze do dorosłości i spełniania swoich marzeń - informuje Stowarzyszenie Wiosna. - Aby mądra pomoc mogła trafić do potrzebujących rodzin, a dzieci miały możliwość odzyskać wiarę w siebie, niezbędne jest zrekrutowanie w województwie pomorskim 810 wolontariuszy Paczki i 122 wolontariuszy Akademii.

Prowadzący programy podkreślają też, że wolontariat to nie tylko projektowanie dobrych doświadczeń wśród potrzebujących, lecz również budowa samego siebie. Poprzez udział poszczególne osoby zdobywają nowe kompetencje zawodowe, ucząc się m.in. zarządzania projektami i ludźmi, planowania i - co chyba najważniejsze w dzisiejszych czasach - właściwego komunikowania, umiejętności porozumienia się z drugim człowiekiem. Mają też niekiedy szanse nawiązać nowe relacje i rozbudować sieć kontaktów, także zawodowych.

Szczegółowe informacje o programach, a także zasadach rekrutacji można znaleźć na stronie szlachetnapaczka.pl/superw.

(info: nadesłane)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto