Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień FAS - jak pomóc dzieciom z pijanych ciąż. Konferencja w Chmielnie

(J.S.)
Dziś przypada Światowy Dzień FAS - Fetal Alcohol Syndrome (Alkoholowy Zespół Płodowy). W Polsce obchodzony jest od 2004 roku, a ustanowiono go pięć lat wcześniej. Poświęcono mu specjalną konferencję naukowo - szkoleniową dla pedagogów, lekarzy, pielęgniarek, rodziców zastępczych.

9 września 1999 roku, dokładnie o godz. 9.09 w Nowej Zelandii zabrzmiały dzwony kościelne, oznajmiające Światowy Dzień FAS. Nagromadzenie tych dziewiątek jest nieprzypadkowe - miały nawiązywać do dziewięciu miesięcy ciąży. A przesłanie tego dnia ma uświadomić - nie tylko przyszłym matkom - konsekwencje związane ze spożywaniem alkoholu w ciąży.

Pierwsze pomorskie obchody Dnia FAS zorganizowano w Chmielnie w ramach wojewódzkiego projektu "Uchrońmy dzieci przed FAS". Inicjatorką wydarzenia była psychiatra Grażyna Rymaszewska z Gdańska z ojcem.

Świat wcześniej zauważył zagrożenie, jakie niesie spożywanie alkoholu przez matki w ciąży.Te skutki najbardziej odczuwali rodzice adopcyjni i zastępczy, opiekujący się dziećmi urodzonymi z Alkoholowym Zespołem Płodowym. Z inicjatywy Bonnie Buxton z mężem oraz Teresy Kellerman po raz pierwszy w 1999 roku oznajmiono Światowy Dzień FAS.

Podczas konferencji prof. Robert Śmigiel, kierownik Zakładu Pediatrii Społecznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalista pediatrii, neonatologii i genetyki klinicznej opowiedział, jak się rozpoznaje FASD - z punktu widzenia lekarza pediatry i genetyka.

Potwierdził, że problem nie jest mały, a w jego klinice przynajmniej raz na kwartał przychodzi na świat dziecko, w którego krwi krąży ponad 2 promile alkoholu.

Iwona Palicka, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog, terapeuta integracji sensorycznej i członek rady Fundacji Fastryga poświęciła swój wykład na temat wyzwań rozwojowych u dzieci z FASD i na zapobieganiu zaburzeniom wtórnym.

Ewa Redmer ze Szczecina, pedagog i terapeuta programu terapeutyczno - edukacyjnego FAStryga", terapeuta neurorozwoju podzieliła się swoimi doświadczeniami w opiece nad dziećmi z FAS i terapii.

Więcej przeczytasz w sobotnim wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

- To już trzecia dużą konferencja poświęcona problemom związanym z FAS, organizowana w województwie pomorskim - podsumowała Gabriela Jóskowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie. - W lipcu powstała w Gdańsku Fundacja na rzecz dziecka i rodziny FAScynacje, która podjęła kroki zmierzające do zorganizowania pomocy dzieciom z FAS, nawiązała kontakt z Poradnią Psychiatryczno-Psychologiczną Gospody - MEd w Gdańsku-Żabiance.

Patronat medialny nad konferencją sprawował "Dziennik Bałtycki", a patronat honorowy:
Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
 
KOMITET NAUKOWY
Prof. dr hab. n. med. Maria Korzon – przewodnicząca Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Mgr Iwona Palicka
Dr hab. n. med. Robert Śmigiel
Dr hab. n. med. Jolanta Wierzba – ordynator Oddziału Patologii Wieku Niemowlęcego UCK w Gdańsku
 
Konferencję dofinansowało Województwo Pomorskie.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto