Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stworzyli przewodnik po Żukowie w formie gry mobilnej. Wkrótce będzie ogólnodostępny

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Publiczna premiera przy okazji Nocy Muzeów!
Publiczna premiera przy okazji Nocy Muzeów! OKiS Żukowo
Za nami premiera aplikacji „Historie ukryte w hafcie”, będącej swego rodzaju mobilnym przewodnikiem po Żukowie. Niecodzienna forma oprowadzania po mieście powstała ze współpracy lokalnej młodzieży z seniorami. Na razie z gry korzystać mogą uczniowie, ale żukowski OKiS szykuje już wersję ogólnodostępną.

Jest nowy sposób na zwiedzanie Żukowa i okolic. Powstała bowiem aplikacja „Historie ukryte w hafcie” - przewodnik po mieście, zrealizowany w formie gry na urządzenia mobilne.

To efekt prawie dwumiesięcznych prac w ramach projektu „Wspomnienia łączą pokolenia”, w którym młodzież szkolna wpierw sama zwiedziła Żukowo, następnie rozmawiała z seniorami z gminy, by na tej podstawie stworzyć wyjątkową aplikację, oprowadzającą po najciekawszych miejscach.

- To innowacyjny projekt współpracy młodzieży i seniorów w celu odkrywania lokalnego dziedzictwa Żukowa. Wykorzystując nowoczesne technologie młodzież zaprojektowała przewodnik w formie gry, wzbogacony o historie i ciekawostki, które przekazali im seniorzy - wyjaśnia Ośrodek kultury i Sportu w Żukowie, który nadzorował projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych

W czwartek 21 marca na dziedzińcu kościoła WNMP w Żukowie odbyła się premiera mobilnego przewodnika. Choć właściwie można by to było nazwać prapremierą, gdyż na razie aplikacja jest przeznaczona jedynie dla uczniów. Gra stanie się ogólnodostępna przy okazji tegorocznej Nocy Muzeów (18 maja).

- Zapewniamy, że warto. W końcu kto nie chciałby zwiedzać Żukowa w doborowym towarzystwie siostry norbertanki? Ale póki co więcej nie zdradzimy. Musicie przekonać się sami - reklamuje OKiS Żukowo.

Kolejny taki projekt w Żukowie

Żukowski OKiS po raz drugi już zapragnął wykorzystać nowe technologie, by opowiedzieć i zainteresować (zwłaszcza młodych) historią miasta, w tym słynnego zakonu żukowskich norbertanek. Przypomnijmy, że w 2022 r. odbyła się premiera zwiedzania tutejszego, średniowiecznego klasztoru, odtworzonego w wirtualnej rzeczywistości. Owa „podróż w czasie” była stale udoskonalana, a w 2023 r. znalazła się na liście 10 projektów, wyróżnionych przez Narodowe Centrum Kultury.

Tym razem ośrodek postanowił pokazać coś więcej, niż tylko klasztor.

- Chcieliśmy pójść troszeczkę dalej. Żeby więcej miejsc się pojawiło, nie tylko te związane z klasztorem sióstr norbertanek. Chociaż to od nich wszystko się tu zaczęło... - przyznaje Margaretta Mielewczyk z OKiS Żukowo.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto