Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzynia Damroki - chmieleńska kapsuła czasu - czeka na 2220 rok

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Poza Festiwalem Tradycji Kaszubskich Chmielno obchodziło też w niedzielę zaległe z zeszłego roku 800-lecie miejscowości. Przy udziale biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny w Parku Kamiennym zakopano chmieleńską kapsułę czasu. Tzw. Skrzynia Damroki otwarta zostanie za niecałe 200 lat – na jubileusz tysiąclecia Chmielna.

Choć trwający równocześnie Festiwal Tradycji Kaszubskich przyciągnął tłumy zainteresowanych nie tylko z gminy, samo Chmielno w niedzielę 25 lipca obchodziło dla wielu dużo ważniejszy moment - z rocznym opóźnieniem, spowodowanym pandemią COVID-19 odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 800-lecia Chmielna. Jubileusz rozpoczął się mszą świętą w tutejszym kościele, którą poprowadził sam biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna. Cała liturgia prowadzona była przede wszystkim w intencji mieszkańców Chmielna.

Po mszy wszyscy ruszyli ulicami miejscowości do Parku Kamiennego. Sztandar Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prowadził korowód, któremu w marszu przygrywała orkiestra dęta. Na uroczystościach pojawili się też m.in. senator Stanisław Lamczyk, radna wojewódzka Sylwia Leyk czy wicestarosta kartuski Piotr Fikus, oraz oczywiście przedstawiciele chmieleńskiego samorządu, z wójtem Michałem Melibrudą i przewodniczącym rady Stanisławem Klimowiczem na czele.

Na wzgórzu nad jeziorem Kłodno przygotowana została Skrzynia Damroki, czyli chmieleńska kapsuła czasu. Nazwana tak od księżniczki, która właśnie ok. 800 lat temu założyła miejscowość, ufundowała budowę kościoła w tym miejscu, a między jeziorami Białym i Kłodno miała swój gród.

W skrzyni znalazły się najróżniejsze przedmioty, złożone przez mieszkańców, a obrazujące to, jak obecnie żyjemy. Ma ona zostać otwarta w 2220 roku, na jubileusz tysiąclecia Chmielna.

- Przyznam, że jak zajrzałem do tej kapsuły to jest ona całkiem obficie wyposażona (…). Zawiera kilkadziesiąt przedmiotów i za 200 lat osoby, które ją otworzą, będą miały co robić - komentował Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno. - Cofnijmy się o 200 lat. Jakby ktoś wmurował kapsułę czasu w roku 1821, co się wtedy działo? Nie mieliśmy państwowości, byliśmy w połowie drogi między upadkiem kampanii napoleońskiej a powstaniem listopadowym (200 lat temu przeniesiono też stolicę biskupią z Chełmna do Pelplina - dodał biskup Kasyna). Ludzkość poczyniła w tym czasie niesamowity postęp. A jestem przekonany, że za 200 lat będzie on większy niż ten, jaki się dokonał do dnia dzisiejszego.

Wraz z przedmiotami w skrzyni złożony został dokument dla przyszłych pokoleń, określający obecną sytuację w Polsce, na Pomorzu oraz w samym Chmielnie. Na piśmie swoje podpisy złożyli wójt, przewodniczący Rady Gminy oraz biskup diecezjalny. Później przyszedł jeszcze czas, aby każdy z zebranych mógł sam zajrzeć do Skrzyni Damroki, a nawet zrobić sobie z nią zdjęcia. Uroczystość w pewnym sensie zakończył hejnał na bazunie.

Ks. Ryszard Kasyna załapał się też na dodatkowe podziękowania. Z okazji 800-lecia Chmielna oraz trwających równocześnie 18. Mistrzostw Polski w Zażywaniu Tabaki ordynariusz diecezji pelplińskiej otrzymał honorową Złotą Tabakierę. A kto takową statuetkę zdobył w ramach najnowszej edycji konkursu możecie przeczytać tutaj:

800-lecie opóźnione

Istnienie osady w miejscu dzisiejszego Chmielna potwierdzają dokumenty z XIII wieku. Wówczas Chmielno należało do książąt pomorsko-kaszubskich. Wieś po raz pierwszy wzmiankowana jest w dokumencie z roku 1220, w którym to książę Świętopełk potwierdza klasztorowi cysterskiemu w Oliwie darowizny swych przodków. Archeolodzy z kolei datują początki osady chmieleńskiej na okres między VII a IX wiekiem.

Na początku XIII wieku miała tu mieszkać legendarna księżniczka Damroka, która według zapisów w księgach klasztoru żukowskiego była fundatorką kościoła w Chmielnie, a swój gród miała między jeziorami Białym i Kłodno. Pod koniec XIII wieku Chmielno było kasztelanią, obejmującą ponad 70 wsi i należącą do Gdańska. Najstarszy przywilej, wystawiony w 1295 roku przez króla polskiego Przemysła II, nadaje te ziemie norbertankom żukowskim, z którymi życie Chmielna związało się na następne czterysta lat, aż do konfiskaty ich dóbr w 1772 roku.

W efekcie to na ubiegły rok przypadało owo symboliczne 800-lecie Chmielna. Plany były niemałe, jednak większość pokrzyżowała pandemia COVID-19. Nieco więcej o historii Chmielna (a także w perspektywie dzisiejszej - o niezrealizowanych pomysłach na zeszły rok) możecie poczytać w naszej rozmowie ze Stanisławem Klimowiczem, przewodniczącym Rady Gminy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skrzynia Damroki - chmieleńska kapsuła czasu - czeka na 2220 rok - Kartuzy Nasze Miasto

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto